Mozzarella czy ser żółty?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 16589

Ser żółty to produkt bardzo kaloryczny. Inaczej jest w przypadku serów białych. Z uwagi na jasną kolorystykę mozzarella przez wiele osób uważana jest za ser zdrowy. Różni się ona jednak od klasycznych serów. Prawdziwa mozzarella produkowana jest z mleka bawolego. Ta sprzedawana w sklepach to na ogół tańszy zamiennik, wykonywany z mleka krowiego. To ser tłusty, niedojrzewający. Produkuje się go w południowo-wschodnich Włoszech. Posiada delikatny, niemal kremowy smak.

Ser żółty - charakterystyka

Ser żółty powstaje na skutek dodania do mleka podpuszczki, która to powoduje ścięcie się białka. Otrzymana w ten sposób masa serowa może być poddawana procesowi długiego dojrzewania, co prowadzi do powstania serów żółtych twardych. Jeśli proces ten zostanie skrócony, powstają sery żółte miękkie. W czasie dojrzewania do masy serowej można dodać grzyb z rodziny Penicilium, co sprawia, że ser pokrywa się niebieską lub niebiesko-zieloną pleśnią o charakterystycznym zapachu.

Popularne żółte sery twarde to m.in. Gouda, Parmezan, Pecorino, Ementaler, Edamski, Cheddar czy Caciocavallo. Sery żółte miękkie to z kolei np. Camembert, Brie, Gorgonzola czy Roquefort.

Mozzarella - charakterystyka

Mozzarella jest serem podpuszczkowym. To gatunek sera popularny i ceniony na całym świecie z uwagi na wyjątkowy smak i uniwersalność. Mozzarella łatwo się topi i jest rozciągliwa, dlatego wykorzystuje się ją do przygotowywania różnego rodzaju zapiekanek, przekąsek oraz przede wszystkim pizzy. Mozzarella jest również podstawowym składnikiem słynnej sałatki Caprese. Podawana jest ona z dodatkiem pomidorów, bazylii i ziół.

Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że historia mozzarelli liczy sobie ponad 1000 lat. Ser ten pochodzi z Kampanii, a więc z południa Włoch. Początkowo był to typowy produkt regionalny. Produkowano go  w niewielkich ilościach na potrzeby społeczności lokalnej, był bowiem bardzo nietrwały. Dopiero z chwilą rozwoju kolei mozzarella zaczęła podbój całego kraju, a następnie świata. W XX wieku rozpoczęto masową produkcję tego sera nie tylko we Włoszech, ale i poza jego granicami.

Początkowo mozzarella produkowana była tylko i wyłącznie z mleka bawolego. Obecnie mozzarella wytwarzana z mleka bawolego pozyskanego z bawołów zamieszkujących Kampanię i Lazio oznaczana jest symbolem DOP. Tym samym nazwa Mozzarella di bufala Campania prawnie chroniona. Mozzarella tego typu jest produktem najwyższej jakości, który produkuje się z naturalnych składników według tradycyjnej receptury.

Mozzarella sprzedawana w sklepach to jednak mozzarella z mleka krowiego. Aby zachowała swoją świeżość na dłużej, umieszcza się ją w specjalnej solance o właściwościach konserwujących. Dzięki rozwojowi technologii obecnie ser ten przydatny jest do spożycia przez okres nawet miesiąca.

Czy ser żółty jest zdrowy?

Ser  żółty to prawdziwa bomba kaloryczna, ale jednocześnie również bogate źródło białka, które pomaga budować masę mięśniową oraz wapnia, ważnego z punktu widzenia zdrowych zębów i kości. Okazuje się, że to żółty ser, a nie biały zawiera dużą ilość wapnia. By zaspokoić jego dzienne zapotrzebowanie wystarczy już 6 plasterków sera. Z drugiej strony ich  kaloryczność to aż 600 kcal.

Żółty ser jest  produktem tłustym o wysokiej kaloryczności. 2-3 plastry sera żółtego każdego dnia to sporo kalorii, ale jednocześnie 12 gram cennego z punktu widzenia wzmocnienia mięśni białka. Dla osób, które na co dzień intensywnie ćwiczą ser żółty dodaje energii. W tym przypadku kaloryczność schodzi na drugi plan. Warto też pamiętać o tym, że białko z sera żółtego to białko pochodzenia zwierzęcego. Jest ono o wiele lepiej przyswajane przez organizm niż białko roślinne.

Mozzarella - czy warto po nią sięgać?

Mozzarella to przede wszystkim bogate źródło białka. Jednak sam ser to zdecydowanie za mało, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten składnik odżywczy.  Mozzarellę traktować należy jako uzupełnienie posiłku. W 100 gram zawiera prawie 30 gram białka. Wprawdzie posiada także 15 gram tłuszczu, a więc jest produktem kalorycznym (100 gram to prawie 300 kcal), ale nie należy się tego obawiać. W tym przypadku bowiem kwasy tłuszczowe są dość mocno zróżnicowane. W serze tego rodzaju znaleźć można krótko i długołańcuchowe kwasy tłuszczowe oraz kwas linolowy, który nasila proces lipolizy tkanki tłuszczowej. Tym samym pomaga w walce z nadwagą.

Ponadto ser mozzarella w 100 gram zawiera ponad 700 mg wapnia. Wapń to pierwiastek bardzo potrzebny i wbrew pozorom wpływa na nie tylko na kości. Niestety obecnie coraz więcej osób ceni z powodu jego niedoboru. W mozzarelli znaleźć można ponadto potas, magnez, cynk czy selen. Szczególnie dużo jest tego  ostatniego. Mozzarella jest również źródłem sporej ilości witamin. Są to przede wszystkim witaminy z grupy B (witamina B12, B2, B7 czy B6) oraz witaminy A, D i E. Są one potrzebne także do prawidłowego przyswajania wapnia.

Okazuje się więc, że z punktu widzenia ogólnej kondycji fizycznej i zdrowia lepszym rozwiązaniem jest mozzarella, chociaż 2-3 plasterki żółtego sera jeszcze nikomu nie zaszkodziły.

POLECAMY!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu