Jednym z tłumaczeń jogi jest ujarzmienie, a dokładniej opanowanie ciała i umysłu. Dyscyplina, która pochodzi z Indii, zyskuje coraz większą popularność na zachodzie. Co sprawia, że w Polsce i na świecie powstaje coraz więcej szkół jogi a w grafikach wielu klubów fitness pojawiają się nie tylko zajęcia dla kobiet, ale i również dla mężczyzn?
Głównym celem jogi jest wzmocnienie i uelastycznienie ciała. Poprawia wydolność, kondycję oraz równowagę. Jodze często towarzyszy zmiana trybu życia na zdrowszy- zmiana nawyków żywieniowych, odstawienie używek, poprawa wydolności organizmu, przyspieszenie metabolizmu, dbałość o sen oraz wiele innych. Joga przede wszystkim wspomaga odchudzanie oraz zbawiennie działa na kręgosłup i mięśnie pleców, gdyż nad tymi partiami w 80% pracuje się podczas wykonywania asan.
A czym są asany?
Asany to podstawowe pozycje, charakterystyczne ułożenia ciała, podczas których aktywujemy konkretne partie mięśni i stawów wraz ze świadomym oddechem. Na klasyczną jogę składa się 84 pozycji stojących, siedzących i leżących. Niektóre odmiany jogi wykorzystują określone pozycje, natomiast w bardziej fitnessowych - warianty. Nie zapominaj, że asany to proces. Być może nie będziesz ich wykonywać perfekcyjnie, lecz sam trud jaki wkładasz do ich poprawnego wykonania oraz progres jaki zauważasz stanowią drogę do sukcesu. Asany błędnie kojarzą się z czymś statycznym, wręcz przeciwnie, polegają na ciągłym ruchu-procesie, przy którym wzmacniamy i rozciągamy nasze mięśnie. Najbardziej popularne asany to pies z głową w dół, wojownik, drzewo, półksiężyc.
Rodzaje jogi:
Istnieje wiele rodzajów jogi, więc każdy może odnaleźć tutaj coś dla siebie. Podstawowymi rodzajami są:
- JOGA PODSTAWOWA: joga dla praktycznie każdego człowieka, do samodzielnego wykonywania w domu, bądź pod okiem trenera. Ćwiczenia składają się z podstawowych asan, dzięki którym można wzmocnić, uelastycznić i rozluźnić ciało oraz zrelaksować i odprężyć umysł. W sieci znajdziesz mnóstwo materiałów do nauki, ogólnodostępne artykuły na blogach, portalach, książki, filmy na YouTube również pomogą nam odkryć tajniki jogi. Jeżeli chcemy jednak mieć pewność, że pozycje wykonujemy w pełni poprawnie, warto zapisać się do szkoły. Szkoły jogi można znaleźć w każdym większym mieście. Zajęcia coraz częściej odbywają także w klubach fitness.
- ASHTANGA JOGA: joga dla zaawansowanych, praktykowania pod okiem trenera. Pamiętaj, nawet jeśli jesteś aktywny lub aktywna fizycznie i uważasz, że Twoje ciało jest wzmocnione i rozciągnięte, to i tak warto zacząć od jogi podstawowej. Być może odkryjesz mięśnie, o których jeszcze nie miałeś pojęcia. Ashtanga polega na wykonywaniu konkretnych i bardzo dynamicznych sekwencji asan w połączeniu z równie dynamicznym oddechem. Daje zastrzyk energii i polecana jest przede wszystkim jako urozmaicenie dla osób, które na co dzień trenują.
- VINYASA JOGA: zwana w większości klubach fitness POWER JOGĄ. Jeden z najpopularniejszych rodzajów jogi. Polega na płynnym przechodzeniu z pozycji do pozycji, krótkim zatrzymaniu w pozycjach oraz synchronizacji ruchu z oddechem. Nie posiada określonych zasad , dlatego ćwiczenia zależą od inwencji twórczej nauczyciela, który za każdym razem wprowadza swoich uczniów w inne „flow”. Bardzo często praktykowana w rytm muzyki.
- IYENGAR JOGA :opracowana przez nieżyjącego już B. K. S. Iyengara. Mniej dynamiczna niż Ashtanga czy Vinyasa joga. Kładzie nacisk na bardzo precyzyjne wykonywanie asan i pozostawanie w nich przez kilka oddechów. Pomaga to poznać anatomię naszego ciała, to znaczy które mięśnie powinny w danym momencie pracować a które odpoczywać. Inyegar joga stanowi świetną bazę dla pozostałych rodzajów jogi, gdyż uczy jak prawidłowo i bezpiecznie wchodzić w asany. Niech Cię nie zrazi statyczność! Ten rodzaj również wzmacnia i niesamowicie rozciąga ciało oraz relaksuje.
- ACRO JOGA: czyli joga dla par. Na Acro jogę składają się podstawowe asany oraz elementy akrobatyki i masażu tajskiego. Dedykowana bardziej doświadczonym joginom. Acro joga to skupienie, koncentracja, wytrzymałość i zaufanie. Pierwsza osoba przyjmuje pozycję „podstawy”- utrzymuje partnera za pomocą rąk i nóg, natomiast druga osoba jest „latającym”- przyjmuje pozycje asany w powietrzu. Bardzo ciekawa propozycja wspólnego wysiłku fizycznego.
Jakie materiały są potrzebne do rozpoczęcia praktyki?
Tak naprawdę niewiele potrzeba do tego, żeby po prostu zacząć ćwiczyć jogę. Będą ci potrzebne przede wszystkim:
- wygodny strój - ubrania powinny być w miarę możliwości dopasowane, lecz nieuciskające. Najważniejsze żeby Tobie było wygodnie. Można również ćwiczyć w szerszych ubraniach „oversize”, co daje większe uczucie komfortu, natomiast może utrudnić wykonywanie niektórych asan, np. takich, w których mamy głowę do dołu. Warto dodać, że do uprawiania jogi nie potrzebujemy obuwia. Legginsy i wygodny top sprawdzą się znakomicie.
- mata do jogi - antypoślizgowa, cienka i lekka. Dzięki niej jogę można uprawiać nawet na plaży. Jeżeli nie posiadasz maty, to możesz na początku posłużyć się cienkim dywanem lub ręcznikiem, aczkolwiek mata zapewni Ci bezpieczeństwo podczas ćwiczeń – nie ślizga się.
- pasy do jogi - bawełniane, pomagają w wielu asanach, zwłaszcza rozciągających mięśnie nóg. Można zastąpić je ręcznikiem lub zwykłym paskiem.
- bloki do jogi - nie są konieczne, jednak pomagają osobom słabiej rozciągniętym. Służą jako podpora dla nóg, dłoni i kręgosłupa. W tym przypadku masywna książka sprawdzi się równie dobrze.
Jak często ćwiczyć jogę?
Wielu instruktorów jest zgodnych co do jednego: jogę należy ćwiczyć krócej, ale częściej. 20 minut praktyki jogi, 5 razy w tygodniu daje lepsze efekty niż jednorazowa godzina w tygodniu. Krótkie sesje nie zniechęcają a 15-20 minut jest możliwe do wygospodarowania w ciągu dnia. Ważna w praktyce jest systematyczność, to dzięki niej zaskakujące rezultaty będą widoczne już po miesiącu. Początkowo od utraty zbędnych kilogramów przez rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni, aż do poprawy mobilności i postury. Po jakimś czasie można dodatkowo wprowadzić godzinną sesję raz lub dwa razy w tygodniu. Wszystko zależy od naszego nastawienia i predyspozycji.
Czy joga jest tylko dla kobiet?
To jeden z najpopularniejszych mitów. Joga powstała 5000 lat temu i przez długi czas była przeznaczona tylko dla mężczyzn.
Oto kilka powodów, dla których panowie powinni spróbować:
1. Zwiększa się wydolność płuc oraz poprawia się praca serca. Joga obniża ciśnienie oraz poziom złego cholesterolu.
2. Pomaga w regeneracji i rekonwalescencji. Panowie, którzy prowadzą aktywny tryb życia, powinni praktykować jogę, gdyż jest to świetna profilaktyka przeciwurazowa, dzięki wzmacnianiu i rozciąganiu mięśni oraz poprawianiu mobilności stawów. Jogę można praktykować również jako uzupełnienie do treningów.
3. Świetny sposób w walce z otyłością, zwłaszcza dla mężczyzn, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Ćwiczenia przyczyniają się do przyspieszenia metabolizmu, przez co nasz organizm szybciej usuwa toksyny z organizmu. Joga to także styl życia, więc zdrowe żywienie wpisane jest w cykl ćwiczeniowy.
4. Daje mnóstwo energii! Niektóre asany wymagają siły i równowagi. Energiczne przejścia między pozycjami potrafią wycisnąć z każdego siódme poty, nawet z najbardziej wytrzymałych zawodników.
5. Poprawia nastrój. Joga pomaga w walce z depresją, z chaotycznym natłokiem myśli, relaksuje, a nawet świetnie sprawdza się w walce z bezsennością.
6. Wspomaga pracę umysłu, poprawia koncentrację, pamięć oraz ogólne wyniki w pracy. Co ciekawe, coraz więcej pracowników Doliny Krzemowej praktykuje jogę.
7. Sprzyja poprawieniu jakości życia seksualnego- joga wzmacnia i uelastycznia mięśnia krocza oraz dna miednicy. Dodatkowo zwiększa się przepływ krwi w tych okolicach, co przedłuża stosunek. Oprócz tego joga zapobiega oraz pomaga walce z rakiem prostaty.
Znani praktykujący jogę:
Maria Sharapova, Gisele Bundchen, Alessandra Ambrosio, Miranda Kerr, Jesica Biel, LeBron James, David Beckham,Tony Parrish, Justin Timberlake, Adam Levine, Robert Downey Jr. a nawet reprezentacja rugby z Nowej Zelandii
Joga działa zbawiennie zarówno na ciało jak i umysł. Wzmacnia, rozciąga i uelastycznia mięśnie dodatkowo poprawiając nastrój, pamięć i koncentrację. Stanowi świetne uzupełnienie do treningów i jest przeznaczona dla każdego niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Można ją wykonywać samemu w zaciszu domowym a także w studiach jogi czy klubach fitness. Joga ingeruje w nasz styl życia, zmienia je na lepsze oraz poprawia jego jakość. Warto zatem przełamać bariery, odrzucić mity, wskoczyć na matę i przekonać się jak działa.
Komentarze
Napisz komentarz