Jak wykazują dane statystyczne nawet 69% populacji ma nadwagę lub cierpi na otyłość. Liczby to jednak jedynie nieczuły rachunek, który nie rozwiązuje problemu, dlatego warto dowiedzieć się co należy rozważyć, aby zapewnić zdrowie serca, mniejsze ryzyko występowania udaru mózgu, cukrzycy czy chorób zwyrodnieniowych stawów. Idealna waga ciała jest jednak niełatwym obliczeniem do wykonania, gdyż dla wielu z nas bywa ona trudna do uzyskania z racji powyższych schorzeń i dolegliwości.
Jeżeli zastanawiasz się jaka jest Twoja idealna waga lub ile powinieneś ważyć, poniżej znajdziesz odpowiedź.
Każdy człowiek ma nieco odmienną strukturę mięśni i gęstość kości, które nie są bez znaczenia dla naszej wagi. Nasza genetyka jest jednym z głównych aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas szacunków idealnej wagi. Najpopularniejszy pomiar BMI niestety nie bierze tych czynników pod uwagę, stąd wynik ten jest jedynie pośredni. Podczas gdy BMI jest bardzo łatwe do zmierzenia – wystarczy wpisać jedynie swoją wagę i wzory do kalkulatora, nie bierze ono pod uwagę pomiaru tkanki tłuszczowej, nie uwzględnia masy mięśniowej ani tym bardziej struktury kostnej.
Wielu sportowców kierując się wynikami pozyskanymi z obliczeń BMI może okazać się otyłymi, podczas gdy wyraźnie tacy nie są. BMI nie jest miarodajne w wielu przypadkach, dlatego nie należy się nim bezwzględnie kierować.
Oto sposób jak wykorzystać BMI i dodatkowe kryteria, aby wyliczyć idealną wagę:
1. Zmierz swoje BMI i biorąc pod uwagę wynik:
Jeżeli masz niedowagę zacznij od -1.
Jeżeli wynik jest w normie zaczynaj od 0.
Jeżeli masz nadwagę zacznij od +1.
Jeżeli jesteś otyły (a nie jesteś muskularnym sportowcem) powinieneś zatrzymać się na tym etapie i udać się na konsultację lekarską.
2. Wykonaj pomiar obwodu bioder i pasa
Niektórzy eksperci uważają, iż te pomiary są dopełnieniem BMI. Nieprawidłowy stosunek talii do bioder może być powodem zwiększonego narażenia się na problemy zdrowotne, w szczególności te sercowo-naczyniowe.
Aby znaleźć prawidłowy stosunek pomiędzy obwodami bioder do talii, należy podzielić najmniejszy obwód talii (zwykle powyżej pępka) przez obwód najszerszego obwodu bioder.
Jeżeli stosunek jest mniejszy niż 0,9 nie zmieniaj początkowego wyniku.
Jeżeli jest na 1,0 lub wyższy dodaj do całej sumy 1.
3. Weź pod uwagę swoje geny.
Fakt, że możesz być z natury „większy” i twoja idealna waga jest wyższa, często spotyka się z niedowierzaniem, ale nie ma wątpliwości, iż na skład ciała ma wpływ genetyka. Nie można powiedzieć, że każdy będąc okrąglejszy jest tak genetycznie uwarunkowany, gdyż nadmiar tłuszczyku w większości przypadków wiąże się ze złymi nawykami żywieniowymi i brakiem ruchu, niemniej są osoby, które nawet pomimo zdrowej diety i sporej dawki aktywności są „przy kości”, i to ich naturalna, zdrowa budowa.
Jeżeli przykładowo 100 kg kobieta chudnie do 70 kg, na postawie obliczeń powinna ważyć maks 62 kg niemniej jej genetyka, może blokować większą utratę kilogramów, przez co lekarz bez wiedzy na temat jej genetyki mógłby ocenić ją jako osobę z nadwagą. Jeżeli kobieta ta, przy tej z pozoru większej masie, czuje się wspaniale i jet okazem zdrowia oznaczać to może, iż taka jest jej naturalna i prawidłowa waga.
Jeżeli zatem pochodzisz z korpulentnej, ale zdrowej rodziny, odejmij od wyniku 1.
Jeżeli jesteś bardziej krągły niż reszta rodziny, albo też wiele osób w rodzinie ma nadwagę lub cierpi na otyłość i związane z nimi problemy zdrowotne – dodaj do wyniku 1.
Jeżeli jesteś z natury chudy, ale pochodzisz z rodziny w której osoby są zdrowe pomimo wątłej postury, dodaj 1.
4. Jak aktywny jesteś.
W zależności od aktywności ruchowej jaką wprowadzasz do codziennego planu dnia, twoja masa ciała może być bardzo różna. BMI osoby otyłej, która unika aktywności, może być dokładnie takie samo jak u umięśnionego kulturysty – BMI nie rozróżnia czy nasza masa to tłuszcz czy mięśnie.
Zapaśnik sumo przykładowo, mający masę sięgającą nawet do 200 kg, często żyje długo i zdrowo jak wynika z badań. Podobnie z trenującymi kulturystykę itp. Chociaż BMI jednoznacznie ocenia ich jako otyłych lub nawet chorobliwie otyłych, z medycznego punktu widzenia są oni okazami zdrowia.
Jeżeli trenujesz dużo i posiadasz imponującą muskulaturę odejmij od wyniku 1.
Jeżeli trenujesz dużo, ale nie pakujesz na masę nie zmieniaj wyniku.
Jeżeli jesteś z natury leniwy i nie jesteś aktywny, dodaj 1.
Wyniki
Powyższy test to doskonały przykład na to, że ograniczenia wprowadzone przez BMI nie zawsze są adekwatne. Nasza zdrowa idealna waga to efekt wielu czynników, których nie należy pomijać. Innymi słowy, nie należy podejmować najważniejszych decyzji życia – np. decydując się na odchudzanie, jedynie w oparciu o sam wynik BMI. Rezultaty powyższej kalkulacji dostosowane do ogólnych obliczeń BMI, pozwolą optymalnie zweryfikować ostateczną wagę. Gdy według nich znajdziesz się w granicach nadwagi lub w jej pobliżu, warto coś ze swoją wagą zrobić, jeśli z kolei szala jest ujemna i masz niedowagę również nie ignoruj wyniku, gdyż niedowaga może mieć poważne skutki zdrowotne. Wszelkie wątpliwości i plany odchudzania się, najlepiej jednak skonsultować ze specjalistą.
Komentarze
Napisz komentarz