Dlaczego dieta nie działa?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1229

Aby skutecznie schudnąć, konieczne jest zrozumienie czynników, które wpływają na bilans energetyczny i nasz metabolizm. Jeżeli zastanawiasz się dlaczego dieta nie działa, być może robisz coś nie tak.

Dlaczego dieta nie działa? Podstawową zasadą w odchudzaniu jest to, iż musimy spalić więcej kalorii niż dostarczamy do organizmu. Niestety nie jest to takie proste jak się wydaje, ponieważ istnieje wiele czynników, które wpływają na kaloryczność potraw, jak i na wydajność energetyczną – spalone kalorie.

Poniżej kilkanaście powodów, które pojedynczo lub przy połączeniu kilku z nich przyczyniają się do tego, iż dieta nie działa:

Głód należy do podstawowych powodów dla których jemy.

Niestety bardzo często pomimo tego, że jemy – nadal jesteśmy głodni. Jeżeli łapiemy się na częstym podjadaniu i zjadaniu nazbyt obfitych posiłków, prawdopodobnie potrzebujemy pokarmów bogatszych w składniki odżywcze, które pomogą nam osiągnąć poziom sytości których będzie nas satysfakcjonował. Doskonałe będą produkty pełne błonnika i białek.

Nuda to kolejna z przyczyn, które sprawiają, że jemy więcej.

Warto zatem znaleźć sobie zajmujące hobby lub ciekawe aktywności, które pozwolą wyeliminować nadmierne spożycie rozmaitych przekąsek. Spacery, telefon do przyjaciela, może wypad na ciekawe zajęcia fitness lub basen – warto nauczyć się łączyć przyjemne z pożytecznym.

Pokarmy nisko tłuszczowe – to pułapka w którą wpada wielu z nas.

Jemy więcej tych z pozoru lekkich pokarmów, przez co zjadamy ich za dużo, nie zdając sobie sprawy z faktu, iż często usunięty tłuszcz uzupełniony został w nich dodatkową porcją cukrów lub innych niekoniecznie sprzyjających sylwetce składników. Najlepszym rozwiązaniem jest dobieranie produktów w wersji podstawowej, ale z umiarem.

Odpowiednia częstotliwość posiłków, to najlepszy sposób na zapobieganie przejadaniu się.

Częste, niewielkie posiłki zwiększają szanse na zjedzenie nadmiaru kalorii. Niemniej jeżeli jemy w ciągu dnia 2-3 duże posiłki i przekąski, również możemy czuć się głodny pomiędzy posiłkami. Ważne jest znalezienie złotego środka dla siebie, zwłaszcza, jeżeli pomimo diety, nie widać żadnych rezultatów.

Stres to powód dla którego często nie panujemy nad swoją dietą.

Jedzenie sprawia, że czujemy się lepiej, daje nam poczucie kontroli i jest źródłem przyjemności. Niestety te przyjemne kalorie lubią się sumować, przyczyniając się do gromadzenia tłuszczu. Jeżeli zdarza Ci się pod wpływem emocji jeść nieokreślone ilości smakołyków, postaraj się zapanować nad stresem. Doskonałe będą zajęcia jogi, spotkania z przyjaciółmi czy nawet wizyta u psychoterapeuty, który pomoże znaleźć inny sposób na odreagowanie stresu.

Zmęczenie – kolejna przeszkoda w osiągnięciu zamierzeń diety, stanowi poważny problem, który składania nas do nierozważnego podchodzenia do posiłków.

Wiadome jest, iż potrzebujemy dawki energii, aby pobudzić organizm do działania, niemniej często, to nie dodatkowa kanapka jest nam potrzebna, a wyjście na świeże powietrze lub orzeźwiająca szklanka wody z cytryną. Jeżeli czujemy zmęczenie warto spróbować najprostszych sposobów ot chociażby takich jak drzemka, która skutecznie pomoże uniknąć przejadania.

Wielkość porcji niedostosowana do potrzeb, staje się poważnym utrudnieniem w diecie odchudzającej.

Prawie każdemu z nas zdarza się zjeść więcej niż powinien – któż oprze się dokładce lodów czy porcji popcornu. Kolejnym razem warto zastanowić się nad dodatkową porcją, szczególnie gdy chodzi o produkty zbożowe, chleb czy słodkości.

Nieodpowiedni dobór ilości produktów spożywczych, to kolejny problem, który sprawia, że dieta nie działa.

Przykładowo owoce awokado są bogate w zdrowe tłuszcze, niemniej w nadmiarze mogą być tuczące. Warto w tej sytuacji zwracać uwagę na wielkość porcji także w przypadku zdrowej żywności.

Powyższe czynniki, wpływające na spożycie kalorii w ciągu dnia to jeden aspekt, jednak nie mniej ważne staje się spalanie.

Ilość zjadanych każdego dnia kalorii jest bardzo elastyczna i stosunkowo łatwa do wprowadzenia zmian, inaczej wygląda to w przypadku aktywności fizycznej:

Trudne treningi, to wbrew pozorom, często poważna przeszkoda dla rezultatów diety.

Niektóre programy treningowe mogą być wręcz szkodliwe dla diety odchudzającej – gdy wykonujemy je raz na kilka dni z racji ich intensywności, a pozostałe dni wykorzystujemy na podjadanie lub leniuchowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem zaplanowanie prostych i umiarkowanych treningów na co dzień, przerywanych intensywniejszymi aktywnościami przyspieszającymi spalanie tłuszczu.

Niekorzystne poziomy aktywności, czyli wylegiwanie się na kanapie, siedząca praca i ciągłe przemieszczanie się samochodem, powodują że dieta, nawet najlepsza, może nie przynieść rezultatów.

Opcją, która pomoże uskutecznić dietę, będzie zatem dużo ruchu, także w codziennych czynnościach – wchodzenie po schodach, spacer do pracy czy stanie podczas rozmowy telefonicznej. Efektem jest spalenie setek kalorii!

Stres i zmęczenie...

...często odreagowujemy słodkim leniuchowaniem, a to z kolei skutecznie wspomaga zawiązywanie się sadełka. Doskonałym rozwiązaniem jest aktywność np. z bliską osobą, na świeżym powietrzu. Podczas wyjątkowego zmęczenia, warto z kolei postawić na regeneracyjny, regularny sen, który pomoże wrócić do formy i poczuć się lepiej.

Czynniki fizyczne, takie jak choroby czy przewlekłe schorzenia, stają się niełatwą przeszkodą w walce o zgrabną sylwetkę. Wiek, genetyka to aspekty, które również należy wziąć pod uwagę. W takiej sytuacji doskonałym pomysłem, jest wizyta u lekarza, który pomoże dopasować odpowiednią dietę i aktywność do naszych indywidualnych potrzeb.

Skład ciała nie jest obojętny dla skuteczności diety - w końcu mięśnie spalają więcej kalorii niż tłuszcz.

Chcąc zwiększyć spalanie, najlepiej jest zwiększyć beztłuszczową masę mięśniową, poprzez treningi, a także spożywając odpowiednie ilości białka. Regularne treningi siłowe pomogą nie tylko więcej spalić, ale wyrzeźbić sylwetkę.

Praca zawodowa, może być nie lada utrudnieniem podczas odchudzania.

Siedząc przy biurku, mamy zdecydowanie mniejsze spalanie niż podczas ciężkiej pracy fizycznej, inne mamy również zapotrzebowanie kaloryczne. W zależności od stanowiska pracy, warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu i odpoczynku. Podczas pracy biurowej, idealnie jest przechadzać się po schodach, robić sobie małe spacery czy delikatne ćwiczenia co godzinę itp. to pomoże zwiększyć dzienny poziom aktywności i poprawi kondycję naszego zdrowia.

Nawyki treningowe.

Sprawiają, że ćwiczenia, które z początku były dla nas rewelacyjne, z czasem mogą przestać przynosić planowane rezultaty. Podobnie jest gdy po ciężkim dniu, wybieramy się na równie ciężki trening – zmęczenie utrudnia pełne zaangażowanie i zmniejsza efekty. Warto zatem tworzyć zrównoważony program ćwiczeń, który pomoże spalić kalorie, doda energii, i nie będzie nudny.

Po wysiłkowe objadanie się to problem, który wstrzymuje nas przed osiągnięciem rezultatów.

Jak się niestety okazuje, jest on bardzo częstym błędem odchudzających się osób, które po solidnym wycisku, nadmiernie sobie folgują. Jeżeli zdarza Cie się przeginać, zastanów się czy warto, gdyż być może właśnie dlatego dieta nie działa. Posiłek po treningu nie musi składać się z kilku dań! Wystarczy niewielka porcja prostych węglowodanów z dodatkiem białka.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu