Wysokie ciśnienie krwi to problem zdrowotny, który dotyka wielu z nas. Na szczęście walkę z nim można toczyć poprzez dietę.
Co jeść, aby obniżyć ciśnienie krwi? Istnieje naprawdę wiele sprawdzonych produktów, które wspomogą obniżanie ciśnienia krwi i jednocześnie zmniejszą ryzyko chorób serca. Zmiana diety to jeden z ważniejszych elementów, który pomaga zapobiegać skutkom ubocznym nadciśnienia, a co za tym idzie pomaga leczyć w naturalny sposób.
Wśród najlepszych, naturalnych leków na nadciśnienie wymienić warto:
BURAKI
Azotany i azotyny to związki, które odgrywają niezwykle ważną rolę w naszym systemie metabolicznym. Mają również nie mały wpływ na regulację ciśnienia krwi w naszym organizmie.
Nie są one jak wielu uważa nienaturalne, ponieważ nie pochodzą jedynie z konserwowanego jedzenia, ale są również wytwarzane przez nasze ciało, a następnie przekształcane w dwa związki: nitrozoaminy (złe – powstałe w wyniku wysokich temperatur) lub tlenek azotu (dobry). Te pierwsze mogą przyczyniać do powstawania nowotworów, podczas gdy tlenek azotu (NO) jest niezwykle korzystny dla naszego zdrowia. Pomaga on bowiem zmiękczać i łagodzić naczynia krwionośne, które pod jego wpływem rozszerzają się, co skutkuje obniżeniem ciśnienia przepływu krwi.
Mało kto wie, że cennym źródłem azotanów w diecie są warzywa, a najbogatszym w nie są buraki. Jak wykazały badania, jedzenie buraków (szczególnie picie soku), pomaga obniżyć ciśnienie krwi o 4-10 mmHg w ciągu zaledwie kilku godzin. Jest to spora zaleta, która pozwala zmniejszać ryzyko śmiertelnych skoków ciśnienia o 14%, a chorób układu krążenia średnio o 9 %.
CZOSNEK
Jego dobroczynne właściwości zna każdy, co potwierdza stosowanie go w celach leczniczych już od wieków – przez starożytnych Egipcjan, Babilończyków, Greków, Rzymian czy Chińczyków. Aktywnym składnikiem czosnku są allicyny – związki siarki, powstałe gdy ząbek czosnku jest przeżuwany lub posiekany.
Jak wynika z badań, spożywanie czosnku pomaga w sposób znaczny obniżać podwyższone ciśnienie krwi, mało tego jest on równie skuteczny co niektóre leki! Czosnek obniża również lipoproteiny o małej gęstości (cholesterol LDL) nawet o 10-15 %, co czyni go bardzo ważnym składnikiem diety dla osób z nadciśnieniem i podwyższonym poziomem cholesterolu. Wystarczy spożywać dwa ząbki czosnku dziennie, aby zauważyć jego dobroczynne działanie. Jedynym skutkiem ubocznym jest specyficzny zapach.
OLEJ RYBNY
Stanowi on naturalne źródło niezwykle cennych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3, które są bardzo korzystne dla naszego układu krążenia. Wiele badań potwierdza, że suplementacja oleju rybnego stanowi skuteczny lek na nadciśnienie. Jednakże efekty widoczne są jedynie u osób z już występującym nadciśnieniem.
Mechanizm ich działania nie jest do końca zbadany, niemniej wielu ekspertów uważa, że to wyjątkowe połączenie omega-3 z omega-6 w oleju rybnym zapewnia zdrowie serca i ujarzmia wysokie ciśnienie. Najlepszym zatem sposobem na zadbanie o zdrowie układu krążenia jest stosowanie produktów bogatych w te cenne kwasu tłuszczowe także w innych postaciach jak tłuste ryby, oliwa z oliwek, orzechy włoskie czy siemię lniane.
Suplementacja oleju rybnego jest skutecznym i bardziej przystępnym cenowo alternatywnym sposobem na zyskanie korzyści dla zdrowia układu krążenia i serca.
ORZECHY NERKOWCA I MIGDAŁY
Są to orzechy, które wyróżnia wyjątkowa skuteczność w problemach metabolicznych, takich jak nadciśnienie. Wyjątkowymi czyni je wysoka zawartość magnezu, który jest niezbędnym minerałem dla ponad 300 procesów odbywających się w naszym organizmie. Niedobór magnezu w diecie jest silnie związany z problemami z ciśnieniem krwi.
Ciekawy jest również fakt, że spożywanie tych orzechów oraz suplementacja witaminę E oraz C może skutecznie zapobiegać nadciśnieniu i łagodzić cukrzycę typu 2. Jedna filiżanka migdałów lub orzechów nerkowca zawiera nawet 360 miligramów magnezu, co pozwala zachować ciśnienie w normie.
JARMUŻ
To jedno z zielonych warzyw liściastych, które bez wątpienia są warte uwagi i stosowania w diecie, głównie za sprawą obfitości witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i innych cennych związków wspomagających nasze zdrowie. Powodem dla którego jarmuż służy osobom z nadciśnieniem jest fakt, że zawiera on unikalny kompleks magnezu, potasu i witamin, które wspólnie skutecznie obniżają ciśnienie krwi. W niektórych przypadkach kombinacja ta i odpowiednie ilości jarmużu w diecie, mogą działać tak samo jak leki.
Większość z nas cierpi na niedobory potasu – podczas gdy nasi przodkowie spożywali go nawet 10500 miligramów dziennie, my dostarczamy średnio zaledwie 2800 miligramów na dobę.
Jarmuż w porównaniu do szpinaku i innych zielonych warzyw, zawiera cztery razy więcej witaminy C, która w połączeniu z powyższymi składnikami mineralnymi pomaga uskutecznić ich działanie. To doskonałe trio pozwala doskonale kontrolować ciśnienie i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
STEWIA
Cukier rafinowany to bez wątpienia szkodliwa substancja słodząca, stąd popularność alternatywnych słodzików. Najzdrowszym z nich jest stewia, która jest jednym z niewielu naturalnych środków słodzących, który nie podnosi poziomu cukru we krwi. Zawiera ona dwa składniki aktywne, które sprawiają, że jest słodka – stewiozyd oraz rebaudiozyd.
Jak wynika z badań, ten pierwszy związek, zmniejsza skurczowe ciśnienie tętnicze o 8,1 %, a rozkurczowe o 13,8% już po trzech miesiącach regularnego stosowania. Imponujący jest fakt, że nawet po zaprzestaniu jej stosowania, poziom ciśnienia utrzymuje się na podobnym poziomie nawet przez kolejne 9 miesięcy. Nie da się jednak ukryć, że najlepsze i trwałe efekty można zyskać przez długotrwałe stosowanie stewii.
Jeżeli szukasz dobrego sposobu na zastąpienie cukru w diecie, stewia wydaje się być najlepszym wyborem, zwłaszcza dla osób z nadciśnieniem.
KURKUMA
To najpopularniejsza z przypraw indyjskiego curry, która od wieków była stosowana nie tylko w kuchni, ale i lecznictwie. Jej właściwości prozdrowotne są potwierdzone naukowo, a główny składnik kurkumy- kurkumina, stanowi silnie działający środek przeciwzapalny.
Jak wynika z badań, kurkumina pomaga poprawiać przepływ krwi, obniża ciśnienie oraz wspomaga nasz organizm podczas problemów sercowo-naczyniowych w tym także przy cukrzycy typu 2 oraz kłopotach z nerkami.
Działanie kurkuminy związane z łagodzeniem nadciśnienia uważa się za powiązane z występowaniem tlenku azotu (podobnie jak w burakach). Suplementacja kurkuminy pomaga zwiększyć ilości krążącego we krwi tlenku azotu nawet o 40% w zaledwie cztery tygodnie, co daje spore potencjalne korzyści dla układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza jeżeli znajdujemy się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia powikłań.
Z kurkuminą jest jednak jeden problem – nie wszyscy łatwą ją absorbujemy, dlatego warto ją łączyć np. z pieprzem, gdyż piperyna w nim zawarta pomaga zwiększyć wchłanialność kurkuminy nawet o 2000 %. Kolejnym razem podczas przyrządzania potrawy z kurkumą, nie zapominaj o dodaniu solidnej porcji pieprzu.
ZIELONA HERBATA
Ten tradycyjny napój pochodzący z Chin to bogactwo potężnych związków i przeciwutleniaczy, które niezwykle wspomagają nasz organizm w prawidłowym funkcjonowaniu. Głównym składnikiem, który pozwala regulować ciśnienie krwi są polifenole, zwane katechinami. Podobnie bowiem jak składniki buraków i kurkumy pomagają one w angażowaniu tlenku azotu w mechanizm układu krążenia.
Spożywanie dwóch filiżanek wysokiej jakości herbaty zielonej dziennie, pomaga zwiększyć średnicę tętnic nawet o 40%, co czyni jest sprawniejszymi i bardziej rozluźnionymi, co skutecznie zmniejsza ciśnienie krwi. Nie dziwi zatem fakt, że osoby regularnie pijące zieloną herbatę mogą zmniejszać ryzyko wysokiego ciśnienia i chorób sercowo-naczyniowych nawet o 31%.
ZIELONA KAWA
Zielona kawa to najprościej rzecz ujmując kawa nie poddana procesowi palenia. Proces palenia niszczy bowiem spore ilości dobroczynnych związków jak kwas chlorogenowy. Ten aktywny składnik ma niezwykłe zdolności prozdrowotne i często znaleźć go można w licznych suplementach.
Zielona kawa uznawana jest za doskonały sposób na odchudzanie, ale może również skutecznie zwiększać przepływ krwi. Stosowanie 480 mg ekstraktu z zielonej kawy (140 miligramów kwasu chlorogenowego), może zmniejszać częstość akcji serca i ciśnienie krwi nawet o 8%. Niestety po zaprzestaniu kuracji, korzyści zanikają.
Teoretycznie pijąc zieloną kawę,można zyskać podobne korzyści, niemniej zależne jest to od stężenia kwasu chlorogenowego – średnio występuje on w stężeniu od 120-300 mg.
WITAMINA K2 W PEŁNOTŁUSTYCH PRODUKTACH MLECZNYCH
Jak wynika z najnowszych badań, spożywanie odpowiednich ilości tłuszczy w diecie pomaga regulować ciśnienie krwi. Szczególnym ich rodzajem jest ten zawarty w pełnotłustym mleku, gdyż zawiera on witaminę K2, która pomaga regulować krążenie krwi, pozwalając utrzymać wapń w kościach, usuwając go jednocześnie z naczyń krwionośnych, gdzie może on powodować sztywność tętnic i im podobne zaburzenia.
Osoby spożywające kilka porcji pełnotłustego nabiału dziennie mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2 nawet o 23%, a także mogą ograniczyć wysokie ciśnienie, co jest głównym czynnikiem zwiększonej zachorowalności na choroby układu krążenia.
Pełnotłuste produkty mleczne pochodzące od krów z hodowli ekologicznych są najlepszym źródłem witaminy K2. Doskonale zatem uzupełniać dietę w masło, sery pełnotłuste czy jogurty z pewnych źródeł.
Alternatywą dla nabiału, są także podroby (np. wątróbka) czy fermentowana żywność jak kapusta kiszona, które również bogate są w tę cenną witaminę. Doskonała będzie także suplementacja.
OLIWA EXTRA VIRGIN
Oliwa z oliwek to jeden z najzdrowszych tłuszczy na świecie. Jest składnikiem diety śródziemnomorskiej, bogata w jednonienasycone tłuszcze jest wyjątkowo zdrowa dla serca. Zawiera także fenolowe przeciwutleniacze.
Jak wynika z badań, regularne spożywanie oliwy z oliwek, daje nawet 30% zmniejszonego ryzyka zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe jak ataki serca, udary mózgu a nawet śmierć. U osób cierpiących na nadciśnienie, wzbogacenie diety w oliwę z oliwek, umożliwia poprawę stanu zdrowia nawet o 48% w porównaniu ze spożywaniem oleju słonecznikowego. Ten cudowny tłuszcz, jest świetnym sposobem także na ograniczenie konieczności sięgania po leki.
Suma summarum istnieje wiele innych czynników, które wpływają na obniżenie ciśnienia krwi, jak aktywność fizyczna, odpowiednie ilości snu, ekspozycja na słońce, medytacja i inne praktyki łagodzenia stresu. Wszystko jednak bez właściwej diety może nie przynieść wymiernych rezultatów. Warto zatem zacząć zwracać większą uwagę na naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi, zwłaszcza jeżeli staramy się unikać leków farmaceutycznych.
Komentarze
Napisz komentarz