Czereśnie i ich właściwości

Dodane przez: . Komentarze: 0 3003

Każdego roku, wraz z końcem maja nadchodzi wyczekiwany przez wielu zwolenników zdrowego stylu życia okres, czyli sezon na czereśnie. Mimo, iż sezon na te małe, słodkie owoce trwa krótko, bo tylko około dwa miesiące, to każdy powinien skorzystać z ich cennych właściwości. Sprawdź, w jaki sposób czereśnie wpływają na nasze zdrowie oraz sylwetkę.



Inne nazwy czereśni, to trześnia i wiśnia ptasia. Dlaczego ptasia? Owoc ten chętnie zajadany jest nie tylko przez ludzi, ale i również kruki, czy wrony. Drzewo czereśniowe to jedno z najstarszych drzew, prawdopodobnie pochodzi jeszcze z czasów paleolitu. Obecnie uprawia się około 500 odmian na całym świecie. W dawnych czasach, w medycynie ludowej czereśnie stosowane były jako środek na ból stawów a wszelkiej maści napary, kompoty, czy same owoce, jako lek w chorobach wątroby, czy serca.


Czereśnie składają się aż w 80% z wody. Zaledwie 20% to witaminy i składniki mineralne, lecz są one na tyle skondensowane, że zawierają sporo właściwości. Ich moc warunkowana jest bogactwem węglowodanów, potasu, wapnia, fosforu, żelaza, jodu, cynku, miedzi, manganu, beta karotenu, witaminy A, witamin z grupy B, witaminy PP,  kwasu askorbinowego i asparaginowego. Najwięcej właściwości mają te czereśnie o ciemnym, wręcz bordowym zabarwieniu. Ciemne owoce, dzięki zawartości antocyjanów, czyli związków, które korzystnie wpływają na komórki nerwowe, zmniejszają działanie stresu tlenowego, spowodowanego szkodliwym działaniem wolnych rodników.


Czereśnie na odchudzanie!
Owoce wiśni ptasiej, pomimo, że posiadają sporo węglowodanów, są niskokaloryczne, gdyż posiadają zaledwie 60 kcal i 265 kJ na 100g czereśni. To świetna alternatywa dla osób będących na dietach redukcyjnych! Oprócz tego zawierają błonnik, który reguluje i przyspiesza pracę jelit. Czereśnie działają również moczopędnie oraz delikatnie przeczyszczająco usuwając produkty przemiany materii, zmniejszając w ten sposób zaparcia.  


Idealna słodycz dla diabetyków!
Czereśnie są jednym z najbardziej przyjaznych owoców dla cukrzyków. Co prawda zawierają sporo cukrów, natomiast głównie są to fruktoza i glukoza, a nie sacharoza, przez co owoce te posiadają niski indeks glikemiczny.


Bogactwo jodu!
Czy wiesz, że owoce trześni posiadają więcej jodu, niż niektóre ryby morskie? W 100g mieści się aż 330 mg tego pierwiastka! Jod jest niezwykle ważny w utrzymaniu prawidłowej gospodarki hormonalnej. Pobudza tarczycę do produkcji hormonów. W szczególności czereśnie powinny spożywać kobiety w ciąży.


Spore zasoby potasu!
Owoce te w 100 g zawierają ok. 250 g potasu. To sprawia, że mogą być stosowane jako wsparcie dla pracy nerek i układu krążenia. Dodatkowo usuwają nadmiar soli z organizmu i pobudzają pracę trzustki.



Dodają energii!
Kiedy nasza równowaga kwasowo-zasadowa jest zaburzona, odczuwamy brak energii. Czereśnie alkalizują, kiedy organizm jest zakwaszony i przywracają równowagę kwasowo-zasadową, dlatego można stwierdzić, że dodają energii.

Oczyszczają krew!
Czereśnie, dzięki licznym kwasom organicznym oraz witaminom A i C, pozytywnie wpływają na układ krwionośny. Poprawiają krążenie krwi, regulują ciśnienie oraz poziom cholesterolu, a nawet zapobiegają anemii. Oprócz tego pomagają w zachowaniu elastyczności ścian naczyń krwionośnych.

Czereśnie na młody i zdrowy wygląd!
Owoce te są bogatym źródłem antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, które walczą z wolnymi rodnikami. Wolne rodniki szkodzą naszej urodzie przyspieszając procesy starzenia skóry. Skóra staje się sucha, a włókna kolagenowe mniej elastyczne. Czereśnie można stosować zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Wystarczy rozgnieść kilka owoców i nałożyć na twarz. Taka maseczka zdziała cuda na Twoją skórę!

Warto dodać, że podczas obróbki, czereśnie nie tracą swoich właściwości odżywczych, dlatego świetnie nadają się na konfitury, kompoty, soki, dżemy, wina, nalewki i inne. Należy pamiętać o drylowaniu, czyli o usunięciu pestki, które są szkodliwe, gdyż w reakcjach trawiennych tworzą niebezpieczne dla organizmu związki. Co ciekawe, z ogonków czereśni można przygotować wywar/herbatkę, która również działa odchudzająco a w medycynie ludowej wykorzystywaną jako środek przy zapaleniu płuc i zapaleniu spojówek


Przeciwskazania – nie spożywać przed ciężkostrawnym posiłkiem, zwłaszcza mięsnym, gdyż białko może się gorzej strawić. Nie popijać mlekiem, czy wodą, gdyż może powodować biegunkę. Osoby z wrażliwym żołądkiem powinny uważać na ilość spożywanych czereśni.


POLECAMY:

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu