O mleku krowim można dowiedzieć się wielu sprzecznych informacji, które w wielu przypadkach wywołują liczne kontrowersje. Czy na pewno słusznie obawiamy się jego spożywania? Coraz więcej osób skarży się na nietolerancje pokarmowe i zmuszona jest zamienić mleko krowie na mleko roślinne, które jak się okazuje, ma wiele zalet. Po jakie mleka alternatywne można sięgać? Czy warto spożywać mleko roślinne?
Wspólne cechy mleka roślinnego i mleka krowiego
Na półkach sklepowych znaleźć można tak zwane napoje roślinne, które również zwane są mlekami. Obie grupy tych produktów cechuje przede wszystkim duża zawartość dobrze przyswajalnych składników pokarmowych, do których zaliczyć można białko, witaminy z grupy B oraz wapń. Tak naprawdę każde mleko jest zupełnie inne. Poszczególne rodzaje mleka odróżniają się od siebie smakiem, barwą i konsystencją. Dodatkowo pośród innych cech wymienić można również zapach i konsystencję. Warto więc o tym pamiętać, kiedy szukamy dobrego jakościowo mleka i szukamy konkretnego rodzaju dopasowanego do naszych potrzeb oraz preferencji.
Rodzaje mlek alternatywnych dla mleka krowiego
Mleko sojowe
Jest to chyba najpopularniejszy napój spośród napojów roślinnych. Warto jednak wiedzieć, że ma on swoich przeciwników, jak i zwolenników. Mleko to jest bogate przede wszystkim w białko i fosfor. Co ciekawe, jest to również całe bogactwo witamin z grupy B, a zwłaszcza witamin z grupy B2 i kwasu foliowego. Największą zaletą soi jest duża zawartość tak zwanych fitohormonów, czyli hormonów bardzo zbliżonych do estrogenów. Oznacza to, że ten rodzaj mleka dedykowany jest szczególnie kobietom w okresie menopauzy. Wart jednak pamiętać, że takie mleko w wielu przypadkach powoduje alergie, a jego ciągłe stosowanie może doprowadzić do poważnych problemów związanych z tarczycą.
1 szklanka: 98 kcal, 10,4 g węglowodanów, 14,6 g białka.
Mleko migdałowe
Ma ono dosyć specyficzny smak i może nie smakować wszystkim. Mleko migdałowe charakteryzuje się nieco orzechowym smakiem. Jest bogate w sód i potas, co sprawia, że idealnie nadaje się do spożycia dla osób zmagających się z problemami związanymi z ciśnieniem krwi oraz z chorobami układu krążenia. Cechuje je dobry stosunek fosforu do wapnia. Co ciekawe, zawiera również rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik, co przyczynia się do regulacji wchłaniania cukrów i cholesterolu.
1 szklanka: 72 kcal, 5 g tłuszczu, 2,3 g białka, 3,7 g węglowodanów.
Mleko owsiane
Jest to nieco mniej popularny rodzaj zamiennika mleka. Mleko owsiane to prawdziwe bogactwo witamin z grupy B,C,D oraz węglowodanów i substancji mineralnych. Zawiera niezwykle dużo β-glukanów, których spożywanie zalecane jest szczególnie osobom zmagającym się z problemami związanymi z układem pokarmowym. Sprzyja również osobom cierpiącym na cukrzycę, gdyż poprawia kontrolę glikemii.
1 szklanka: 116 kcal, 1,5 g białka, 3,2 g tłuszczu, 20,5 g węglowodanów.
Mleko ryżowe
Jego kaloryczność zbliżona jest do kaloryczności mleka krowiego 2%. Jest ono jednak dużo bardziej wodniste Ma słodki smak i nie ma charakterystycznego posmaku, który można nie przypaść wszystkim do gustu. Nie zawiera ani grama laktozy, kazeiny ani cholesterolu. Mleka ryżowe, które zakupić można w popularnych sklepach, zawierają również sole mineralne oraz witaminy z grupy B, jak i żelazo. Warto pamiętać, że jest ono wysoce niewskazane do stosowania dla dzieci poniżej 5. roku życia!
1 szklanka: 161 kcal, 3,0 g tłuszczu, 33,0 g węglowodanów.
Mleko kokosowe alternatywą dla zwykłego mleka krowiego?
Melko kokosowe nie jest sokiem, który znajduje się we wnętrzu orzecha, a gęstym płynem wyciskanym z dojrzałego miąższu kokosa. Jest to prawdziwe źródło błonnika oraz cennego kwasu foliowego, żelaza, magnezu, potasu, czy niezwykle cennych przeciwutleniaczy. W niektórych krajach znajdujących się w obszarze Oceanu Spokojnego, mleko kokosowe uważane jest wręcz za lek. Co więcej, zapobiega ono w dużym stopniu chorobom wątroby, chorobom serca oraz osteoporozie. To idealny preparat dla osób zmagających się z wymiotami, czy biegunką. Jest ono bardzo kaloryczne, dlatego dietetycy zalecają jego rozcieńczanie z wodą. Co ciekawe, polecają je również lekarze ginekolodzy kobietom zmagającym się z nudnościami i wymiotami w pierwszym trymestrze ciąży. Mleko to dodatkowo bogate jest w krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, co przyczynia się do odżywiania tkanek i hamowania głodu. Pomimo że mleko to jest bardzo tuczące, polecane jest osobom, które regularnie poddają się treningowym na siłowni. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na fakt odżywiania tkanek i uśmierzaniu głodu. Mleko kokosowe ma delikatny, pyszny smak i może być spożywane zarówno z innym napojem, takim jak kawa lub samodzielnie. Często mleko kokosowe stanowi składnik drinków. Co ciekawe, świetne komponuje się również z shake'ami, deserami oraz daniami kuchni wschodniej. Należy jednak pamiętać, aby nie spożywać go w nadmiarze, gdyż może doprowadzić to do przybrania zbędnych kilogramów, a nawet do nadwagi.
1 szklanka: 468 kcal, 5 g białka, 41,5 g tłuszczu, 18,6 g węglowodanów.
Komentarze
Napisz komentarz