Cascrara to określenie pochodzące z języka hiszpańskiego, które oznacza dosłownie świętą korę. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej uważają to zioło za coś więcej niż roślinę leczniczą. Cascara Sagrada osiąga do 20 stóp długości i posiada cienkie, ząbkowane liście oraz brązowo-czerwoną korę. Kwitnie na wiosnę, a następnie rodzi ciemne, trujące jagody. Kora drzewa stosowana jest w formie suchej z uwagi na wyjątkowe właściwości lecznicze. Nie wolno natomiast stosować kory świeżej, która powodować może wymioty czy nudności. Kora Cascara jest gorzka w smaku. Czasami wykorzystuje się ją w przypadku małych dzieci, które obgryzają paznokcie.
Właściwości kory Cascara Sagrada
Proszek z kory drzewa Cascara Sagrada uznawany jest za silny środek przeczyszczający, który wzmacnia ściany jelita grubego. Wykorzystywany jest nieprzerwanie od wieku XIX i cieszy się wciąż dużą popularnością. To jedno z niewielu ziół dopuszczonych do stosowania przez amerykański Food and Drug Administration.
Drzewo Cascara Sagrada składa się przede wszystkim ze związków nazywanych anthroquinones. To właśnie one posiadają właściwości przeczyszczające, gdyż wspomagają procesy perystaltyczne w jelitach, powodując częste ich częste skurcze. Oprócz tego roślina ta zawiera emodyny, które wzmacniają ściany układu pokarmowego. Poza tym zawiera inne pomniejsze składniki, które jednak już działania przeczyszczającego nie wykazują.
Zastosowanie lecznicze
Kora Cascara Sagrada stymuluje ponadto proces wchłaniania minerałów czy uwalniania płynów smarowych do jelita grubego. Płyny te łagodzą i wzmacniają jednocześnie ściany jelita, a ponadto spowalniania proces wchłaniania się witamin i minerałów do krwi. Okazuje się bowiem, że spowolnienie wchłanianie jest dla organizmu bardzo korzystne. Ponadto proszek kory Cascara Sagrada, z którego tworzy się specjalną pastę, skutecznie chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Najczęściej jednak korę stosuje się u osób z zaparciami lub u pacjentów po zabiegach chirurgicznych. Na razie nie stwierdzono żadnych przypadków przedawkowania tego zioła. Badania w tym zakresie jednak cały czas trwają.
Jak należy stosować korę Cascara Sagrada?
Lekarze zalecają przyjmować korę Cascary maksymalnie przez siedem dni. W przypadku dłuższego stosowania organizm może się od zioła uzależnić. Poza tym produkt ten nie jest przeznaczony dla kobiet ciężarnych czy karmiących piersią. Przeciwwskazaniami do jego stosowania są ponadto wszelkiego rodzaju problemy jelitowe czy choroby takie jak wrzody, częste biegunki i zapalenie jelit. Cascara Sagrada nie jest przeznaczona dla dzieci poniżej 12. roku życia. Korę drzewa zawsze stosuje się w formie wysuszonej. Świeża kora powoduje bowiem silne wymioty, a niekiedy prowadzi do powstania silnego krwawienia. Zioło wymaga odpowiedniego przechowywania. Po zbiorze korę suszy się przez 12 miesięcy w warunkach naturalnych lub poddaje specjalnej obróbce termicznej.
Świeży kory drzewa nie nadaje się do stosowania zarówno jako jest silnym i powoduje wymioty i ewentualnego krwawienia. Kora jest traktowany przez przechowywanie i suszenie go na rok lub w trakcie obróbki termicznej.
Skutki uboczne
Najczęściej skutkami ubocznymi spożywania kory Cascara Sagrada są bóle brzucha i biegunka. Niekiedy następuje niedobór potasu i elektrolitów w organizmie. Dlatego zioła tego nie powinno się łączyć z aloesem, który również prowadzi do utraty potasu. Ponadto wchodzące w skład Cascara Sagrada antrachinony powodować mogą zabarwienie jelita grubego. Nie ma to jednak żadnego wpływu na zdrowie pacjenta.
Zioło to spożywać można w kilku formach - cieszy, wysuszonej kory czy kapsułek. Trzecia forma cieszy się obecnie największą popularnością. Kapsułki zawierają wysuszoną korę drzewa w formie proszku. Proszek ten można dodawać również do herbaty, której nadaje gorzkawy smak. Kapsułki powinno się przyjmować po południu, gdyż działanie przeczyszczające powodują na ogół w okresie od 6 do 12 godzin po spożyciu. Wypróżnienia pojawiają się wówczas rano.
Komentarze
Napisz komentarz