Działanie kreatyny

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 2486

Kreatyna uważana jest obecnie za jeden z najlepiej działających suplementów diety na masę, nie wywołujący zazwyczaj żadnych skutków ubocznych. Jest przez to stosowana zarówno przez profesjonalnych sportowców, jak i amatorów zaczynających dopiero swoją przygodę z siłownią. Przyjrzyjmy się bliżej jakie efekty daje kreatyna i kiedy warto ją stosować.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna to związek organiczny, zbudowany z fragmentów białek, znajdujący się głównie w tkance mięśniowej, gdzie przechowywany jest w postaci fosfokreatyny i wolnej kreatyny. Składa się z trzech aminokwasów:

  • argininy
  • glicyny
  • metioniny

Kreatyna ma za zadanie magazynować energię ATP w mięśniach. W miarę potrzeb może ona zostać natychmiast uwolniona - proces ten następuje w wyniku rozpadu ATP do ADP w momencie skurczu mięśni. Żeby jednak organizm miał wystarczającą ilość energii na długą pracę, musi dojść do resyntezy ADP do ATP, która występuje przy udziale fosfokreatyny. W wypadku zbyt małej ilości kreatyny w organizmie, brakuje też fosfokreatyny, co w bezpośredni sposób przekłada się na obniżenie poziomu ATP w mięśniach. Przez to organizm dużo szybciej się męczy, a regeneracja jest znacznie spowolniona.

Efekty stosowania kreatyny

Przyjmowanie kreatyny w postaci monohydratu zwiększa zapas wolnej kreatyny i fosfokreatyny w mięśniach nawet o 40 procent, bo przyczyni się do poprawienia jakości treningów. Dodatkowo, wyższy poziom kreatyny w mięśniach przekłada się na przyspieszenie procesu regeneracji w przerwach między treningami. Dzięki temu można wykonać większą ilość ćwiczeń co przyspieszy efekty treningowe, w szczególności wpłynie na:

  • przyrost masy mięśniowej - kreatyna powoduje przyrost czystej, beztłuszczowej masy ciała od 0,9 do 1,8kg w okresie 1-3 miesięcy treningu.
  • przyrost siły - dzieje się tak z powodu wpływu kreatyny na proces rozpadu węglowodanów w mięśniach, dzięki czemu mamy większy zapas energii podczas wysiłku
  • wzrost wytrzymałości
  • przyspieszoną regenerację po treningu - dzięki redukcji zakwaszenia mięśni

Nawet krótkotrwałe przyjmowanie kreatyny wpływa korzystnie na nasz organizm. Zwiększa się wtedy nasza zdolność do wysiłków o dużej intensywności jak np. podnoszenie ciężarów. Systematyczne, długie branie kreatyny zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni. Najlepsze efekty przyjmowania kreatyny występują przy stosowaniu jednocześnie treningu siłowego i odpowiedniej diety.

 

Rodzaje kreatyny

Kreatyna może występować pod kilkoma postaciami: monohydrat, cytrynianu, jabłczanu, azotanu, chlorowodorku i glukonianu. Najpopularniejszymi odmianami są monohydrat, fosforan i jabłczan. Oba powodują przyrost czystej, beztłuszczowej masy mięśniowej, ale efekty ich stosowania lekko się różnią.

Monohydrat kreatyny - Monohydratem nazywamy połączenie kreatyny z cząsteczką wody. Zapewnia najszybszy przyrost masy mięśniowej i jest bardzo tani. Dużą wadą jest jednakże tendencja do zatrzymywania wody w organizmie.

Jabłczan kreatyny - Jabłczan kreatyny to połączenie kreatyny z kwasem jabłkowym. Efekty są nieco wolniejsze niż w przypadku monohydratu i jest dużo droższy, ale za to masa mięśniowa uzyskana dzięki suplementacji posiada bardziej zwartą strukturę.

Chlorowodorek kreatyny (HCL)  - to najbardziej zaawansowana forma kreatyny, która cechuje się najwyższą rozpuszczalnością, stabilną biologią oraz silnym skoncentrowaniem, dając największą efektywność i najszybsze nasycenie mięśni kreatyną przy mniejszej retencji wody

Matrixy Kreatyn - jest to połączenie wszystkich form kreatyn w jednej dawce.

Kup Monohydrat Kreatyny

Kup Jabłczan Kreatyny

Kup Kreatynę HCL

Kup Matrix Kreatynowy

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu