Omlet na słodko czy na słono? Czyli o sposobie na pyszne i pełnowartościowe śniadanie.

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 2023

Stare chińskie przysłowie głosi, aby śniadanie zjeść w samotności, obiadem się podzielić, kolację zaś oddać wrogowi. Jest tak ponieważ śniadanie stanowi najważniejszy z posiłków w ciągu dnia. Regularne spożywanie śniadań ma duże znaczenie dla efektywności redukcji zbędnych kilogramów, a ponadto służy polepszeniu wyników w wykonywanej pracy oraz osiągów w nauce. Niestety, pomimo, że wiedza ta wydaje się być dość oczywista, to i tak dość wysoki procent naszego społeczeństwa rezygnuje z jedzenia śniadań. Co jest powodem takiego stanu rzeczy?

Statystyki ukazują w bardzo jasny sposób, że do najczęstszych powodów rezygnacji ze spożywania śniadań należy brak pomysłów na jego przygotowanie. Z tego też powodu zdecydowaliśmy się na przedstawienie kilku przepisów, które w znaczny sposób uproszczą tą poranną czynność oraz sprawią, że każdy z Was będzie celebrował posiłek z rana w niezwykle smaczny sposób.

Zdrowe śniadanie, czyli jakie?

Spożywanie pokarmu w kilka chwil po przebudzeniu ma wiele pozytywnych wpływów na ludzki organizm. Przede wszystkim, regularne jedzenie śniadań może okazać się kluczem do sukcesu dla osób przebywających na diecie odchudzającej. Jest tak, ponieważ dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii o świcie wspomaga proces redukowania masy ciała. Ponadto, śniadania to także sposób na polepszenie koncentracji oraz pamięci. Poranne pałaszowanie może także pomóc w zwalczeniu stanów depresyjnych, wyeliminować bycie nadpobudliwym z naszego życia oraz w znaczny sposób zredukować możliwość rozwinięcia się cukrzycy typu 2. Nie ulega zatem najmniejszej wątpliwości, że śniadanie jest najważniejszych spośród posiłków w ciągu dnia i w absolutnie żadnych wypadku nie powinno się bagatelizować jego znaczenia i wartości.

W tym momencie rodzi się jednak pytanie o to, czym dokładnie jest zdrowe śniadanie? Zdrowe, czyli pełnowartościowe. Śniadanie powinno dostarczać człowiekowi około 1/4 energii, którą wykorzystuje on w ciągu całego dnia. Jedynie takie podejście do tego tematu jest gwarantem prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Śniadanie odznaczające się wysoką jakością powinno obfitować zatem w białka, tłuszcze, węglowodany złożone, a także w składniki mineralne oraz witaminy, które się niezbędnym elementem dla odpowiedniej pracy naszego ciała. W związku z powyższym, na naszym stole w ramach śniadania powinny pojawić się produkty takie jak pełnoziarniste pieczywo oraz inne wypieki z dużą ilością bogatych w błonnik zbóż, owoce oraz warzywa, a przede wszystkim mleko i inne rodzaje nabiału wraz z mlekiem.

Omlet na słodko czy na słono?

W oparciu o powyższe tezy, można śmiało dojść do wniosku, że najlepszą propozycją na pierwszy posiłek w trakcie trwania dnia jest omlet. Omlet jest daniem, które może zostać przygotowane zarówno na słodko, jak i na słono. Kolejnym atutem omletu jest fakt, że jego przyrządzenie jest niezwykle proste i można to zrobić w bardzo szybkim tempie. Wystarczy, że zmiksujemy wszystkie składniki ze sobą i usmażymy je na patelni w formie dość grubych placków, aby już po chwili móc delektować się smakiem porannego śniadania. Podczas przygotowywania tego rodzaju jedzenia można śmiało bawić się rozmaitymi smakami. Omlet można przyrządzić na słodko, wykorzystując w tym celu cukier, ksylitol, syrop daktylowy lub z agawy oraz dodając dżem lub konfiturę. Nie jest to jednak jedyny pomysł na przygotowanie takiego śniadania, ponieważ omlet doskonale prezentuje się także w wersji wytrawnej, na słono. Wówczas można zaeksperymentować z dodaniem świeżych lub konserwowych warzyw, aromatycznych ziół lub innych przypraw, które w kolejnych minutach będą rozpieszczały kubki smakowe kucharza. Należy mieć na uwadze, że podstawowych, a zarazem najważniejszym składnikiem omletów są kurze jajka, które mają wysoce dobroczynny wpływ na stan zdrowia ludzkiego organizmu. Można zatem śmiało zaryzykować twierdzenie, że omlet jest jedną z najzdrowszych propozycji śniadaniowych jakie istnieją. Z tego też powodu postanowiliśmy podzielić się z gronem naszych Czytelników sprawdzonymi przepisami na tego rodzaju śniadanie. Zapraszamy do lektury kolejnych akapitów.

Puszysty omlet na słodko - prosty i szybki przepis

Do przygotowania puszystego omletu w wersji na słodko będą nam potrzebne następujące składniki:

  • 2 jajka kurze;
  • 2-3 łyżki mąki pszennej (lub gryczanej jeśli omlet ma być bezglutenowy);
  • szczypta soli;
  • 1 łyżka ksylitolu, syropu daktylowego lub z agawy albo innej substancji słodzącej;
  • 1 łyżka klarownego masła (do smażenia)

Jak wykonać puszysty omlet na słodko? Wystarczy, że oddzielimy białka jajek od żółtek, a następnie ubijemy je (białka) wraz ze szczyptą soli na gęstą oraz sztywną pianę. Kolejnym krokiem jest dodanie do wspomnianej piany żółtek, nie przerywając jednak w jego trakcie procesu miksowania. W końcowej fazie należy dodać mąkę oraz substancję słodzącą i miksować tak długo, aż wszystkie składniki połączą się ze sobą w postać gładkiej masy. Omlety smażymy na wcześniej rozpuszczonym masełku.

Aby nasze śniadanie było smaczne i efektowne możemy podać omlet w asyście świeżych owoców lub frużeliny albo dżemu z niską zawartością substancji słodzących. Niektórzy lubią także zajadać słodkie omlety podane z powidłami lub polane słodkim syropem takim jak daktylowy czy klonowy.

Warto wiedzieć, że wartość odżywcza omletu, na którego przepis zamieściliśmy w poprzednich akapitach zawiera się w dość imponujących liczbach. Mianowicie, wartość kaloryczna dla tak przygotowanego dania wynosi ok. 200 kcal, podczas gdy białko to ok. 10 g, a tłuszcz zaledwie około 12 g. Węglowodany w tym przepisie nie przekraczają 15 g, a ilość błonnika to ok. pół grama. Omlet należy do lekkostrawnych posiłków i jest doskonałą propozycją dla ludzi, którzy borykają się z problemami w obrębie układu pokarmowego.

Wytrawny omlet ze szpinakiem - prosty i szybki przepis na pełnowartościowe śniadanie

Do przygotowania omletu ze szpinakiem w wytrawnej wersji będą nam potrzebne następujące składniki:

  • 2 kurze jajka;
  • około 25 g świeżych liści szpinaku;
  • 2 łyżki stołowe żytniej, pełnoziarnistej mąki;
  • pół opakowania sera typu mazzarella;
  • 1 łyżeczka otartej bazylii;
  • szczypta soli i pieprzu do smaku;
  • 1 łyżeczka nierafinowanego oleju kokosowego

W jaki sposób przyrządzić nasze wytrawne omlety ze szpinakiem? Otóż wystarczy, że oddzielimy białka jajek od żółtek, a następnie ubijemy je przy pomocy miksera na możliwie sztywną pianę, do mieszanki dosypiemy mąkę i wszystko wymieszamy ze sobą do chwili całkowitego połączenia się ze sobą składników. Na końcu należy dorzucić porwany na drobne kawałeczki szpinak. Omlet należy smażyć na niewielkim ogniu pod przykryciem na wcześniej rozgrzanym na patelni oleju kokosowym. Po pierwszym przewróceniu naszego dania na drugą stronę, należy na jego wierzchniej części ułożyć wcześniej przygotowane plastry sera mozzarella, a następnie kontynuować smażenie, aż do chwili gdy się on rozpuści. Całość należy podawać w asyście świeżych ziół. Doskonale w tej roli sprawdzą się majeranek, bazylia, oregano czy też tymianek, który świetnie komponuje się ze smakiem szpinaku.

Jak prezentuje się nasza propozycja śniadaniowa w liczbach? Otóż wartość kaloryczna wytrawnego omletu na słono ze szpinakiem równa jest około 180 kcal, a zawartość biała w nim sięga około 10 gramom. Tłuszcz w omlecie to równowartość około 11 gram, podczas gdy liczba węglowodanów w ujęciu ogólnym nie powinna przekroczyć 12 gramów. Nasz omlet ma o wiele wyższą zawartość błonnika pokarmowego od wcześniejszej, słodkiej propozycji, ponieważ zawiera go około 11 gram.

Ponadto należy zauważyć, że liście szpinaku zawierają duże ilości żelaza, wapnia, potasu, magnezu, a także niektórych witamin, takich jak witamin C, jak również kwas foliowy. Wymieniony kwas foliowy jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, w szczególności istotny jest on jednak dla kobiet oczekujących potomstwa lub starających się o dziecko. Niedobory tej substancji mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia rozwijającego się w łonie matki płodu, a więc należy dbać o uzupełnianie kwasu foliowego w diecie. Zaniedbanie tej kwestii może skutkować wystąpieniem licznych zaburzeń jeśli chodzi o rozwój łożyska, a te z kolei mogą w efekcie rzutować na prawdopodobieństwo poronienia, a także pojawienia się wad wrodzonych u narodzonego dziecka. Nie ulega zatem wątpliwości, że nie należy bagatelizować tego zagadnienia. Poza tym, szpinak to także odpowiednia propozycja dla osób przebywających na diecie odchudzającej. Warzywo to jest wyjątkowo niskokaloryczne. 100 gram liści świeżego szpinaku dostarcza nam zaledwie 16 kalorii.

Wartości odżywcze zawarte w kurzych jajkach

Dlaczego warto włączyć duże ilości jajek do swojej codziennej diety? Odpowiedź zdaje się dość prosta. Otóż ich wartości odżywcze składają się z dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest białko kurzego jaka, które zawiera w sobie wszelkie niezbędne aminokwasy egzogenne, które są konieczne aby nasz organizm funkcjonował w pełni prawidłowy sposób Drugim składnikiem jest żółtko z kurzego jajka, które dostarcza nam witamin takich jak A, E, D K, B1 oraz B2, a także niacyny, fosforu, wapnia, potasu, żelaza, cynku, manganu, miedzi, jodu oraz magnezu.

Nie ulega zatem najdrobniejszej wątpliwości, że żółtko jajka wraz z białkiem w znaczny sposób wspomagają pracę naszego organizmu i są ważnym elementem jeśli chodzi o pielęgnowanie kwestii związanych z naszym zdrowiem. Z tego też powodu należy włączyć jajka do codziennego jadłospisu, np. w postaci omletu przygotowanego na słodko lub na słono, czyli w sposób wytrawny.

Żółtko jajka to także skarbnica nienasyconych kwasów tłuszczowych i lecytyny. Składniki te mają kluczowe znaczenie dla zimniejszego stężenia cholesterolu we krwi oraz wspomaganie naszej pamięci. W żółtku jajecznym znajdują się także składniki chemiczne, które mają pozytywne znaczenie dla organizmu człowieka. Między innymi mowa tutaj o cholinie oraz luteinie. Jajka zatem wypadają w bardzo korzystnym świetle jeśli chodzi o spojrzenie dietetyczne i z powodzeniem można przysposabiać je w dużych ilościach, np. w formie śniadaniowego omletu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu