Kasza jaglana

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1067

Odpowiednia dieta  jest niezastąpionym czynnikiem, mającym wpływ na każdy element życia człowieka. Wielu z nas nie zwraca uwagi na to co je i jak często siadał do stołu. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jedynie urozmaicone i zdrowe posiłki sprawią, że będzie się zdrowszym. Jedzenie ma również wpływ na humor i samopoczucie. Spożywanie ciężkich potraw opartych jedynie na czerwonym mięsie, bądź też wieprzowinie powoduje uczucie ociężałości i ogólnego zmęczenia. Najlepszymi składnikami diety, dodającymi sił witalnych, są oczywiście owoce i warzywa. To one powinny być podstawą tego, co każdego dnia trafia do naszych ust. Posiadają bardzo dużo składników odżywczych, witamin, a także minerałów. Pomagają organizmowi w odpowiednim funkcjonowaniu i dają gwarancję dłuższego życia w lepszej kondycji fizycznej. Niektóre z nich wpływają również i na wygląd zewnętrzny. Dzięki swoim właściwościom są zalecane przez wielu lekarzy. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jedzenia pochodzenia roślinnego są najróżniejsze kasze. Kasza jaglana wydaje się być najzdrowszą i najbardziej zalecaną do codziennego spożywania przez wszystkich dietetyków. Jest ona ogólnodostępna i łatwa do kupienia. Jakie jednak ma właściwości? Jak działa na organizm człowieka? Czy nadaje się do spożywania w okresie treningów? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź znaleźć można w poniższym artykule.

Kasza jaglana - najzdrowsze rozwiązanie

W ostatnich dziesięcioleciach ciężko było gdziekolwiek usłyszeć o kaszy jaglanej. Trudno w to jednak uwierzyć zdając sobie sprawę z tego, że jest to prawdopodobnie najdłużej znana ludzkości kasza. Przyrządzana jest z prosa, które było uprawiane już w epoce neolitu. Od tysięcy lat ludzkość czerpie z właściwości zdrowotnych, a czasami nawet i leczniczych, jakie roślina ta ma do zaoferowania. Często jednak nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Dokładne analizy, przeprowadzone przez naukowców i lekarzy, a także i dietetyków potwierdziły dopiero to, co wcześniej było jedynie przypuszczeniem. Kasza jaglana to nie tylko bogate źródło białka, ale również i witamin i minerałów. Jej wartość odżywcza jest porównywalna do kaszy gryczanej. Złociste kulki z czarną kropką pośrodku nie wydają jednak nieprzyjemnego zapachu, który towarzyszy wyżej wspomnianej. Warto też zauważyć, że obecnie można coraz łatwiej znaleźć tego rodzaju jedzenie w sklepach. Do tej pory bowiem, dostępna była głównie kasza jęczmienna, nie posiadająca tylu właściwości, potrzebnych każdemu człowiekowi.

Wykorzystanie kaszy jaglanej

Kasza jaglana to przede wszystkim bardzo duża ilość składników odżywczych. W swoim składzie posiada bardzo wysoki procent łatwo przyswajalnego białka, które wykorzystywane jest praktycznie przez każdy narząd w organizmie człowieka. Z tego też powodu, jest ona bardzo polecana sportowcom. Świetnie sprawdza się wśród kulturystów, którym zależy na przyroście masy mięśniowej i szybkim dostarczeniu energii do organizmu. Wzrost zapotrzebowania na białko notuje się również u osób, dla których sporty siłowe to jedynie amatorskie hobby. Oprócz aminokwasów, kasza jaglana dostarcza witaminy z grupy B, a także miedź i żelazo. One również wspomagają pracę poszczególnych narządów, dlatego mówi się, że spożywając ten gatunek kaszy, można długo cieszyć się świetną ich kondycją. Produkty na bazie wyrobu z prosa bogate są również w krzem, witaminę E i lecytynę. Ta ostatnia poprawia pamięć i koncentrację, dlatego zalecana jest każdemu, kto ma problemy ze skupieniem się, lub też zdarza mu się zapominać o niektórych rzeczach.

Właściwości lecznicze niektórych produktów pochodzenia roślinnego znane są od bardzo dawna. Kasza jaglana nie była jednak nigdy zaliczana do tej grupy. Dopiero niedawno okazało się, że jest ona produktem, który ma właściwości antywirusowe. Może być więc spożywana w większych ilościach podczas choroby, a także w okresie ryzyka zarażeniem się. Działa również jako substancja zmniejszająca stan zapalny błon śluzowych. Wysusza ona bowiem nadmiar wydzieliny, tym samym przyczyniając się do szybszego pozbycia się, często nieprzyjemnego problemu. Pomimo braku wiedzy na temat tego, jak kasza jaglana może działać na organizm, od dawna jest to jedna z metod leczenia kataru. Co ciekawe, kasza ta ma również działanie zasadotwórcze, co powoduje, że może być wykorzystywana przy diecie zasadowej, lub też dla wyrównania poziomu kwasowo-zasadowego.

Kasza jaglana dla urody również może mieć bardzo duże znaczenie. W swoim składzie posiada ona bowiem krzem, który jest bardzo cennym składnikiem wpływającym na wygląd włosów i paznokci. Jest to element wielu, bardzo drogich kosmetyków. Posiada on również właściwości budujące i chroniące kości, bierze udział w ich mineralizacji, na skutek zapobiegania ich odwapnianiu. Krzem posiada również działanie przyspieszające procesy przemiany materii, dlatego też substancje, które go zawierają, powinny być spożywane również i przez osoby otyłe i odchudzające się. Kasza jaglana bogata jest też w witaminę E i lecytynę. Regulują one poziom cholesterolu we krwi i wspomagają procesy myślowe. Poprawiają pamięć i koncentracje, dzięki czemu kolejną grupą odbiorców opisywanej kaszy są wszystkie osoby pracujące intelektualnie, a także maturzyści i studenci. Dzięki tego rodzaju właściwościom szybciej przyswaja się najpotrzebniejszą wiedzę i trudniej jest im ją zapomnieć.

Osobami, które powinny uważać i nie przesadzać z ilością spożywanej kaszy są z pewnością cukrzycy. Ma ona bowiem dosyć wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że w dość szybkim czasie potrafi bardzo podnieść poziom cukru. Jest również stosunkowo kaloryczna ponieważ 100 gramów to aż około 350 kalorii. Nie zaleca się jej spożywania również i osobom korzystającym z diety Montignaca. Opiera się ona bowiem na stwierdzeniu, że za nadwagę odpowiadają węglowodany, które podnoszą poziom cukru.

Jak przygotować kaszę jaglaną?

Kasza jaglana jest bardzo zdrowym składnikiem wielu posiłków. Świetnie nadaje się zarówno do mięs, jak i do warzyw, które przygotowuje się do obiadu, na podwieczorek, lub też na kolację. Bardzo dużo sportowców wykorzystuje również kaszę do spożywania w formie suplementów wysokobiałkowych, ponieważ mają oni zwiększone zapotrzebowanie na aminokwasy. Jak jednak poradzić sobie z gorzkawym smakiem potrawy?

Gorzki smak kaszy jest największym jej minusem. Istnieją jednak sposoby na szybkie pozbycie się go. Jednym z nich i prawdopodobnie najbardziej skutecznym, jest przelanie kaszy najpierw wrzącą wodą, a potem zimną, a dopiero na końcu jej ugotowanie. Ma to na celu wypłukanie substancji, które odpowiedzialne są za gorzki smak. Kasza jaglana może być również najpierw zagotowana, następnie odcedzona i ponownie wrzucona do świeżej wody. Podobnie jak w poprzedniej metodzie, gorąca woda wpłynie na wypłukanie z produktu nieprzyjemnego smaku. Można również posłodzić gotującą się wodę, co również będzie miało znaczenie w walce o smaczny charakter potrawy.

Kasza jaglana może być moczona przez parę godzin w wodzie z dodatkiem soku cytrynowego. Tego rodzaju działanie również wpłynie nieco na smak, ale nie to jest jego głównym zadaniem. Chodzi przede wszystkim o pozbycie się fitynianów, które blokują przyswajanie minerałów, będących składnikiem kaszy.

Sposób gotowania kaszy jest dość prosty. Wystarczy bowiem wrzucić odmierzoną porcję do dużej ilości wody i odczekać do momentu wchłonięcia się płynu. Po tym czasie można zawinąć kaszę w koc i odstawić na godzinę w ciemne miejsce. Nie jest to jednak konieczny zabieg, ponieważ nie ma on wpływu ani na smak, ani na właściwości. Kasza jaglana nadaje się do spożycia od razu po odcedzeniu i doprawieniu jej najróżniejszymi przyprawami. Aby zachować pełnię wartości odżywczych, jakie nam ona oferuje, powinno się jak najszybciej pozbyć wrzącej wody, która może po pewnym czasie zacząć wypłukiwać to, co jest w kaszy najlepszego.

Samo podawanie kaszy jest chyba najłatwiejszym co może być. Pasuje ona do wszystkiego, zarówno do mięs obiadowych, jak i do śniadań na słodko. Wystarczy jedynie zalać kaszę mlekiem i ugotować, aby nabrała ona idealnego smaku do połączenia z owocami. Takie dania można podawać w całości, lub też zmiksować dla zachowania łatwiejszej formy do połykania, na przykład jeżeli danie szykowane jest dla niemowlęcia. Właściwości kaszy jaglanej mogą być bowiem bardzo pożyteczne nie tylko dla dorosłych, ale również i dla najmniejszych, których organizm cały czas się rozwija. Najlepsze połączenie to kasza ugotowana na mleku z truskawkami. Można dodać również śmietanę z cukrem.

Podsumowanie informacji o kaszy jaglanej

Kasza jaglana, podobnie jak i gryczana, ma bardzo dużo właściwości odżywczych dla organizmu. Jest świetnym źródłem nie tylko białka, ale również i witamin i minerałów. Łatwo przyswajalne substancje są wielką zaletą tego rodzaju pożywienia. Kasza ma również działanie lecznicze. Znane są medycynie przypadki skutecznego leczenia kataru, a także stanów zapalnych za pomocą wyrobu z prosa. Dodatkowo, od tysięcy lat, stosowana jest ona jako środek zapobiegający chorobom wirusowym, dlatego też zaleca się zwiększenie jej spożycia w okresie większego zagrożenia zarażeniem się. Infekcje tego rodzaju mogą być bowiem uciążliwe. Dietetycy wskazują kaszę jaglaną również i osobom, którym zależy na przyroście masy mięśniowej. Popularna jest więc ona wśród kulturystów i sportowców amatorskich, którzy w szybkim czasie chcieliby osiągnąć zamierzone efekty. Kasza jaglana ma również właściwości poprawiające kondycję włosów i paznokci dzięki temu, że w jej skład wchodzi krzem.

Przygotowanie kaszy do spożycia nie jest w cale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Należy jedynie zadbać o pozbycie się gorzkawego smaku, a także usunąć fityniany. Podawać można już z owocami, warzywami, mięsami. Pasuje ona do każdego rodzaju posiłku, zarówno na słodko, jak i do obiadów mięsnych. Jest to świetny posiłek dla najmniejszych członków rodziny. Jedynie diabetycy nie powinni przesadzać z nadmiarem tego produktu, ponieważ dość szybko podnosi on poziom cukru we krwi.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu