Nerkowce

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1447

Nerkowce-zdrowe i najsmaczniejsze orzechy świata.

W Polsce do tej pory największą popularnością cieszyły się orzechy włoskie oraz orzechy laskowe, od kilku lat rośnie w ogromnym tempie popularność orzecha nerkowca. Kiedyś orzechy były traktowane jak zwykle bakalie, obecnie orzechy są stałym elementem diety osób, które w świadomy sposób dbają o swoje zdrowie i wysoką jakość spożywanych posiłków. Orzechy jak wiadomo wpływają pozytywnie nie tylko na kondycję, ale także na dobre samopoczucie.

Nerkowce mają bardzo dużo wartości odżywczych oraz  właściwości zdrowotnych, a do tego mają wspaniały, delikatny, lekko słodki, maślany smak. Idealna zdrowa przekąska dla każdego na nas.

Nerkowce są owocem ze znanego nerkowca zachodniego. Nerkowce rosną w Ameryce Południowej, a najbardziej znane są te z rejonu Brazylii. Drzewo nerkowca jest także uprawiane w Indiach, Afryce oraz Wietnamie. Odmiany nerkowca w zależności od tego w jakim rejonie są uprawiane nieco różnią się od siebie, nerkowiec pochodzenia brazylijskiego jest nieco większy i ma słodszy smak od nerkowca uprawianego w Indiach, który jest trochę mniejszy, mniej słodki od brazylijskiego i lekko chrupiący. Nazwa orzecha wzięła się od jego kształtu przypominającego nerkę.

Właściwości nerkowca.

Orzech nerkowca przyjazny diabetykom.

Orzechy nerkowca mają dobroczynny wpływ na gospodarkę glukozową w naszym organizmie. Zostały przeprowadzone badania naukowe, które dowodzą, że orzechy nerkowca regulują wchłanianie glukozy przez komórki mięśniowe, co z kolei korzystnie wpływa na poprawę wrażliwości tkanek na insulinę.  Ponadto orzechy te mają zadziwiająco niski indeks glikemiczny, który wynosi tylko 15. Indeks glikemiczny mówi o tym, jak szybko wzrasta po zjedzeniu danego produktu poziom glukozy we krwi.  Tak niski indeks glikemiczny mają też pomidory, ogórki czy kapusta, dla porównania gotowane ziemniaki mają indeks glikemiczny 95.

Wartości odżywcze nerkowców w 100 gramach.

Wartość energetyczna to 533 kcal zawartość:

białka ogółem - 18,22 g
tłuszczu- 43,85 g
węglowodanów - 30.19 g (w tym cukry proste 5,91)

Nerkowce są  bogatym źródłem witamin zawartość:

Witaminy C – 0,5 mg

Tiaminy – 0,423 mg

Ryboflawiny – 0,058 mg

Niacyny - 1,062 mg

Witaminy B6 - 0,417 mg

Kwasu foliowego -  25 µg

Witaminy E – 0,90 mg

Witaminy K - 34,1 µg

posiadają wiele cennych minerałów zawartość:

Wapnia – 37 mg

Żelaza- 6,68 mg

Magnezu - 292 mg

Fosforu - 593 mg

Potasu - 660 mg

Sodu – 12 mg

Cynku - 5,78 mg

oraz kwasów tłuszczowych

nasycone - 7,783 g

jednonienasycone - 23,797 g

wielonienasycone - 7,845 g



Orzechy nerkowca przyjazne dla serca i krążenia.

Orzechy nerkowca zwierają wiele tłuszczów, które mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają pracę układu krwionośnego oraz pracę serca dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym, które wpływają zbawiennie na poziom cholesterolu w organizmie oraz na poziom trójglicerydów. Nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają również bardzo dobrze na stan naszych naczyń krwionośnych.  Jak widać na powyższych zestawieniach nerkowce posiadają w swoim składzie bardzo wysoką dawkę potasu, który jak wiadomo wpływa dobroczynnie na serce oraz zmniejsza ciśnienie krwi. Nerkowce zwierają także solidną dawkę magnezu, który chroni serce przed zawałem, działa rozszerzającą na tętnice oraz jest bardzo ważny przy picu dużej ilości kawy. Nerkowce są także cenne z uwagi na wysoką zawartość witaminy K, która bierze udział w krzepnięciu krwi. Ze względu na wszystkie wyżej wymiennie właściwości nerkowca są to orzechy zalecane dla osób, które mają nadciśnienie.

Orzechy nerkowca – pomocne na skołatane nerwy.

Nerkowiec jest bogatym źródłem witamin z grupy B, które wpływają bardzo korzystnie na funkcjonowanie naszego układu nerwowego, ponadto wpływają na zwiększenie poziomu energii, poprawiają koncentrację  oraz wpływają korzystnie na pamięć. Takie działanie nerkowca zawdzięczamy zawartemu w nich magnezowi oraz potasowi. Ponadto orzechy wpływają na wzrost poziomu serotoniny w organizmie, która jest odpowiedzialna za nastrój. Im wyższy poziom serotoniny tym większe zadowolenie z życia.

Orzechy nerkowca przyjazne odchudzaniu.

Orzechy nerkowca posiadają 100 gramach 533 kcal, jest to  obiektywnie dość dużo, jednak w porównaniu do innych orzechów jest to mimo wszystko niewiele. Duża kaloryczność orzechów nie przeszkadza w wykorzystaniu ich do odchudzania, ponieważ przeprowadzono badania naukowe, według których spożycie codziennie garści orzechów pozwana znacznie obniżyć uczucie głodu oraz zmniejszyć warstwę tłuszczu w okolicy brzucha. W odchudzaniu pomagają zawarte w nerkowcach nienasycone kwasy tłuszczowe, ponieważ to one sprzyjają utracie zbędnych kilogramów. Orzechy nerkowca są jednym z elementów jadłospis znanej diety dr. Ornisha, która opiera się na produktach roślinnych. Dieta Ornisha pozwala zgubić nawet 5 kg w ciągu miesiąca. Zgodnie z klasyfikacją tej ciekawej i skutecznej diety orzechy nerkowca są przydzielone do 2 grupy produktów, czyli takich produktów roślinnych, które są bardzo zdrowe, ale zawierają sporą ilość tłuszczy.

Orzechy nerkowca przyjazne zdrowym włosom i paznokciom.

Orzechy nerkowca poza tym, że świetnie wpływają na nasze krążenie, dobry humor i pomagają w odchudzaniu to wpływają bardzo korzystnie na kondycję paznokci oraz włosów ze względu na zawartość selenu oraz cynku. Szczególnie istotne znaczenie ma tutaj działanie cynku, który doskonale wpływa na łamliwe paznokcie, na wypadają i słabe, przetłuszczające się włosy oraz na niektóre problemy skórne.

Orzechy nerkowca uzupełniają zapotrzebowanie na żelazo, wapń, miedź, fosfor.

Orzechy nerkowca pokrywają aż 25% dziennego zapotrzebowania organizmu w fosfor. Fosfor jest niezwykle istotnym pierwiastkiem, który wpływa na nasze kości i zęby. Niedobór fosforu może wpłynąć na rozwinięcie się osteoporozy lub wypadanie zębów. Fosfor to także regulator równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, odpowiada za przewodzenie bodźców nerwowych. Wapń wpływa korzystnie na kości, zęby, krzepliwość krwi oraz na sprawne mięśnie, układ nerwowy, dobry sen oraz nastrój. Miedź wpływa na zwiększenie odporności organizmu, reguluje prawidłową pracę mózgu, zapobiega osteoporozie oraz hamuje rozwój bakterii. Żelazo spełnia niezwykle ważną funkcję w organizmie, ponieważ wchodzi w skład hemoglobiny, która jest odpowiedzialna za transport tlenu. Żelazo jest niezbędne do regeneracji tkanek oraz ich prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Orzechy nerkowca-wykorzystanie w kuchni.

Orzechy nerkowca można jeść w wielu formach, przykładowo można je spożyć solone, prażone albo w polewie czekoladowej. Wielu koneserów orzechów jednak twierdzi, że najlepsze są po prostu surowe, ponieważ same w sobie są bardzo smaczne ze względu na to, że są lekko słodkie i maślane. Przez większość ludzi są uważane za najsmaczniejsze orzechy świata. Nerkowce są wykorzystywane w wielu ciekawych deserach, mogą stanowić dodatek do różnych sałatek, a Hindusi uwielbiają nerkowce z różnymi rodzajami curry.

Ostatnio coraz częściej można spotkać w sklepach masło orzechowe z nerkowców, które jest uznawane za duże zdrowsze od masła orzechowego wytworzonego z orzechów arachidowych z uwagi na bardziej zbilansowaną zawartość kwasów omega 3 oraz omega-6, ponadto ze względu na skład nerkowców masło orzechowe z nich wytworzone ma większą zawartość żelaza, magnezu oraz cynku.

Należy nadmienić, iż orzechy z nerkowca należą do najchętniej jedzonych produktów przez sportowców, ze względu na miedź i magnez. Najchętniej są używane w postaci dodatków do kasz, do jogurtów. Zmielone orzechy nerkowca można wykorzystać do pancakes, albo jako dodatek do lodów.

Niezwykła popularnością cieszą się w  kuchni chińskiej, która również jest lubiana przez Polaków. Posiłki składające się makaronu ryżowego z kurczakiem, warzywami i orzechami są bardzo zdrowe, smaczne i sycące. Orzechy nerkowca  świetnie pasują do bardzo wyrazistych serów i owoców.



Przykładowe przepisy

Sałatka z kurczakiem, warzywami, serem feta, orzechami i migdałami

  • 1 brokuł
    ● 1 pomidor żółty
    ● 1 pomidor czerwony
    ● 2 filety z kurczaka
    ● 10 dag orzechów nerkowca
    ● 10 dag płatków migdałów
    ● olej do smażenia
    ● ser feta
    Sos czosnkowy:
    ● 2-3 ząbki przeciśniętego przez praskę czosnku
    ● 2 łyżki jogurtu greckiego
    ● sól
    ● pieprz

Fileta z kurczaka należy usmażyć po wcześniejszym pokrojeniu w kostkę, brokuł należy podzielić na różyczki i ugotować. Pomidory kroimy w kostkę, a nerkowce z migdałami smażymy na oleju aż się zarumienią. Fetę kroimy w kostkę  i przygotowujemy sos czosnkowy. Wszystkie składniki polewamy sosem i posypujemy kawałkami sera feta.

Sałatka z kurczakiem i orzechami

 Składniki

  • 30 gr orzechów nerkowca,
  • 20gr słonecznika (opcjonalnie)
  • 300 gr piersi z kurczaka
  • sałaty lodowa, roszponka
  • 500 gr pomidorów koktajlowych
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • pieprz, sól

 Sos do sałatki

  • olej z pestek dyni lub opcjonalnie zwykły olej
  • sok z połowy cytryny
  • łyżka miodu
  • łyżka musztardy
  • łyżka soku jabłkowego

Pierś kurczaka należy przyprawić solą i pieprzem oraz słodką papryką.  Mięso skrapiamy sokiem z cytryny. Należy dodać sos sojowy oraz łyżkę musztardy. Tak zamarynowaną pierś  należy usmażyć. W międzyczasie trzeba podsmażyć  na suchej  patelni orzechy nerkowca. Do miski należy wsypać pokrojoną sałatę oraz pomidory. Do sałaty trzeba wrzucić pokrojoną pierś kurczaka, kiełki (opcjonalnie) oraz orzechy nerkowca. Należy przygotować sos i wymieszać wszystkie składniki.

Uwagi i ciekawostki:

  • Nigdy nie spożywaj źle przechowywanych, spleśniałych nerkowców z uwagi na możliwość zachorowania, które powoduje bardzo nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
  • Korzystniej jest kupić orzechy nerkowce, które są zapakowane niż te sprzedawane luzem, z uwagi na fakt, iż opakowanie chroni przed działaniem światła, przed wilgocią czy powietrzem. To z kolei sprawia, że orzechy nie są poddawane procesowi utleniania, który jest dla nich szkodliwy.
  • Z nerkowców produkuje się likiery.
  • Orzechy nerkowca tak samo jak inne orzechy są alergenem.
  • Skorupki nerkowców mają właściwości odkażające, wykorzystuje się je do produkcji środków bakteriobójczych.

POLECAMY!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu