HMB – co to jest?

Dodane przez: . Komentarze: 0 975

Pod niewiele mówiącą nazwą HMB, kryje się kwas 3-hydroksy 3-metylo masłowy. Jest to związek organiczny, który bardzo często stosuje się jako dodatek do suplementów dla osób czynnie uprawiających sport. Ma on pozytywne i wielokierunkowe działanie na układ mięśniowy. Jednak, jak wykazały badania, jego skuteczność różni się w zależności od tego, czy jest stosowany przez początkujących czy zaawansowanych sportowców. Kto zatem będzie miał najwięcej korzyści ze stosowania HMB? Poniżej wszystko wyjaśniamy.

HMB – co to jest i jak działa

 

HMB to naturalny kwas tłuszczowy. Nasz organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć go z leucyny, czyli jednego z aminokwasów rozgałęzionych, znanych też pod nazwą BCAA.

Czym są BCAA? Dowiedz się więcej o suplementach z aminokwasami rozgałęzionymi>>

HMB wykazuje skuteczne działanie antykataboliczne i wpływa korzystnie na procesy anaboliczne. Innymi słowy, przyjmując taki suplement, zabezpieczasz komórki swoich mięśni przed rozpadem oraz stymulujesz ich wzrost. HMB zwiększa też siłę mięśni. Co bardzo ważne, przyspiesza redukcję zgromadzonej w organizmie tkanki tłuszczowej.

 

HMB – na co, a przede wszystkim dla kogo

 

Działanie preparatów z HMB jest bardzo korzystne, zwłaszcza dla osób będących na redukcji. Dzięki takiej suplementacji nie tylko szybciej spalisz zbędny tłuszcz, ale też ochronisz mięśnie przed procesami katabolicznymi.

Z badań wynika, że HMB działa najskuteczniej w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem. Podobnie, mogą go z powodzeniem stosować osoby, które wracają do treningów po dłuższej przerwie, na przykład spowodowanej kontuzją.

W przypadku, gdy ćwiczysz od dawna, suplementacja HMB nie jest ci potrzebna, ponieważ twój organizm osiągnął już poziom przewyższający możliwe działanie suplementu.

Jeśli chodzi o rodzaj uprawianego sportu, to raczej nie ma on znaczenia. HMB przyda się wszystkim osobom, które regularnie trenują - zarówno fitness, bieganie, jak i sporty siłowe. Uważa się jednak, że najwięcej skorzystają z takiego suplementu początkujący kulturyści.

 

Jakie suplementy z HMB wybrać

 

Jak zawsze, wybierając suplement, zwracaj uwagę na tabelę składu. HMB może występować pod nazwą kwas 3-hydroksy 3-metylo masłowy, beta-hydroksy beta-metolomaślan lub hydroksymetylomaślan. Są to po prostu różne nazwy tego samego związku.

Wielu specjalistów poleca stosowanie HMB łączne z kreatyną. HMB zwiększa jej skuteczność, co pozwala ci osiągnąć naprawdę spektakularne efekty, jeśli chodzi o wzrost i siłę mięśni. W takim zestawieniu HMB przyniesie najlepsze rezultaty osobom, pragnącym zbudować masę.

Do suplementów z HMB często dodaje się też inne substancja aktywne. Może to być na przykład arginina, która poprawia przepływ krwi. Czasami są to witaminy z grupy B, bardzo ważne dla osób uprawiających sport. Zdarza się także, że suplement z HMB wzbogacony jest substancjami dodającymi energii, na przykład tauryną.

Przyjmuje się, że zalecana dzienna dawka HMB dla osoby dorosłej to 2 do 3 gramów. Każdorazowo sprawdzaj jednak na opakowaniu dawkowanie zalecane przez producenta.

Polecamy

Olimp HMB Mega Caps 1250 mg - 300 kaps

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu