Oznaki przetrzenowania

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 784

Czy to już przetrenowanie?

 

Co nas nie zabije to wzmocni, jak mówi słynny cytat Nietzschego, niemniej czasami warto posłuchać swojego ciała, które daje wyraźne sygnały, że nie daje rady. Często nasz organizm nie ma tyle siły, ile wymagają nasze cele. Chcemy działać nazbyt szybko, trenujemy za często czy zbyt wiele, co może skończyć się dla nas uzyskaniem zupełnego efektu niż zamierzony.

Moc odpoczynku

Trening to pokonywanie własnych barier, zdobywanie kolejnych szczytów swoich możliwości w których ciało nabiera siły i wydajności. Aby jednak móc budować swoje ciało i maksymalizować swoje efekty konieczna jest odpowiednia dieta oraz troska o optymalny odpoczynek. Tak naprawdę, najwięcej dobrych reakcji zachodzi podczas słodkiego i regeneracyjnego snu, niż w ciągu zabieganego, szalonego dnia.

Zbyt małe ilości odpoczynku, nadmierne eksploatowanie ciała podczas treningów i ciągła walka z czasem, może spowodować nadmierne zmęczenie oraz złe samopoczucie. Istnieje bowiem bardzo ciemniutka granica pomiędzy ostrym i intensywnym treningiem a przetrenowaniem.

 

Po czym poznać, że przesadzamy?

Po pierwsze, tętno spoczynkowe naszego organizmu wzrasta – monitorowanie tętna jest zatem niezbędne jeśli intensywnie trenujemy. Wzrost tętna wskazuje jednak nie tylko na przetrenowanie, ale również spory stres z którym mamy do czynienia.

 

Po drugie, ogólne zmęczenie, osowiałość, ospałość, wrażenie, że wszystkie ruchy są ciężkie i brakuje wewnętrznej mocy do działania. Wszystko to powoduje podatność na przeziębienia czy zwiększa wpływ pogody na nasze samopoczucie.

 

Bezsenność i problemy z zasypianiem, to kolejny objaw przetrenowania. Zbyt długie i intensywne treningi zaburzają naturalny rytm naszego ciała, dlatego często zamiast błogo zasnąć po wyczerpującym dni , miotamy się z boku na bok, zaczynamy odczuwać frustrację i jeszcze większe zmęczenie. Jeżeli problem się pogłębia, warto nieco przystopować z aktywnościami i dać na luz, a z pewnością problemy ze snem znikną.

 

Humory, zmienność nastrojów to kolejny objaw, który jest związany z przetrenowaniem. Jeżeli Twoi bliscy i znajomi zaczynają mówić, że przeginasz, wszystko Cię denerwuje i zaczynasz popadać w depresję – przystopuj. Jeżeli frustracja wywołana trudnościami w osiągnięciu celu zaczyna wpływać na całe Twoje życie uspokój się, znajdź punkt w którym poczujesz się szczęśliwym i spokojniejszym i daj sobie trochę czasu.

 

Uciążliwe i niemal nieprzemijające bóle mięśni to dotkliwy symptom przetrenowania. Faktem jest, że zakwasy czy lekko obolałe ciało po treningu to norma, niemniej jeżeli bóle trwają nieprzerwanie pomimo regularnych treningów, to sygnał, że należy nieco ograniczyć treningi. Organizm potrzebuje czasu, aby zregenerować mięśnie po intensywnym wysiłku, a skoro nie ma szansy na dokonanie niezbędnych napraw – cierpi i my razem z nim. Warto zastosować w takiej sytuacji kojące kąpiele, natryski czy masaże.

 

Jeżeli odczuwasz co najmniej dwa z powyższych objawów, a ostatnimi czasy trenujesz na potęgę, być może pora zrobić sobie mały odpoczynek? Skup się nieco bardziej na posiłkach, odpowiedniej porcji snu, pamiętaj o ćwiczeniach rozciągających i np. masażu piankową rolką. Gdy Twoje ciało zregeneruje siły, efekty treningów w końcu Cię zadowolą i osiągniesz swoje cele – dbaj o siebie i nie przesadzaj, bo nadgorliwość i przetrenowanie nigdy nie przyniosą wymarzonych efektów.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu