Dieta wegetariańska jest bardzo lekkostrawna i zdrowa, jednak może prowadzić do wielu niedoborów. Dlatego też wegetarianie powinni zadbać o odpowiednią suplementację witaminową. Jak zastąpić składniki zawarte w mięsie, którego brak może powodować niedobory wiążące się z utratą zdrowia?
Niedobór białka
Najczęściej brakuje w takiej diecie białka, ponieważ eliminujemy całkowicie mięso, które jest głównym jego źródłem. Rośliny nie zawierają dużej ilości białka, a przez to mało w nich lizyny – aminokwasu, który pełni istotną rolę w procesach życiowych organizmu. Rozwiązaniem jest jedzenie dużej ilości roślin strączkowych, soi oraz orzechów. Pomoże nam zwiększenie ilości fasoli, które jest dobrym źródłem białka oraz kukurydzy. Soja dobrze zastępuje białko mięśniowe, jednak zawiera również fitoestrogeny, które negatywnie wpływają na mężczyzn, dlatego soja nie jest polecana w dużych ilościach dla kulturystów płci męskiej.
Żelazo oraz cynk
Żelazo oraz cynk istnieją przede wszystkim w mięsie, dlatego tak duże niedobory tych składników w źle skomponowanej diecie warzywnej. Pamiętajmy też, że żelazo, które znajduje się w mięsie jest żelazem hemowym, które wchłania się o 50% lepiej niż żelazo niehemowe, które znajduje się w roślinach. Żelazo znajdziemy w szpinaku, kapuście, czy brukselce. Aby zwiększać przyswajanie żelaza najlepiej łączyć szpinak z witaminą C.
Polecamy suplement witaminowy Real Pharm Multi Craze
Wapń- niedobór
Przez eliminację nabiału w diecie może brakować nam wapnia, który jest bardzo ważny w budowie kości i zębów. Wapń możemy znaleźć w wysokomineralizowanej wodzie oraz tofu. Dzięki niej wspomożemy nasze kości i zapobiegniemy osteoporozie.
Polecamy Muscle Care Magnesium Calcium Vitamine B6 90 tabs
Niedobór Jodu
Jego niedobór grozi zwłaszcza weganom. Możemy go na szczęście znaleźć w soli jodowanej oraz algach nori, które wspomagają również oczyszczanie naszego organizmu z toksyn. Jod pomaga w prawidłowej pracy tarczycy, dlatego jest on tak wazy dla naszego zdrowia.
Wielonienasycone tłuszcze
Przez brak ryb w diecie warzywnej będzie brakowało nam również wielonasyconych tłuszczy. Znajdziemy je na szczęście w olejach roślinnych – zwłaszcza w oleju lnianym, który jest bardzo dobry także dla naszej odporności i zwiększenia metabolizmu. Pomoże nam również olej rzepakowy oraz arachidowy. Wspomóc się możemy także masłem orzechowym.
Komentarze
Napisz komentarz