Naleśniki na diecie

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 4938

Spożywanie naleśników podczas diety

Wiele osób decyduje się na odchudzanie, aby zrzucić zbędne kilogramy. Niektórzy mają opory przed przejściem na dietę, ponieważ kojarzy im się to z masą wyrzeczeń i koniecznością niejedzenia absolutnie niczego. Tymczasem ten pogląd na odchudzanie został już dawno obalony. Przesadnie restrykcyjna dieta niejednokrotnie może nieść ze sobą więcej problemów niż pożytku. Zrzucanie nadwagi powinno być przemyślane i dobrze zorganizowane. Wszystko trzeba robić z głową. Nieraz zdarza się, że osoby myślące o diecie zastanawiają się, czy będą mogły jeść swoje ulubione potrawy. Wiele ludzi bardzo lubi, przykładowo, naleśniki. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba z nich rezygnować, aby schudnąć. Wystarczy dokonać jedynie pewnych modyfikacji w przepisach i naszych nawykach żywieniowych. Wówczas możemy jeść smacznie, zdrowo i osiągnąć przy tym postawione sobie cele bez spektakularnych wyrzeczeń. Główny problem z odchudzaniem polega na konieczności zmiany sposobu myślenia i podejścia do odżywiania. Dieta nie zawsze wiąże się jednak z chęcią zrzucenia przybywającego tłuszczyku - czasem jest koniecznością wywołaną przez czynniki zdrowotne i należy o tym pamiętać. Niektórzy są zmuszeni przez swoje uwarunkowania zdrowotne do unikania konkretnych produktów - wówczas należy zastanowić się nad zamiennikami, które pomogą odzyskać możliwość spożywania przynajmniej niektórych dotychczas zabronionych, lub ograniczanych potraw. Wtedy satysfakcja z jedzenia z pewnością będzie zdecydowanie większa.

Korzyści z jedzenia dietetycznych naleśników

Niekiedy nasza dieta opiera się wyłącznie na tym, co bardzo lubimy. Jest to z pewnością podejście, które w znacznym stopniu satysfakcjonuje nasze kubki smakowe, jednak jeśli chodzi o cały organizm - już niekoniecznie. Zdrowa dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i bogata w składniki odżywcze. To one mają bezpośredni wpływ na to, jak funkcjonujemy - zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej. Równowaga w naszym ciele jest kluczem do zdrowia. Powinniśmy zatem odszukać harmonię w naszym sposobie odżywiania. Jeśli lubimy naleśniki - możemy je jeść. Chodzi tylko o to, aby wzbogacić je o wartościowe substancje. W ten sposób nasze ulubione danie nie tylko będzie pyszne - wbrew temu, co sądzą niektórzy zdrowe jedzenie wcale nie jest niesmaczne - ale równocześnie dostarczy nam niezbędnych witamin i minerałów. Wystarczy tylko zmienić wątpliwej kaloryczności składniki w diecie na te pełnowartościowe, aby znacząco ułatwić sobie odchudzanie.

 

Naleśniki dla osób z nietolerancją

Niekiedy zdarza się, że choć bardzo coś lubimy, to w niedługim czasie okazuje się, że nasz organizm tego nie akceptuje. Dzieje się tak w przypadku przeróżnych alergii i nietolerancji. Wiele osób cierpi na alergię na mąkę pszenną, czy nietolerancję laktozy, lub glutenu. Niedoświadczeni sądzą, że to oznacza dla nich koniec jedzenia pysznych naleśników. Tymczasem wystarczy sprytnie podmienić składniki, aby móc cieszyć się ulubioną potrawą bez ograniczeń. Ignorowanie przypadłości, które się ma nie jest tutaj rozwiązaniem. Niektórzy jedzą zwykłe naleśniki, choć mają alergię i inne problemy. To może wywołać zaostrzenie objawów choroby, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nas w ciężkim stanie do szpitala. Zamiast bezmyślnie ryzykować, można przyrządzić takie naleśniki, które będą dla nas zdrowe i bezpieczne.

 

Danie dla odchudzających się

Bardzo często naleśniki przyrządzamy na słodko, z obfitą ilością lodów i bitej śmietany, albo z masłem orzechowym, czy kremem czekoladowym. Tych składników na diecie warto byłoby unikać. Czy to jednak oznacza, że naleśników nie możemy spożywać w ogóle? Oczywiście, że nie! Wystarczy zamienić wysokokaloryczne i słodkie dodatki na coś o wiele bardziej zdrowego i dietetycznego. Naleśniki mogą wybornie smakować z przeróżnego rodzaju owocami, które są zarówno zdrowe, jak i zawierają zdecydowanie mniej kalorii niż lody, czy kremy. Niektórzy decydują się także na przetwory owocowe, jako dodatek do naleśników - jeśli jednak chcemy się odchudzić, lepiej takie wyroby przygotować w domu. Wówczas mamy kontrolę nad substancjami, które dodajemy i nad ilością cukru. Istnieje nawet specjalna dieta bazująca właśnie na różnego rodzaju przetworach.

Jednak przyrządzenie dietetycznych naleśników na słodko, to nie jedyna alternatywa. Choć kojarzymy naleśniki głównie z deserem, równie pyszne mogą być przyrządzone w sposób wytrawny. Co to oznacza? Pierwszym etapem jest ciasto, które słodzimy mało, lub wcale, za to bardziej solimy. Przepisów na ciasto naleśnikowe jest mnóstwo, więc zależy już od naszych indywidualnych preferencji, wiedzy i przyzwyczajeń, jak dokładnie będzie ono wyglądać, jeśli chodzi o skład. Kolejną częścią przedsięwzięcia są dodatki. Możemy przyrządzić naleśniki z mięsem, lub z warzywami. Jeśli się odchudzamy, wybierzmy mięso jak najbardziej chude i nietuczące. Natomiast jeśli chodzi o warzywa, musimy zdać się na własną wyobraźnię. Zarówno podane na surowo, jak i gotowane mogą stanowić świetne i dietetyczne danie obiadowe. Pamiętajmy, żeby unikać tłustych sosów, które mogą niejednokrotnie zniweczyć nasze wysiłki w przygotowywaniu dania dla chcących zrzucić kilogramy.

Do naleśników z mąki pszennej, które chcemy przyrządzić w sposób nieco bardziej prozdrowotny, możemy z powodzeniem dodać płatki owsiane, lub różnego rodzaju otręby. Cieszą się one powodzeniem wśród osób odchudzających się, a także są wartościowe pod względem składników odżywczych i witamin. Wobec tego dodanie ich do naleśników automatycznie powoduje, że całe danie staje się zdrowsze. Dzięki temu możemy mieć swoje ulubione naleśniki w wersji bardziej fit.

 

Alergia na mąkę pszenną

Mimo że dla niektórych może to brzmieć nieco abstrakcyjnie, wiele osób zmaga się z alergią na mąkę pszenną. Po raz kolejny warto przypomnieć, że ignorowanie swoich dolegliwości z pewnością nie pomoże w niczym naszemu zdrowiu, za to może poważnie zaszkodzić. Jeśli zatem jesteśmy fanami naleśników, ale mamy uczulenie na tradycyjną mąkę pszenną, powinniśmy poszukać alternatyw. Na rynku jest dostępnych mnóstwo mąk - żytnie, gryczane, owsiane i wiele innych. Naprawdę możemy znaleźć coś, co nam posmakuje i będzie dla nas bezpieczne. Nie zdziwmy się, jeśli barwa naszych naleśników będzie inna niż tych z mąki pszennej - w końcu kolory mąki się różnią, a więc wyroby z niej powstające również. Wielu uważa również, że alternatywy dla mąki pszennej są lepsza dla osób na diecie, a zatem możemy wspomóc swoje odchudzanie nie zaostrzając objawów alergii. Dobrze zdawać sobie sprawę z tego, że szybkie i smaczne danie pomimo alergii nie pozostaje całkowicie poza naszym zasięgiem.

 

Nietolerancja laktozy, lub glutenu

Coraz popularniejsze wśród ludzi są również problemy z nietolerancją poszczególnych substancji. Wśród często wymienianych znajdują się w tym przypadku laktoza i gluten. Nadwrażliwość na laktozę, czyli cukier zawarty w mleku ma związek z hipolaktazją, natomiast odrzucanie przez nas organizm glutenu nazywa się celiaklią. W każdym razie, mleko i gluten, to bardzo popularne substancje w zwykłych naleśnikach. Zresztą, nie tylko w nich, bowiem wiele potraw tradycyjnej kuchni polskiej ma je w swoim składzie. Osoby cierpiące na te schorzenia nie są jednak pozbawione możliwości spożywania naleśników. Obecnie chyba niemal w każdym sklepie spożywczym można kupić specjalne mleko bez laktozy, a także mąki bezglutenowe. W ten sposób można przyrządzić pyszny deser, czy wytrawny obiad bez narażania na się na dodatkowe dolegliwości i problemy. W tym momencie świadomość odnośnie żywienia jest już na takim etapie rozwoju, że nasza nadwrażliwość na niektóre składniki czasem nie musi być wcale powodem wyrzeczeń. Producenci również coraz bardziej uwzględniają indywidualne potrzeby ludzi w części wypuszczanych na rynek produktów.

 

Apetyt na naleśniki a zbilansowana dieta

Naleśniki mają to do siebie, że przyrządzić je można na mnóstwo przeróżnych sposobów. Idąc tym tropem, można w swoim ulubionym daniu przemycić wiele wartościowych składników do swojej diety. Pamiętajmy jednak, że zbilansowany sposób odżywiania nie polega na jedzeniu wyłącznie naleśników. Nawet jeśli bardzo je lubimy, to należy znaleźć również inne potrawy, które też przyniosą naszym kubkom smakowym satysfakcję. Z pewnością w dobie miliarda książek kucharskich i dostępu do Internetu, a także różnorodności kuchni świata, nie powinno to być żadnym problemem. W każdym razie, pełnowartościowa dieta nie jest wcale tak trudna, jak mogłoby się niektórym wydawać. Odchudzanie też nie musi nieść ze sobą smutku i niezadowolenia.

 

Powinniśmy pamiętać o tym, że choć każdy ma swoje indywidualne upodobania kulinarne, to takich uwielbianych przez nas potraw prawdopodobnie jest kilka. Bardzo obeznani w temacie smakosze mogą mieć ich prawdopodobnie kilkanaście. Gdybyśmy mieli jednak je jeść na okrągło, w tej samej, niezmiennej konfiguracji, wkrótce przestałyby nam one smakować i nie moglibyśmy już na nie patrzeć. Ulubione danie powinno być zatem formą nagrody i przyjemności, którą sprawiamy sobie przy jakiejś okazji, albo na poprawę humoru. Cała tajemnica zbilansowanej i zdrowej diety tkwi w tym, aby odżywiać się różnorodnie. W jednego gatunku - choćby nie wiem jak zdrowym - owocu, czy warzywie nie będzie wszystkich składników odżywczych, jakie tylko istnieją. Tych bowiem jest naprawdę bardzo dużo i wszystkie są naszemu organizmowi w jakiś sposób potrzebne. Monotonna dieta prowadzi nie tylko do znudzenia, ale także do niedoborów i nadmiarów poszczególnych substancji, a to może być bardzo szkodliwe. Zatem postanowienie, że odżywiamy się zdrowo, ale jemy tylko ogórki, bo tylko takie warzywo lubimy, nie jest zbyt spektakularne. Zresztą, właśnie zasady zbilansowanej diety sprawiają, że ilekroć powstaje jakaś dieta, która w swoich założeniach ma mniejszą, lub większą monotonię, jest ona zazwyczaj krótkotrwała. Długie przebywanie na takiej diecie mogłoby bowiem wywoływać problemy - po jakim czasie, to już zależy od indywidualnych skłonności każdego człowieka.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu