Jarmuż - właściwości i zastosowanie

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 589

Jakie sekrety skrywa jarmuż?

Moda na zdrowe odżywianie ciągle się rozwija i zyskuje na popularności. Wraz z nią na naszych talerzach zagościł jarmuż - choć wielu ma opory przed jego spożywaniem. Niektórym kojarzy się ze szpinakiem, który nie cieszy się ogromną rzeszą fanów, jednakże w istocie to warzywo jest odmianą kapusty. Warto jednak jeszcze raz zastanowić się nad swoim podejściem do jarmużu. Większość warzyw jest bowiem bogata w składniki odżywcze, które wspomagają codzienną pracę naszego organizmu. Jeśli warzyw nie lubimy, warto wiedzieć, że wszystko zależy od sposobu ich przyrządzenia. Odpowiednio przygotowane mogą być naprawdę pyszne. Kiedy już nauczymy się sztuki ich serwowania, mogą na stałe zagościć w naszym jadłospisie i urozmaicić naszą dietę, a także przynieść nam wymierne korzyści.

Czemu niektórzy nie lubią jarmużu?

Jarmuż wielu przypomina tradycyjny szpinak, który od lat cieszy się niezbyt pochlebną opinią niektórych osób. Zamiast jednak pielęgnować w sobie bezpodstawne uprzedzenia, warto dać obu warzywom drugą szansę. Wszystko zależy bowiem od sposobu podania. Same w sobie mogą wydawać się odrobinę mdłe, albo niezbyt konkretne w smaku. Zauważmy jednak, że w restauracjach nikt nie podaje samego jarmużu saute. Cały problem tkwi w dodatkach, a odpowiedni przepis sprawia, że te warzywa zyskują nieraz zupełnie inne oblicze. Poza tym, warto zdać sobie sprawę z tego, jak wiele dają one naszemu organizmowi - wówczas motywacja do wprowadzenia ich do swojej diety będzie zdecydowanie większa. Wiele osób podchodzi sceptycznie do obecnego trendu dotyczącego zdrowego odżywiania. Nie ma przecież jednak nic złego w tym, aby dbać o zdrowie. Można rzec nawet więcej - to dobrze, że w końcu nadszedł czas świadomego jedzenia.

 

Jarmuż i składniki odżywcze

To warzywo jest niezwykle bogate w niezbędne organizmowi składniki odżywcze, a co za tym idzie - pożyteczne dla całego naszego funkcjonowania. Świadomość dotycząca zdrowotnych aspektów spożywania jarmużu wciąż jest bardzo uboga i to właśnie dlatego rzadko kiedy wykorzystujemy go w kuchni. Powinniśmy to zmienić, bo naprawdę warto włączyć jarmuż do naszej diety. Zresztą, zawsze jest to jeden składnik więcej do wyboru - a jak wiadomo, sposób odżywiania powinien być zróżnicowany i zbilansowany. Składnikami jarmużu są natomiast, między innymi:

 • witamina C
 • witamina K
 • witamina B6
 • witamina A
 • sulforafan
 • białko
 • błonnik
 • kwas fioliowy
 • wapń
 • żelazo
 • magnez
 • potas

Jak zatem można łatwo zobaczyć, to niepozorne warzywo jest naprawdę bogate w substancje, które dla każdego organizmu mogą zdziałać wiele dobrego. Jeśli chcemy być dobrymi kucharzami, choćby we własnej kuchni, powinniśmy zdawać sobie sprawę z wartości jarmużu. Wykorzystanie go w procesie przygotowywania potraw nie jest trudne - można użyć go na wiele sposobów i stanowi świetny dodatek do głównego dania. W prosty sposób możemy zatem wzbogacić posiłek o te wszystkie substancje.

 

Pozytywny wpływ jarmużu

Tym, którym wcześniejsza lista składników odżywczych nic za bardzo nie wyjaśniła, należy się porządne kompendium wiedzy na temat jarmużu. Każda z tych substancji ma bowiem nieco inne działanie - zatem jarmuż sam w sobie, z tak bogatym składem, może naprawdę przynieść realne korzyści naszemu organizmowi. Powinniśmy zapamiętać tę nazwę i od tej pory mieć świadomość istnienia tak pożytecznego warzywa.

Witamina C znana jest ze swojej właściwości wzmacniania odporności. To jednak nie jest jedyne jej działanie. Oddziałuje ona pozytywnie na nasz układ krwionośny, a także przeciwdziała cholesterolowi, który często ma związek z zachorowaniem na miażdżycę. Wspiera ona także wchłanianie żelaza, dzięki czemu może mieć zastosowanie w przeciwdziałaniu anemii. Witamina C nie pozostaje również bez znaczenia dla układu kostnego.

Witamina K wspiera natomiast proces krzepnięcia krwi. Jest to bardzo istotne, ponieważ dobrze wiemy, że niektóre osoby mają problem ze stosunkowo obfitym krwawieniem nawet po doznaniu niewielkiego skaleczenia. W dodatku często nie ustępuje ono przez dłuższy niż tradycyjnie czas. To czasem może być właśnie objawem zaburzeń krzepliwości krwi i oznaczać niedobór witaminy K.

Witamina B6 zwiększa wchłanianie magnezu i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego. W obecnych czasach jest to szczególnie ważne, gdyż ciągle jesteśmy narażeni na stres, żyjemy w pośpiechu i niekiedy nie mamy wystarczająco czasu na relaks. Jednym z objawów niedoboru może być nadpobudliwość nerwowa.

Witamina A odgrywa istotną rolę, jeśli chodzi o nasz wzrok. Rozwój "kurzej ślepoty", czyli słabego widzenia po zmierzchu, ma związek właśnie z jej niedoborem. Nie jest to jednak jedyna konsekwencja braku witaminy A - jeśli chodzi o oczy, to niedobór może powodować również inne nieprzyjemne dolegliwości. Ponadto, witamina A jest ważna dla naszych paznokci, włosów, kości, a także skóry. 

Dla niektórych zagadkowo brzmiąca nazwa sulforafan, oznacza substancję, która może mieć działanie przeciwnowotworowe. Współcześnie coraz częściej słyszymy o zachorowaniach na raka, a zatem warto wiedzieć, czym można się wesprzeć w walce z niechcianymi mutacjami komórek w organizmie. Oczywiście, nie oznacza to, że jarmuż jest lekiem na raka, albo że czyni cuda, jednak każda forma wsparcia dla organizmu jest wartościowa, jeśli chodzi o tak poważne choroby. Poza tym, sulforafan przyczynia się do oczyszczania organizmu. 

Białko jest głównym budulcem naszego ciała. Nie należy przesadzać z jego spożywaniem, jednak jego brak może negatywnie odbić się na całym naszym organizmie. Wiemy doskonale, że dzieci w czasie rozwoju powinny spożywać białko. Jednak dla dorosłych niedobór białka również jest szkodliwy - może bowiem prowadzić do znaczącego pogorszenia samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. 

Błonnik również ma właściwości przeciwdziałające odkładaniu się cholesterolu, może również mieć pozytywny wpływ na poziom glukozy. Niekiedy stosują go osoby mające problemy w zakresie wypróżnień. Ma także działanie doceniane przez osoby na diecie, ponieważ sprawia, że czujemy się najedzeni. Wobec tego często ludzie spożywają go więcej w okresie odchudzania.

Kwas foliowy odgrywa istotną rolę dotyczącą naszego codziennego funkcjonowania. Bierze bowiem udział w produkcji krwinek, a zatem jego niedobór niejednokrotnie jest powiązany z wystąpieniem anemii. Mówi się, że kwas foliowy jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży, jednakże nie tylko. Każdy z nas go potrzebuje.

Wapń najbardziej kojarzymy z mocnymi kośćmi i zębami, jednak jest on także ważny dla prawidłowej krzepliwości krwi oraz naszego samopoczucia i nastroju. Wpływ na naszą psychikę ma również magnez, który przy okazji zapobiega występowaniu skurczy mięśni. Żelazo, jako składnik hemoglobiny, również przeciwdziała anemii. Natomiast potas wspiera nasze serce i prawidłowe ciśnienie.

To niesamowite, jak wiele korzyści można osiągnąć z włączenia do diety, wydawałoby się, zwyczajnego jarmużu. Człowiek ma w swoim organizmie całe mnóstwo substancji i do dobrego samopoczucia jest niezbędny ich odpowiedni poziom. Nie należy jednak również przesadzać z witaminami, czy jakimikolwiek innymi składnikami odżywczymi, ponieważ to również może mieć przykre konsekwencje.

 

Jak wykorzystać jarmuż w kuchni?

Sposobów na włączenie jarmużu do diety jest naprawdę całe mnóstwo. Z pewnością dobrze smakował będzie w połączeniu z czosnkiem - podobnie jak szpinak. Konkretny smak czosnku sprawi, że warzywo nabierze charakteru. W ten sposób można wykorzystać go na wiele sposobów. Pierogi ze szpinakiem cieszą się popularnością - czemu nie spróbować z jarmużem? Naleśniki również powinny smakować wybornie. Podanie jarmużu zamiast surówki świetnie natomiast uzupełni całościowe danie, na przykład - z udziałem łososia. Dla zwolenników dań z zawartością jakiegoś rodzaju ciasta, dobrym pomysłem może być również tarta z jarmużem. Natomiast jeśli zastanawiamy się nad koktajlem, który będzie zdrowy - można spróbować takiego z dodatkiem jarmużu. Kolejną propozycją jest również zupa z tego wartościowego warzywa. Oczywiście, jarmuż może również urozmaicić nasze kanapki i być świetnym dodatkiem do kompozycji smaków zawartych w sałatce. Tutaj wszystko zależy od nas.

W kuchni liczy się, przede wszystkim, kreatywność i wyczucie. To oczywiste, że niektóre składniki idealnie do siebie pasują, a inne zestawione razem zwiastują katastrofę. Jeśli brakuje nam wyczucia, powinniśmy się dokształcać w tym temacie - na kursach, lub na własną rękę. Ewentualnie można próbować odkryć tajniki łączenia smaków metodą prób i błędów. Może to być długotrwały proces, ale opłaca się wiedzieć, co jest smaczne, a co nie. Jeżeli decydujemy się na włączenie jarmużu do naszej diety, musimy być przygotowani na konieczność eksperymentowania, albo zaopatrzyć się w masę przepisów. Odkrywanie nowych smaków i potraw może być naprawdę fascynującym doświadczeniem.

 

Choć niewielu ma świadomość tego, że warzywo takie jak jarmuż w ogóle istnieje, warto czasem zainteresować się kuchnią i składnikami, które są stosowane do przygotowywania pysznych potraw. Warto poszerzać swoje horyzonty w tej materii - i to nie tylko w przypadku, gdy jest się kucharzem. Każdy lubi dobrze zjeść i zaimponować rodzinie, czy znajomym, świetnym menu na niedzielnym obiedzie. To wymaga jednak odrobiny starania. Wiedza kulinarna jest bardzo obszerna i prawdopodobnie nikt, a przynajmniej mało kto, ma w małym palcu wszystkie przepisy świata. Warto jednak interesować się i odkrywać dotychczas nieznane nam nowości, które pomagają znacząco urozmaicić nasz - nieraz monotonny - jadłospis. Niestety mamy coraz mniej czasu na gotowanie. Jest to zasługa nadgodzin, codziennego pędu, obowiązków. Nieraz bierzemy na siebie więcej, niż możemy udźwignąć. Z tego powodu właśnie jedzenie powinno odgrywać szczególnie ważną rolę w naszym życiu - w końcu składniki odżywcze wspierają prawidłowe funkcjonowanie. Zbilansowana dieta pomaga utrzymać w ryzach wymykające się spod kontroli poziomy poszczególnych substancji. Prawidłowa ich ilość w naszym organizmie jest kluczem do dobrego samopoczucia.

Komentarze

Napisz komentarz

Nasze filmy

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu