Erytrol czy erytrytol?

Dodane przez: . Komentarze: 0 15374

Cukier to „biały zabójca”. Większość z nas nie wyobraża sobie porannej kawy bez chociażby łyżeczki cukru. Ten uzależniający słodzik powoduje wiele szkód w naszym organizmie. Przede wszystkim jest głównym sprawcą próchnicy i otyłości. Czy istnieje zatem zdrowa alternatywa o zbliżonym smaku?

Erytrol, bądź erytrytol (obie formy są poprawne) to biały, kryształowy i błyszczący proszek przypominający cukier stołowy. Znikome ilości erytrolu występują naturalnie w pyłkach kwiatów, owocach (np. gruszkach i winogronach), owocach morza a także w fermentowanych napojach, np. w winie. W przemyśle pozyskiwany jest poprzez fermentację glukozy różnych gatunków drożdży.

Słodzik ten szczególnie polecany jest diabetykom ze względu na zerowy indeks glikemiczny oraz bardzo niski indeks insulinowy.

Dzięki temu chorzy na cukrzycę nie muszą stosować wysokich dawek insuliny. Ponadto, erytrytol znacznie wspiera profilaktykę jamy ustnej. Hamuje procesy fermentacji cukrów prostych zachodzących w obrębie zębów i dziąseł, chroniąc w ten sposób przed próchnicą.

Oprócz tego erytrol nie wywołuje przykrych dolegliwości układu pokarmowego takich jak np. biegunka czy wzdęcia. W 90% wchłania się z przewodu pokarmowego, a tylko 10% przedostaje się do okrężnicy. Erytrytol nie jest metabolizowany w organizmie człowieka, co oznacza, że zostaje wydalany razem z moczem. 

Erytrol jest świetnym sprzymierzeńcem odchudzania!

Praktycznie nie zawiera kalorii, a potrawy i napoje słodzi dosyć podobnie do cukru. Nieco mniej słodki niż „biały zabójca”, zapewnia ciekawe doznanie- „uczucia chłodu”. Przede wszystkim nie zniechęca i nie zmienia posmaku jedzenia na „obcy”  tak jak w przypadku większości słodzików. Osiąga około 75% poziomu słodkości cukru stołowego. Stosując erytrytol należy pamiętać, że na każde 100g cukru przypada od 120 do 140g erytrytolu. Można go używać do ciast, ciastek, dżemów o obniżonej wartości energetycznej, napojów, dań na słodko, placków, naleśników, owoców a nawet do pieczenia




Niestety erytrytol ma też swoją wadę. Przy spożywaniu w wysokich dawkach mogą występować problemy z uczuciem sytości. Gdy spożywamy cukry proste lub złożone, wzrasta poziom glukozy we krwi więc mózg przyjmuje informację o dostarczeniu pokarmu. Z racji tego, że erytrytol nie wpływa na jej wzrost to nasz organizm może mieć problemy z odczuciem głodu. Dlatego zwiększa się szansa na podjadanie.

Inna nazwa erytrolu to E968. Niech Cię nie zmyli ten skrót! Erytrol jest bezpieczny nawet w dużych ilościach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła jest nieszkodliwość.  Liczne badania przeprowadzane pod wieloma względami,  nie stwierdziły działania kancerogennego, teratogennego ani mutagennego charakteru.


Erytrol to świetna i przede wszystkim bezpieczna alternatywa szkodliwego dla zdrowia cukru. Jego niska wartość energetyczna sprawia, że świetnie nadaje się podczas redukcji. Ponadto polecana jest wszystkim diabetykom oraz zwolennikom zdrowego stylu życia.


POLECAMY!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu