Gdy nasze ciało stara się coś przekazać, że cierpi na niedobór witamin, gdyż brakuje mu odpowiednich ilości witamin i składników mineralnych, może się to objawiać w różne nietypowe sposoby.
Dzisiejsza dieta każdego z nas, bardzo często jest wyjątkowo uboga w składniki odżywcze, gdyż produkty dostępne w sklepach są w większości wysoko przetworzone przez co łatwo o niedobór witamin. Ponadto składniki odżywcze o wiele trudniej się wchłaniają, głównie przez często pojawiające się problemy trawienne, skutecznie zubożając nasz organizm w niezbędne pierwiastki i witaminy.
Nasz układ immunologiczny na skutek braków witamin, nie jest w stanie przeciwdziałać chorobom i zaburzeniom funkcjonowania, ponieważ witaminy, stanowią kofaktory dla wszystkich reakcji biochemicznych w naszym organizmie. Najprościej rzecz ujmując, są one nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a ich braki mogą objawiać się w tajemniczy sposób. Poniżej znajduje się pięć dosyć nietypowych sygnałów, które daje nasze ciało, gdy cierpi na niedobory witamin i składników mineralnych. Pozytywną wiadomością jest jednak to, że ich poznanie może pozwolić zmienić dietę na właściwą – pełną niezbędnych składników odżywczych.
Pękające w kącikach usta
Jest to oznaka niedoborów żelaza, cynku i witamin z grupy B takich jak niacyna (B3), ryboflawina (B2) oraz B12. Jest to problem, który spotyka bardzo często wegetarian, którzy nie potrafią pozyskać wystarczających ilości powyższych składników z diety roślinnej, która bywa uboga w produkty białkowe.
Aby to naprawić, doskonałym sposobem jest wprowadzenie do diety drób, łososia, tuńczyka, jaja, małże, suszone pomidory, boćwina, tahini, orzeszki ziemne i rośliny strączkowe takie jak soczewica. Wchłanianie żelaza wzmocnić można poprzez solidne dawki witaminy C, która pomaga zwalczać infekcje, dlatego też warto zajadać warzywa takie jak brokuły, czerwona papryka, kapusta czy kalafior.
Czerwona, łuszcząca się wysypka na twarzy oraz wypadanie włosów
To symptom niedoborów biotyny (witaminy B7), która znana jest jako witamina włosów. Podczas gdy nasze ciało przechowuje witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K), witaminy B – rozpuszczalne w wodzie nie należą już do tych zgromadzonych w zapasach, stąd należy je regularnie dostarczać w żywności. Wielu sportowców czy kulturystów spożywa surowe jajka, które mają dostarczyć czystego białka, niestety zawarta w białkach surowych jaj awidyna, hamuje zdolność naszego organizmu do wchłaniania biotyny.
Aby uzupełnić niedobory witaminy B7, ważne jest jedzenie gotowanych jaj, które wówczas mają zdezaktywowaną awidynę i pozwalają przyswoić biotynę. Wśród innych źródeł doskonale sprawdza się łosoś, awokado, grzyby, kalafior, soja, orzechy, maliny i banany.
Czerwony lub biały trądzik – z reguły znajdujący się na policzkach, ramionach, udach czy pośladkach
Jest to symptom niedoborów niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A oraz D.
Chcąc uzupełnić braki i pozbyć się problemów skórnych, warto zainwestować w dietę bogatą w zdrowe tłuszcze. Warto skupić się na łososiu, sardynkach, orzechach – szczególnie orzechach włoskich czy migdałach, nasionach lnu, konopi czy chia. Aby uzupełnić niedobory witaminy A, doskonale sprawdzą się zielone warzywa liściaste, a także kolorowe – zwłaszcza czerwone i pomarańczowe warzywa jak marchew, słodkie ziemniaki czy czerwona papryka. Wszystkie one zapewniają solidne dawki beta – karotenu, który jest prekursorem witaminy A, skąd organizm może czerpać tę ważną witaminę. W przypadku witaminy D, doskonałe będą suplementy, ponieważ nie jest to witamina łatwa w uzyskaniu z pożywienia, a szczególnie zimą – bardzo trudno pozyskać ją z jedynie ze słońca.
Mrowienie, drętwienie rąk, stóp i innych miejsc na ciele
Te wszystkie przykre objawy, to najczęściej niedobór witamin z grupy B jak kwas foliowy (B9), B6 czy B12. Jest to problem bezpośrednio związany z nerwami obwodowymi, które mają zakończenia w skórze. Powyższe objawy, mogą być jednak łączone także z lękami, depresją, niedokrwistością, notorycznym zmęczeniem czy zaburzeniami równowagi hormonalnej.
Doskonałymi źródłami tych ważnych witamin, które pomogą zniwelować nieprzyjemne objawy mrowienia i drętwienia są szpinak, szparagi, buraki, fasola (pinto, czarna itp.), jaja, ośmiornice, małże, ostrygi czy drób.
Nieprzyjemne skurcze mięśni w postaci bólów przeszywających plecy, łydki oraz inne punkty na ciele
To symptomy niedoborów magnezu, wapnia i potasu. Są one niezwykle częste w przypadku wyjątkowo intensywnych treningów czy ciężkiej pracy fizycznej. Składniki te są wytrącane z organizmu przez pot, podobnie jak witaminy z grupy B, które są rozpuszczalne w wodzie.
Aby uzupełniać niedobór witamin, warto wprowadzić do codziennej diety banany, migdały, orzechy laskowe, dynie, wiśnie, jabłka, grejpfruty, brokuły, sałatę bok choy, ciemne zielone warzywa liściaste jak kapusta i szpinak oraz mniszek lekarski.
Komentarze
Napisz komentarz