Jak walczyć z nadwagą?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1312

Nadwaga i walka z nią to poważne wyzwanie, któremu należy stawić czoła w sposób przemyślany, mądry i zaangażowany. Konsekwencja to jeden z głównych elementów długiego procesu, jakim jest odchudzanie. Jeśli wydaje ci się, że schudniesz w ciągu kilku dni biorąc chemiczne suplementy i pijąc herbatki, to bardzo się mylisz.

Proces odchudzania, który pomaga gdy nadwaga dała się nam we znaki jest trudny i wymagający. To test osobowości, siły charakteru i hartu ducha.

Spis treści:

1.Zaplanuj i przemyśl

2.Przeanalizuj dotychczasowe złe nawyki

3.Po pierwsze zmiana diety

4.Aktywność fizyczna

5.Sprecyzuj swój cel

1.Zaplanuj i przemyśl

Zanim rozpoczniemy odchudzanie warto zanotować sobie nasze dotychczasowe wyniki. Istotne będzie zbadanie pomiaru tłuszczu mięśni oraz wagi kości. Służą do tego specjalne urządzenia, które dostępne są niemal w każdej siłowni. Poza tym zmierz obwód bioder, pasa, bicepsa, a nawet łydki. To pozwoli ci śledzić swoje wyniki. Istotny jest także poziom wody, ale to może być zmienne w zależności od np. nawodnienia naszego organizmu.

2.Przeanalizuj dotychczasowe złe nawyki

Każdy daje się poddać złym nawykom żywieniowym oraz przyzwyczajeniom, które pchają nas do wzrostu wagi ciała i znacznej otyłości. Dzieje się tak szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy aura pogodowa nie sprzyja uprawianiu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Widać to niemal każdego dnia po ilości rolkarzy i rowerzystów oraz biegaczy. Oczywiście, pewna część z nich uczęszcza na siłownię, ale połowa na pewno zostaje w domu. Następny wzrost chęci obserwujemy z początkiem wiosny. Należy więc przeanalizować naszą motywację i chęć do trenowania. Istotnie liczy się także zbadanie obfitości naszych posiłków, tego co spożywamy oraz np. nawyku jedzenia przed telewizorem, wieczorami, a nawet nocą. Sprawdźmy też naszą dotychczasową aktywność fizyczną oraz ilość godzin snu i zbilansowanie diety. Konieczne jest też uświadomienie sobie, dlaczego wpadliśmy w ten krąg złych przyzwyczajeń żywieniowych, na czym stoimy i czy nasze życie faktycznie wymaga zmian. Poziom motywacji będzie przekładał się wprost proporcjonalnie na osiągane przez nas efekty.

3.Po pierwsze zmiana diety

Najlepszym sposobem jest zasięgnięcie porady dietetyka, który zaleci odpowiednie zbilansowaną dietę, pory posiłków oraz ich ilości. Jeśli jednak nie stać nas na takie posunięcie, wówczas wystarczy posłużyć się dość powszechną wiedzą dotyczącą prawidłowego żywienia. Należy więc spożywać produkty bogate w błonnik, ograniczyć ilość mięsa czerwonego oraz tłuszczów, a nade wszystko cukrów, których codziennie przyjmuje sporo ponad normę. Postarajmy się nie spożywać chleba pszennego, a zastąpmy go razowym, czarnym lub pełnoziarnistym. Z masła przenieśmy się na margarynę, choć w tym aspekcie dietetycy wciąż nie mogą określić wspólnego stanowiska. Zacznijmy jeść pięć posiłków dziennie o stałych porach, w których będą przeważały warzywa. Jeśli chodzi o owoce, to najlepiej spożywać je do godzin południowych, ponieważ zawierają duże ilości cukru. W połączeniu z np. płatkami owsianymi do śniadania dadzą nam bardzo dużo energii. Warto dołączyć także orzechy które są bogate w witaminy, mikroelementy usprawniające nasze procesy myślowe. To doskonałe narzędzie do usprawnienia pracy mózgu. Oczywiście, należy wyeliminować z naszej diety wszelkie słodycze oraz napoje gazowane, które zawierają ponadprzeciętną ilość węglowodanów. Spróbujmy jeść dużo więcej ryb oraz gotować wszystko na parze bez smażenia i pieczenia. Raczej ograniczmy spożywanie ryżu białego oraz białego makaronu, a także ziemniaków. Lepiej zamienić je na kasze.

4.Aktywność fizyczna

Ciężko jest zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz wprowadzić większą aktywność fizyczną. Idealnie byłoby uczęszczać na basen w godzinach porannych, aczkolwiek trudno dostosować godziny treningu do naszych obowiązków i pracy. To może zacznijmy od prostych aktywności np. dwa razy w ciągu tygodnia wybierzmy się na bardzo długi spacer do parku. Zamieńmy samochód na rower lub spacer do pracy, jeśli mamy blisko. Korzystajmy ze schodów zamiast windy. Jeśli pracujemy długo w pozycji siedzącej, to starajmy się co najmniej co godzinę wykonywać krótkie ćwiczenia fizyczne, jak np. przeprosty. Nadwaga stanie się wówczas wspomnieniem.

5.Sprecyzuj swój cel

Można wciąż mówić o tym, że należy schudnąć i kilkakrotnie zaczynać od początku całą dietę oraz aktywność fizyczną, a potem nagle stracić motywację i ponowić wszystko od zera. Nie dajmy się poddać złym nawykom, które tylko czyhają. Wystarczy miesiąc lub dwa odpowiedniego trybu życia, a szybko się do tego przyzwyczaimy, a nadwaga zniknie. Raz w tygodniu zorganizujmy sobie dyspensę na dietę oraz aktywność fizyczną, aby się zrelaksować i odprężyć. Z czasem wejdzie nam to w krew, lecz na początku konieczna jest konsekwencja i motywacja. Bardzo ważne jest także określenie konkretnego celu, do którego będziemy dążyć. Musimy doskonale wiedzieć ile kilogramów pragniemy się pozbyć oraz jak chcemy docelowo wyglądać. Dobrym motywatorem jest także zdjęcie idealnej sylwetki, do której będziemy dążyć. Umieśćmy je w centralnym miejscu domu i napawajmy się tym widokiem. Określmy sobie także czas potrzebny na zrealizowanie naszego celu, co będzie nas konsekwentnie pchać do osiągnięcia pozytywnego rezultatu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu