Pas zabezpieczający kręgosłup – wady i zalety treningu

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 2086

Pas zabezpieczający kręgosłup dość często spotykany jest na siłowni. Ćwiczą z nim kulturyści, stąd uznawany bywa za nieodłączny atrybut siłacza.

Czy jednak pas zabezpieczający kręgosłup jest naprawdę potrzebny i konieczny do ćwiczeń. A może uda się ćwiczyć bez niego? Warto przyjrzeć się wadom i zaletom pasa zabezpieczającego kręgosłup, zanim po niego sięgniemy. Lepiej bowiem nie sugerować się modą lub zwyczajem panującym na siłowni, ale konkretnymi względami praktycznymi.

Spis treści:

1.Czym jest pas zabezpieczający kręgosłup?

2.Czy warto używać pasa w treningowego podczas ćwiczeń?

3.Pasy dostępne na rynku

4.Fizyczne aspekty pasa do ćwiczeń

1.Czym jest pas zabezpieczający kręgosłup?

Profesjonalny pas treningowym wykonany jest ze skóry naturalnej. Chroni ćwiczącego przed niebezpiecznym i zbyt obciążającym kręgosłup wysiłkiem. Wspomaga mięśnie okalające kręgosłup. Stosowany jest wyłącznie w przypadku ćwiczeń siłowych. Kulturyści używają go do podnoszenia ciężarów. Czasem może służyć jako narzędzie stosowane podczas ćwiczeń na maszynach, głównie w przypadku wyciskania sztangi. Miłośnicy pasa treningowego uważają, że jeśli ten nie byłby potrzebny, nie używaliby go na potęgę kulturyści trudniący się podnoszeniem sporych ciężarów. Pas treningowy ma jednak tyle samo zalet ile wad. Zasada złotego środka i zdrowy rozsądek będzie tu więc niezwykle pożądany.

2.Czy warto używać pasa w treningowego podczas ćwiczeń?

Zwykle jest to wybór indywidualny poszczególnych ćwiczących. Jedni czują się z pasem komfortowo i bezpiecznie, inni uważają że jest raczej zbędny. Nie można jednak zaprzeczyć, że pas treningowy zwiększa bezpieczeństwo i minimalizuje przeciążenia kręgosłupa, głównie w części lędźwiowej. Jego wada polega na tym, że kręgosłup przyzwyczajony do odciążania może nie utrzymać samodzielnie ciężaru. Brak pasa przyczynia się więc wówczas do dużego ryzyka powstawania urazów. Specjaliści uważają, że powinien być wykorzystywany wyłącznie w pierwszej fazie ćwiczeń. Potem należy z niego powoli rezygnować. Zawodowi kulturyści doradzają jednak, aby korzystać z pasa zawsze, gdy podnoszony ciężar jest równy lub większy masie ciała ćwiczącego.

3.Pasy dostępne na rynku

Bez względu na wady oraz zalety pasa, a także wiele komentarzy na jego temat, warto go zakupić, jeśli myślimy o profesjonalnym podnoszeniu ciężarów. Na pewno odciąży kręgosłup, zniweluje i ograniczy ryzyko powstawania urazów. Istnieje kilka rodzajów pasów. Podczas zakupu należy się sugerować głównie jakością materiału z jakiego jest wykonany. Profesjonaliści polecają kupować pasy ze skóry cielęcej lub bydlęcej, a także ze zmielonej skóry. Trzeba wziąć pod uwagę także szerokość pasa. W tym przypadku najlepiej go dobierać do indywidualnych predyspozycji ćwiczącego. Na pewno będzie tu pomocna rada profesjonalisty, jak np. trenera personalnego. Jeśli chodzi o producenta pasów, to należy to do indywidualnych oczekiwań ćwiczącego. Cena pasa powinna być jednak bardzo rozsądna. Nie można przepłacać, ponieważ pas wykonany jest w sposób dość prosty i wygórowana cena ma związek wyłącznie z marketingiem, a nie jego jakością.

Raczej nie doradza się kupować pasa wykonanego z gumy, ponieważ będzie niepraktyczny i zacznie się drzeć lub straci swoją funkcjonalność. Pasy używane mogą być dobrym wyborem jeśli wciąż wyglądają jak nowe. Dyskwalifikuje pas przetarcie, pęknięcie oraz wyraźne zniszczenie.

Pas treningowy po każdym użytkowaniu powinien być osuszony, ponieważ skóra narażona na wilgotne warunki szybko się niszczy i pęka. Czasem używa się specjalnych środków do pielęgnacji skóry, lecz odradzamy takie działania, ponieważ mogą powodować alergię i podrażnia. Pas treningowy jest zakładany bezpośrednio na ciało albo na koszulkę treningową. W tej kwestii istnieje całkowita dowolność sportowca. Warto samodzielnie przeanalizować wady i zalety pasa treningowego, zanim zdecydujemy się na jego zakup. Odradza się raczej ciągłe ćwiczenia z pasem treningowym. Wzmocnienie kręgosłupa musi się odbywać bez pasa, ponieważ po jego odstawieniu sportowiec naraża się na poważną kontuzję.

4.Fizyczne aspekty pasa do ćwiczeń

Pasy treningowe używane są niemal wyłącznie w kulturystyce oraz profesjonalnych dyscyplinach sportowych, gdzie ćwiczący naraża się na duże przeciążenia. Trenująca osoba musi sobie uświadomić, że w czasie udźwigu ciężarów jej kręgosłup narażony jest na ogromne przeciążenia. Są to niezwykle duże wartości, jak np. 120-250 kg na centymetr kwadratowy. Istnieje pewien matematyczny wzór, który pomoże nam określić konkretne wartości. Służy do obliczania nacisku na centymetr kwadratowy kręgosłupa (kg) podczas siedzenia z oparciem:

N = masa ciała * 2

Dodatkowo dodajemy także obciążenie hantlami bądź sztangą.

N = (masa ciała * 2) + ciężar przyrządu

Podsumowując, pasa najlepiej używać w pierwszej fazie ćwiczeń, kiedy konieczne jest odciążenie naszego kręgosłupa i ograniczenie ryzyka wynikających z tego kontuzji. Powoli jednak rezygnujemy z tego atrybutu, aby przyzwyczaić kręgosłup do dźwigania ciężarów bez stabilizacji, do czego przecież każdy kulturysta dąży. W przeciwnym wypadku nie osiągnie on upragnionej stabilności.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu