Jazda na rowerze i jej zalety

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 955

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jakie zalety ma jazda na rowerze?

A może warto by było wykorzystać rower na codzień, rano na rozruszanie się, po lunchu na zwiększenie produktywności i wydajności w pracy? Jak wykazują liczne przykłady, jazda na rowerze, to doskonały sposób wyostrzenie zmysłów, sprawia, że stajemy się bardziej twórczy, odporni na stres, a przy tym spalamy mnóstwo kalorii.

Zalety jazdy na rowerze są bardzo rozmaite, a jak wykazują badania, ten umiarkowany do intensywnego, wysiłek sercowo-naczyniowy wykonywany zarówno na rowerze tradycyjnym czy stacjonarnym, może bardzo korzystnie wpływać na funkcjonowanie mózgu, a to z kolei zwiększa wydajność umysłową w pracy czy podczas nauki. Wszystko to nie ogranicza się tylko do faktu wpływu energicznych ćwiczeń aerobowych, które poprawiają krążenie krwi, dostarczają tlen i substancje odżywcze do mózgu poprawiając zdolności poznawcze.

Dodatkową zaletą treningu rowerowego jest również to, że stymuluje on uwalnianie neurotransmiterów i innych substancji chemicznych, które pomagają zwiększać uwagę, zdolność uczenia się, motywacji, a także wielu innych aspektów.

Badania wykazały także, że jazda na rowerze o umiarkowanej intensywności, zwiększa poziom czynnika neurotroficznego białka, które to wspomaga wzrost komórek mózgowych, działa pozytywnie na transmisje nerwową oraz modulację. Jeżeli zatem chcesz zwiększyć swoją sprawność umysłową,wsiadaj na rower i pedałuj! Oto kilka zalet, które powinny przekonać największego przeciwnika tej formy aktywności:

Poprawia pamięć krótkotrwałą – nawet pojedyncza 30 minutowa przejażdżka o umiarkowanym nasileniu, poprawia wydajność pamięci, jak sugerują wyniki przeprowadzonych na Uniwersytecie w Iowa badań. Oznaczać to może, że jeżeli chcesz dobrze wypaść na egzaminie czy ważnym spotkaniu w pracy, doskonałą rozgrzewką przed pracą umysłową będzie jazda na rowerze. Dodatkowo taki trening, jest doskonałym sposobem na wzmocnienie zdolności do wykonywania zadań w zakresie planowania i rozwiązywania problemów.

Pozwala uczyć się nowych umiejętności bardziej efektywnie – badania duńskich naukowców wykazały, że ludzie, którzy wykonują regularnie trening rowerowy szybciej i trwalej uczą się nowych rzeczy. Przebadane osoby poznawały nowe rzeczy szybciej, a po tygodniu, ich zdolności były lepiej zachowane w pamięci.

Pomaga szybciej wykonywać zadania poznawcze – nie tylko tętno i oddech przyspiesza podczas pedałowania, ale także potencjał umysłowy. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Chichester wykazują, że 30 minut treningu rowerowego pomaga wykonywać zadania szybciej i równie dokładniej niż bez odbycia treningu.

To doskonały sposób na skupienie uwagi – na Uniwersytecie Kalifornia, naukowcy sprawdzili ten fakt poprzez zakłócanie wizualnych zadań, wykonywanych przez uczestników doświadczenia. Jak się okazało, poziom sprawności fizycznej uczestników, był równie wysoki jak ich sprawność skupiania uwagi. Innymi słowy, jazda na rowerze pomaga skupić uwagę nawet podczas napotykania trudności.

Trening rowerowy pomaga wykonać więcej pracy. Pracownicy umysłowi, korzystają na tym szczególnie, ponieważ aktywność ruchowa zwiększa ich produktywność, poprawia nastrój i przyspiesza działanie impulsów myślowych, zwiększając zdolność mózgu do jasnego i ostrzejszego funkcjonowania, przez co jest on bardziej wydajny.

Zwiększa pewność siebie i poczucie własnej wartości – poprzez trening i pokonywanie kolejnych wyzwań fizycznych i umysłowych, każdy miłośnik roweru poczuje się ze sobą znacznie lepiej. Silniejszy, bogatszy w wiedzę i sprytniejszy mózg sprawia, że działanie to przenosi się na osobowość. Rower ma zatem niezwykły wpływ na psychikę. Wzrost poziomu endorfin, sprawia, ze mamy lepsze samopoczucie i inspiruje do kolejnych działań, które są inteligentniejsze i poszerzają strefę komfortu w pracy i na co dzień.

To kto pędzi na przejażdżkę?

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu