Johimbina - kontrowersyjny suplement diety

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1016

Przeglądając składy niektórych suplementów treningowych, w szczególności przedtreningówek i spalaczy tłuszczu możemy natknąć się na substancję zwaną johimbiną. Nie da się ukryć, że jest to dość kontrowersyjny składnik o czym może świadczyć to, że w Polsce jest ona zakazana. Przyjrzyjmy się bliżej, co dokładnie kryje się pod tą nazwą i w jaki sposób ją przyjmować, żeby uniknąć efektów ubocznych.

Johimbina - czym jest i jak działa?

Johimbina to alkaloid, pochodzący z kory małego, afrykańskiego drzewa (johimbina lekarska) i azjatyckich krzewów rauwolfii żmijowej. Składniki aktywne kory johimbiny to johimbina, oraz alkaloidy indolowe. Początkowo, w medycynie ludowej, johimbina uznawana była jako afrodyzjak służący do stymulacji libido. Wszystko przez swoje silne działanie stymulacyjne.

Johimbin sprzedawana jest pod postacią chlorowodorku johimbiny (powstałego w procesie syntezy chemicznej). Wykorzystywana jest do leczenia zaburzeń potencji i dostępna tylko i wyłącznie na receptę. Niestety ze względu na działanie które wykazuje, często jest sprzedawana nielegalnie.

Johimbina pomocna jest przy leczeniu zaburzeń potencji. Lekarz może przepisać Yohimbinium hydrochloricum D4 w kroplach, tylko w niektórych przypadkach, przy zdiagnozowanej impotencji pacjenta. Stosowanie tego samego leku w celach odchudzających może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i nie jest w Polsce legalne. Dlaczego tak się dzieje? Przy leczeniu problemów ze wzwodem stosuje się preparat o niewielkim stężeniu danej substancji. Aby odchudzić wybrane partie ciała, konieczne jest zażycie bardzo dużej dawki - a to może zakończyć się śmiercią.

Działanie medyczne tej substancji wynika z blokowania niektórych receptorów w organizmie. Dzięki temu poprawia się działanie układu współczulnego , co powoduje zwiększone wydzielanie takich hormonów jak adrenalina i noradrenalina do krwiobiegu. Układ współczulny (inaczej zwany także sympatycznym) odpowiada za aktywizację organizmu i jego reakcję na różne czynniki. Silne pobudzenie tego właśnie układu odpowiada za przejście organizmu w stan "walka lub ucieczka".

Podstawowym czynnikiem odpowiedzialnym za ten stan, jest podniesienie poziomu adrenaliny, która wpływa na podwyższenie ciśnienia krwi i pulsu. Johimbina w niewielkich dawkach normuje ciśnienie, a w większych - podwyższa je. W przypadku sportów siłowych wpływa także na efekt "pompy mięśniowej", gdyż rozszerza naczynia krwionośne. Pobudza także układ nerwowy, więc czasami porównuje się jej działanie do skutków przyjmowania kofeiny.

Johimbina to preparat znany od lat, ale dopiero niedawno udowodniono naukowo jego zalety w sporcie – szczególnie w kulturystyce.

Pierwsze preparaty z johimbiną pojawiły się w okolicach 1960 roku. W ich skład wchodził dodatkowo ester metylowy testosteronu. Ze względu na liczne efekty uboczne nie polecano stosować tego preparatu dłużej niż przed 2-3 tygodnie. Preparaty obecne na rynku obecnie, działają w nieco inny sposób, a ich działanie uboczne jest słabsze.

Podstawowym działaniem johimbiny jest zwiększenie stężenia adrenaliny w organizmie i stymulacja metabolizmu tłuszczowego w procesach termogenicznych. Suplement ten cechuje się wysoką skutecznością w odchudzaniu. U mężczyzn najlepiej spala tłuszcz zlokalizowany w okolicach brzucha, a w przypadku kobiet działa przede wszystkim na tłuszcz w obrębie pośladków i ud. Dodatkowo, sprawdza się również w leczeniu depresji i impotencji u mężczyzn.

Dawkowanie i przeciwwskazania

Ze względu na to, że efekty działania johimbiny są hamowane przez pokarm, poleca się stosować ją na czczo. Badania wykazują że przyjmowanie 0,2 mg na każdy kilogram masy ciała daje pozytywne rezultaty w procesie zwalczania tkanki tłuszczowej. Taka dawka niw wywołuje również efektów ubocznych w postaci znaczących zmian ciśnienia krwi czy przyspieszenia bicia serca

Aktualnie polecane jest przyjmowanie następujących dawek w trakcie suplementacji johimbiną:

 • 14 mg przy wadze 70kg
 • 16 mg przy wadze 80kg
 • 20 mg przy wadze 100kg

Zdecydowanie jednak odradza się stosowanie johimbiny ze względu na to, że jest ona w Polsce zabronioną substancją, a suplementy zawierające ją w składzie nie są dopuszczane do obrotu.

Johimbina nie powinna być stosowana przez osoby, które cierpią na choroby układu krążenia (w szczególności serca), tarczycy, nadciśnienie, wrzody żołądka i dwunastnicy. Należy też bezwzględnie unikać stosowania jej równolegle z innymi środkami podnoszącymi ciśnienie krwi, w szczególności z organicznym związkiem chemicznym - tyraminą. Reakcje zachodzące pomiędzy tymi dwoma substancjami tylko nasilą niepożądane skutki uboczne. Z tego powodu należy unikać przede wszystkim żółtych serów, czerwonego mięsa, alkoholu, ryb i czekolady, gdyż są to główne źródła tyraminy w diecie człowieka.

Johimbina - efekty uboczne

W Polsce chlorowodorek johimbiny można kupić legalnie tylko na receptę, w aptekach i to tylko jako preparat na problemy z potencją. Wszelkie specyfiki na odchudzanie, zawierające tę substancję sprzedawane są nielegalnie. Ze względu na to, że skuteczna dawka johimbiny stosowana do wyszczuplenia przekracza wszelkie granice bezpieczeństwa stosowania tego preparatu. Zażywanie tak dużych dawek, może doprowadzić do licznych efektów ubocznych m.in.:

 • przyspieszenia rytmu serca - pozornie niegroźne, jednak u osób które cierpią na choroby układu krążenia, może to doprowadzić nawet do śmierci
 • uczucie nerwowości
 • nadmierne pobudzenie organizmu
 • zwiększona potliwość
 • zawroty głowy
 • halucynacje
 • drżenie mięśni
 • podniesione ciśnienie krwi

Stosowanie johimbiny w dużych ilościach może ostatecznie doprowadzić do zawału serca. Warto więc poważnie się zastanowić zanim zdecydujemy się na zastosowanie preparatu z johimbiną na odchudzanie.

Johimbina, a odchudzanie

Istnieją osoby, które chcą za wszelką cenę zmniejszyć swoją wagę. Nie wszyscy jednak są w stanie tego dokonać. Niektórzy decydują się na drastyczne diety, mocno obcinając kalorię i rezygnując z większości produktów. Nie jest to zdrowe podejście, ale jeszcze gorsze jest stosowanie różnego rodzaju substancji chemicznych z niepewnych źródeł. Mimo tego, że w mediach co chwilę pojawiają się informacje o tragicznych skutkach stosowania niewiadomego pochodzenia, toksycznych preparatów odchudzających nabytych w Internecie, to ludzie wciąż dają się na to nabrać.

Jednym z głównych problemów są, niestety, różnej maści internetowe fora sportowe i kulturystyczne. Wśród wpisów użytkowników niektórych portali można znaleźć wiele tekstów zachęcających do korzystania z johimbiny. Większość ludzi głosi, że pomaga ona w odchudzaniu konkretnych partii ciała, w szczególności tych, z których tłuszcz schodzi najwolniej: brzucha, ud i pośladków. Działanie tej substancji polega na nasileniu się procesu lipolizy - procesu odpowiedzialnego za spalanie tłuszczu. Jest to spowodowane tym, że johimbina blokuje receptory alfa-2-adrenergiczne nie dając im możliwości połączenia się z hormonami: adrenaliną i noradrenaliną. Receptory te zgromadzone są w newralgicznych partiach ciała, więc to właśnie w nich dochodzi do utraty tkanki tłuszczowej.

Należy jednak pamiętać o tym, że preparaty, które możemy zakupić w Polsce zazwyczaj są niewiadomego pochodzenia. Legalnie johimbinę możemy dostać tylko w aptece, jako środek na potencję. Wszystkie kapsułki, tabletki dostępne w Internecie, sprzedawane są nielegalnie, a ich zawartość w żaden sposób nie jest kontrolowana. Nie ma więc żadnej gwarancji co do tego, co znajduje się w ich składzie. Niestety, dawka tej substancji skuteczna przy odchudzaniu jest równoznaczna z ilością przekraczającą granicę bezpieczeństwa. Stosowanie johimbiny w takich ilościach może doprowadzić do efektów ubocznych takich jak drgawki, pobudzenie, halucynacje, a nawet spowodować zawał serca. Każdy, kto chce rozważyć korzystanie z tej substancji, powinien dokładnie się zastanowić.

Pomiędzy wpisami zachwalającymi stosowanie johimbiny można znaleźć także te negatywne, właśnie od osób, które korzystały z niej w celu pozbycia się nadmiernych kilogramów. Wszystkie wskazują na podwyższone tętno, drgawki, wysokie ciśnienie i problemy ze snem.

Dlaczego można kupić johimbinę, mimo że jest zakazana?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: nie ma w Polsce odpowiednich instytucji, które zajmowałyby się ściganiem nielegalnych sprzedawców różnych podejrzanych substancji w Internecie. Sanepid kontroluje tylko jakość i skład suplementów diety, które są dostępne w legalnej sprzedaży. Główny Inspektorat Farmaceutyczny jest odpowiedzialny za leki dostępne w aptekach. Z tego powodu każdy musi wyrobić swoja własną opinię odnośnie środków sprzedawanych w Internecie na różnego rodzaju dziwnych stronach i polecanych przez internetowych "ekspertów".

Jeśli interesującego nas środka nie ma na liście substancji dopuszczonych do sprzedaży pozaaptecznej, to powinniśmy zrezygnować z zakupu tego produktu. Niestety chęć osiągnięcia zysku, przez ludzi nie liczących się z zdrowiem innych i desperacja osób, które nie radzą sobie z odchudzaniem sprawia, że niektórym zdarza się sięgnąć m.in. po johimbinę. Inną kwestią pozostaje fakt, że nie we wszystkich substancjach sprzedawanych jako preparaty z johimbiną, ta substancja w ogóle występuje.

Johimbina - ciekawostki

Badania dotyczące odchudzającego działania johimbiny wskazują ma to, że osoby, które przyjmują ją w prawidłowych dawkach, są w stanie schudnąć więcej niż osoby, które jej nie przyjmują. Jednym z najbardziej znanych badań jest to dokonane na kobietach, które spożywały 1000 kalorii dziennie przez 3 tygodnie. Jednej z grup dodatkowo podawano johimbinę, drugiej - placebo. Grupa kobiet, która przyjmowała johimbinę schudła ponad kilogram więcej niż druga grupa. Podobnież, równie dobrze działa na jeden z głównych kobiecych problemów - cellulitis.

Podsumowując

Johimbina to dość kontrowersyjny środek. Stosowanie go jako preparat odchudzający nie jest legalne, ale okazuje się, że nawet niewielkie jego ilości przyspieszają proces zrzucania masy. Każdy powinien sam odpowiedzieć na pytanie czy warto go stosować, rozważając wszystkie plusy i minusy.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu