iBrak efektów? Dlaczego nie tracisz na wadze?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1051

Nie łatwo jest wypracować piękną sylwetkę, ale bardzo frustrujące jest, gdy praca nad sobą wykazuje brak efektów. Ćwiczenia to bardzo ważny element, który pomaga rzeźbić ciało i spalać kalorie. Ważne jest łączenie jego różnych rodzajów, co w rezultacie ułatwi osiągnięcie zamierzonych celów.

Doskonale jest wykorzystać czas ćwiczeń efektywnie, a to sprawi, że brak efektów nie będzie problemem:

Trening cardio

Dla utraty wagi, dobrze jest wykonywać ćwiczenia co najmniej 5 razy w tygodniu, najlepiej w umiarkowanej intensywności, średnio po 30 minut. Najlepsze efekty można jednak osiągnąć przy dłuższych treningach, lub wprowadzając zmienność intensywności jak np. w postaci interwałów. Trening interwałowy wykonywany 2-3 razy w tygodniu pozwala spalać kalorie szybciej, a przy tym znacznie bardziej poprawia się wytrzymałość.

Trening siłowy

To równie ważny dla utraty wagi wysiłek, niemniej często jest lekceważony, na korzyść treningu cardio (zwłaszcza przez kobiety). Trening siłowy, może spalać więcej kalorii, a pięknie zbudowane mięśnie przyczyniają się do aktywnej utraty tłuszczu na dłuższą metę.

Jeżeli prawidłowo wykonywane ćwiczenia oraz stała praca nad sobą nie przynoszą rezultatów, wówczas może okazać się, że popełniasz jakiś błąd, który wyeliminowany sprawi, że odniesiesz sukces:

Nie zapewniasz sobie wystarczającej ilości snu

Brak snu może przyczyniać się do trudności z utratą masy ciała. Jak wykazują liczne badania, osoby, które śpią po co najmniej 7 godzin na dobę, znacznie łatwiej zrzucają nadprogramowe kilogramy, niż osoby śpiące mniej.

Jak mówią naukowcy, nieodpowiednia ilość snu może wpływać na spowolnienie metabolizmu, przez co czujemy się głodni, nawet wówczas, gdy tak nie jest.

Zaburzenia snu, mogą przyczyniać się do wydzielania kortyzolu, hormonu, który reguluje apetyt. Inną teorią jest także fakt, iż zmęczeni brakiem snu, jesteśmy mniej aktywni, a co za tym idzie spalamy mniej kalorii.

Optymalne ilości snu są konieczne, jeżeli chcesz schudnąć, gdyż wspomaga on nasz organizm zarówno w kwestiach fizycznych, jak i psychicznych. W końcu poczucie przygnębienia czy złości, często prowadzi do podjadania i tycia.

Jeżeli chcesz, aby treningi zaczęły przynosić efekty, pamiętaj o dostarczeniu sobie odpowiedniej ilości snu. Senny rytuał i związana z nim kąpiel, wyciszenie i relaks będą zbawienne dla zdrowia i zgrabnej sylwetki. Pomóc mogą także popołudniowe drzemki, które mogą załagodzić stres i zwiększą wydajność, zwłaszcza jeśli nie dosypiamy nocą.

Żyjesz w stresie

Stres i masa ciała, a dokładniej trudności z odchudzaniem, idą ze sobą w parze. Czasami nie jesteśmy tego świadomi, ale w stresie, nadprodukcja kortyzolu przyczynia się do nadmiernego apetytu, który powoduje odkładanie się tłuszczu, zwłaszcza w okolicach brzucha. Te czynniki z kolei sprawiają, że zwiększa się również ryzyko cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu czy innych problemów zdrowotnych.

Jeżeli marzysz o efektach w odchudzaniu, niezwykle ważną kwestią jest poradzenie siebie ze stresem, poprzez wprowadzenie sesji relaksu, masażu czy przyjemności, które pomogą uzyskać spokój. Warto poznać techniki relaksacyjne, które poza zdrowiem psychicznym, wspomogą odchudzanie.

Jesz za dużo

Trening to spory wysiłek, ale nazbyt duże porcje oraz przejadanie się nie przyspieszą rezultatów treningowych, przez co odczujesz totalny brak efektów… zwłaszcza gdy nie jesteś w stanie spalić tych dodatkowych porcji kalorii. Kontrola tego co jesz jest konieczna, zwłaszcza jeśli pragniesz wysmuklić sylwetkę.

Najlepszym sposobem na kontrolę nad spożywanymi posiłkami może stać się pisanie szczegółowego dziennika żywności, który pozwoli zauważyć złe nawyki, a na dłuższą metę pomoże je wyeliminować. Dokładne zapisy, ukażą bowiem ilość zjadanych kalorii czy też wartość odżywczą posiłków.

Aby zachować zdrową masę mięśniową, ważne jest aby dostosować ilość zjadanych kalorii poprzez dostosowanie ilości posiłków i ich wartości. Wraz z wiekiem masa mięśniowa zanika, dlatego tak ważna jest odpowiednia (optymalnie dopasowana do potrzeb) dieta i trening.

Ćwiczenia nie są zbieżne ze zdrowym odżywianiem

Po szybkim początku i małym sukcesie, często przychodzi sytuacja „łatwo przyszło, łatwo poszło”. Ciało przyzwyczajone do programu ćwiczeń oraz coraz większe folgowanie sobie w diecie sprawia, że przychodzi sytuacja w której następuje małe utrudnienie w pozbywaniu się kolejnych kilogramów.

Dostosowanie treningów i diety jest niezbędne, aby zyskać rezultaty. Zmiana stylu życia staje się zatem nieodłączna. Staraj się pokonywać kolejne poprzeczki, a z każdym tygodniem zauważysz kolejne pozytywne zmiany.

Nie dajesz sobie czasu, na zauważenie wyników

Podczas gdy eksperci mówią, że zdrowe odchudzanie to takie w którym tracimy po 0,5 – 1 kg tygodniowo. Niestety w rzeczywistości okazuje się, że większość z nas zauważa brak efektów, nawet w tej postaci. Trzeba pamiętać o tym, że utrata kilograma to 1000 kcal zjedzonych mniej lub spalonych więcej w skali tygodnia. Dążenie do celu nie jest takie łatwe jak nam się często wydaje, dlatego nie należy poddawać się zbyt szybko, ani też oczekiwać super rezultatów po tygodniu diety i ćwiczeń.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na indywidualną zdolność do tracenia kilogramów, dlatego nie zawsze działają na nas metody, które z powodzeniem sprawdzają się u innych. Czasami też waga nie drga, ale po pomiarach dokonanych centymetrem, okazuje się, że ciało nabiera nowych – zgrabniejszych kształtów.

Daj sobie czas, często minie kilka tygodni, a nawet miesięcy, aż zauważysz różnice. Zdrowe zmiany z pewnością pomogą poprawić samopoczucie, a z czasem efektem stanie się piękna sylwetka. Cierpliwość jest bardzo ważna, ale najważniejszy jest nie cel, a droga do niego.

Cierpisz na jakąś chorobę

Bardzo często, przyczyną dla której nie możesz zrzucić dodatkowych kilogramów, są indywidualne warunki medyczne lub leki jakie stosujesz. Jeżeli od dłuższego czasu zdrowa dieta i ćwiczenia nie dają efektów, być może warto zweryfikować swoje zdrowie.

Jedną z przyczyn problemów z wagą są problemy z tarczycą. Może ona wpływać na spowolnienie metabolizmu, co łączyć się może z problemami z nadwagą, dlatego warto udać się do lekarza i sprawdzić czy to przypadkiem nie choroba jest przyczyną kłopotów.

Problem z utratą kilogramów powoduje także zażywanie pewnych leków. Ich działanie wywołuje skutek uboczny w postaci nadwagi u niektórych osób. Można wśród nich wymienić antykoncepcję, leki steroidowe, przeciwdepresyjne czy dla cukrzyków. Warto zatem wziąć je pod uwagę podczas pojawiania się utrudnień podczas odchudzania.

Monotonia zatrzymuje efekty

Nasze ciało przy monotonnych treningach, zaczyna przyzwyczajać się do danej aktywności, przez co przestaje reagować. Początkowa utrata wagi, zaczyna spowalniać, aż w końcu ostatecznie zatrzymuje się.

W takiej sytuacji dobrze jest postawić na urozmaicone treningi, które zmieniane są co 4-6 tygodni. Daje to bodziec do efektywnego spalania i stałej utraty wagi. Niestety również nadmiar treningu utrudnia odchudzanie. Przetrenowanie sprawia, że organizm nie nadąża z regeneracją, dlatego konieczne jest mądre rozplanowanie treningów.

Być może nie musisz chudnąć?

Wbrew temu co twierdzisz, być może wcale nie musisz się odchudzać. W rzeczywistości wielu z nas już osiągnęło swoją zdrową sylwetkę, która wymaga co najwyżej delikatnego rzeźbienia i zdrowej diety, a nie załąmywania rąk na brak efektów. Jeżeli masz wątpliwości odpowiedz sobie na poniższe pytania:

Dlaczego chcesz schudnąć?

Czy jesteś w grupie ryzyka chorób serca i cukrzycy?

Czy Twoje BMI jest w niewłaściwym zakresie?

Czy Twoja waga jest niewłaściwa? Może już nie potrzebujesz więcej zrzucać?

Możliwa jest akceptacja Twojej aktualnej sylwetki?

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu