Kalafior to warzywo, które zaskakuje zastosowaniem! Nie stanowi jedynie podstawy do zupy czy dodatku oblanego bułką tartą w maśle do rodzinnego obiadku!
Kalafior jest także doskonałym składnikiem do ciasta na pizzę, świetnie zastępuje dodatek ryżu do dań głównych, a wegetarianie uczynili z niego prawdziwe cudo kulinarne. Doskonale smakuje pieczony, gotowany, a nawet surowy.
Kalafior wywodzi się z dzikiej kapusty, jego korzenie są ponoć w Azji, gdzie początkowo przypominał bardziej jarmuż, aniżeli obecną formę kalafiora. Ponieważ musiał przejść sporą drogę zanim pojawił się na naszych stołach w obecnej formie, pojawiał się w międzyczasie w rejonach Morza Śródziemnego, gdzie szczególnie uwielbiano go w Turcji i Włoszech już nawet 600 lat pne. Jednak dopiero w XVI zyskał popularność we Francji i rozpoczęto uprawiać go w Europie Północnej w tym na Wyspach Brytyjskich, skąd dalej ruszył na podbój całego świata.
Zdrowotne korzyści jakie niesie za sobą spożywanie tego smakowitego warzywa są przeogromne. Nie jest jeszcze należycie przebadany, niemniej z dotychczasowych testów jasno wynika, iż jest doskonałym warzywem stosowanym w profilaktyce nowotworowej, a w szczególności w przypadku raka pęcherza moczowego, piersi, jelita grubego, prostaty czy jajników. Kalafior działa na nasz organizm na trzy sposoby:
-
Stanowi doskonały detoks.
Związki antyoksydacyjne zawarte w kalafiorach pomagają skutecznie oczyszczać nasz organizm z siarki, a składniki odżywcze zwane glukozynolanami pomagają aktywować liczne enzymy detoksykacyjne, regulując ich działanie. Kalafior zawiera ich nawet 1/4 więcej niż brukselka, o połowę więcej niż kapusta, a nawet 60% więcej niż brokuły! Detoks poprzez produkty takie jak kalafior pozwala zmniejszyć uszkodzenia związane z toksynami, dlatego warto ujmować je w codziennej diecie.
-
Jest bogaty w przeciwutleniacze.
Wśród przeciwutleniaczy, w które kalafior jest bogaty warto wymienić witaminę C czy mangan. Oba z nich wykazują działanie o wiele bardziej dosadne, niż inne antyoksydanty. Dodatkowo kalafior zawiera beta-karoten, kwas kawowy, kwas cynamonowy, kwas ferulowy, kwercetynę, rutynę czy kemferol – co daje nam ogromne wsparcie w walce z nowotworami, pozwalając obniżać stres oksydacyjny, pozwalając naszym komórkom stać się odporniejszymi na uszkodzenia.
-
Ma działanie przeciwzapalne.
Działanie przeciwzapalne kalafior zawdzięcza zawartości witaminy K, która należy do głównych składników odżywczych o tym działaniu. Dodatkowo kalafior za sprawą jednego ze związków glukozynolanów pozwala stworzyć naszemu organizmowi enzymy przeciwzapalne, które działają na poziomie genetycznym, zapobiegając rozpoczęciu reakcji zapalnych już w etapie początkowym.
Problemy naszego organizmu związane z zaburzeniami któregoś z powyższych aspektów, czynią nasz organizm bardziej podatny na nowotwory, stąd warto zachować równowagę i jeść kalafiora czy jemu podobne warzywa jak najczęściej, gdyż tym sposobem skutecznie zmniejszamy ryzyko zachorowań na nowotwory.
Kalafior jest również nieoceniony w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Tutaj ogromne wsparcie dają szczególnie właściwości przeciwzapalne kalafiora, gdyż zaburzenia sercowo-naczyniowe swoje podłoże mają najczęściej właśnie w stanach zapalnych. Poza witaminą K, kalafior bogaty jest również w kwasy omega -3, które również skutecznie wspomagają nasz układ krwionośny i serce w walce z problemami zdrowotnymi.
Warzywo to jest również doskonałą pomocą dla naszego układu pokarmowego. Jest bogaty w błonnik, a sulforafan, który powstaje na skutek reakcji naszego organizmu z glukozynolanami zawartymi w kalafiorze pomaga chronić błonę śluzową żołądka. Pozwala on zwalczać przerosty bakterii w tym Helicobakter Pylori, które w nadmiarze mogą wyrządzić poważne szkody. Bywa jednak, iż dla wrażliwych układów trawiennych może być lekko wydymający.
Istnieją również inne potencjalne korzyści spożywania kalafiora w związku z leczeniem chorób jak zapalna choroba jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego, zespól metaboliczny, reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenia jelita grubego czy cukrzycy typu 2.
Ciekawostki kalafiorowe:
- Kalafior ma wiele odmian kolorystycznych – spotkać można odcienie pomarańczowe czy fioletowe, które stały się niemal niszowe na rynkach rolnych, co jest nieco smutne, gdyż są równie zdrowe, co wersja biała znana nam wszystkim. Co ciekawe im kalafior bardziej zżółknięty tym bogatszy w składniki odżywcze! Nie bójmy się zatem tych mniej apatycznie wyglądających kalafiorów, gdyż są tak naprawdę zdrowsze od tych śnieżnobiałych. Efekt przyciemnienia związany jest z dłuższym wystawieniem na słońce.
- Jeżeli kalafior kojarzy Ci się jedynie ze specyficznym zapachem dania, które mama wciskała Ci od najmłodszych lat w postaci papki – zmień sposób gotowania! Okazuje się bowiem, iż to metoda przyrządzania wywołuje ten nieprzyjemny smrodek kalafiorowy. Długo gotowany odblokowuje związki siarki, stąd bardziej śmierdzi. Warto zatem gotować kalafiora na szybko, aby zminimalizować intensywny zapach i ocalić liczne składniki odżywcze.
- Kalafior jest niezwykle delikatnym warzywem, dlatego od momentu zboru do pojawienia się w jarzyniaku nie powinno minąć zbyt dużo czasu. Sposobem na zachowanie świeżości kalafiora jest przechowywanie go w chłodzie, np. w zamrażarce lub lodówce.
- Brązowe plamki nie oznaczają psucia się! Jest to zjawisko związane z niedoborem boru – niezbędnego w rozwoju roślin, który ubogo występował w glebie na której uprawiany był kalafior. Nie wpływa to jednak na smak warzywa, dlatego śmiało można zajadać ciemno skropione kalafiory.
Komentarze
Napisz komentarz