Pięć mitów fitness, które warto zweryfikować!

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1305

Trenując fitness oraz inne formy treningu, często słyszymy różne porady i wskazówki odnośnie tego, jak należy postępować aby uzyskać maksymalne rezultaty, stracić więcej tłuszczu lub zyskać więcej mięśni.

Dezinformacja sprawia, że zaczynamy mieć problem z określeniem tego, co jest właściwe, a co nie do końca. Oto najczęstsze pięć mitów fitness, w które warto przestać wierzyć, aby w końcu odnieść sukces treningowy!

Mit 1

Nadmierne pocenie się to powód do wstydu.

Wiele osób, czuje się skrępowane nadmiernym poceniem, które towarzyszy im podczas treningu i nie tylko. Być może spocone ciało w mokrym stroju sportowym dla wielu z nas nie wygląda zbyt atrakcyjnie, niemniej pocenie się, stanowi naturalną reakcję organizmu.

Jedną z głównych funkcji naszego ciała jest utrzymanie homeostazy, która pozwala utrzymać nam odpowiednią temperaturę. Temperatura ciała, regulowana jest przez różne sposoby, ale najczęściej chłodzenie organizm następuje przy pomocy pocenia się. Pot jest zatem narzędziem naszego organizmu, którym nasze ciało ochładza się. Wymiana energii sprawia, że nasz organizm gromadzi ciepło, które następnie wydostaje się w postaci potu na powierzchnię naszej skóry. Gdy trenujemy, szybciej zmieniamy temperaturę, przez co ciało efektywniej pracuje próbując zachować optymalną ciepłotę. Jeżeli dużo się pocimy, nie należy przepraszać – to naturalny proces, który w trakcie wysiłku jest jak najbardziej wskazany.

Mit 2

Podnoszenie ciężarów sprawia, że nasze mięśnie staną się zbyt duże.

To jeden z najczęstszych mitów, który budzi obawy głównie u kobiet, które wystrzegają się siłowni w obawie przed masywną muskulaturą kulturysty. Niestety osiągnięcie masywnej tkanki mięśniowej, wcale nie jest takie proste i wymaga naprawdę dużego wysiłku i czasu.

Kilka serii podnoszenia ciężarów nie jest w stanie zmienić nas w Hulka, gdyż przyrost mięśni wymaga skoncentrowanego wysiłku i zmiany diety. Same regularne ćwiczenia siłowe połączonez fitness, pomagają zyskać piękne i subtelne mięśnie, które są pozwolą zyskać więcej sił i nadać zgrabny kształt. Godzina lub dwie ćwiczeń siłowych tygodniowo, pozwala nam nie tylko wzmocnić same mięśnie, ale także układ kostny, zdrowie serca, a nawet promuje prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu. Korzyści treningu siłowego jest wiele, dlatego nie należy z niego rezygnować.

Mit 3

Jazda na rowerze sprawia, że mamy masywniejsze nogi.

Wiele osób twierdzi, że trening na rowerze (stacjonarnym lub tradycyjnym) może przyczynić się do uzyskania masywniejszych ud, przez co rezygnują z niego.

Aby móc zyskać masywną tkankę mięśniową, konieczna jest intensywna i długotrwała aktywność, a także pewna rutyna treningu siłowego. Nawet wysoka intensywność treningów jednak, nie jest w stanie w szybkim tempie zbudować mięśni. Spalanie kalorii i wzmacnianie tkanki mięśniowej poprzez trening na rowerze pomaga zyskać smuklejsze mięśnie, przez co nogi wyglądają lepiej, niekoniecznie bardziej masywniej.

Mit 4

Aby zyskać lepszą sylwetkę należy jeść mniej a trenować więcej.

Wielu dietetyków uważa, ze jedynym sposobem aby schudnąć, jest cięcie kalorii i zwiększenie aktywności fizycznej. W teorii być może ma to sens, jednak w praktyce jest to znacznie bardziej skomplikowane.

Nasze ciała, to wyjątkowo skomplikowane maszyny, których różnorodne funkcje i zależności między nimi, są wyjątkowo złożone. Jednym z ważnych aspektów prawdłowego działania naszego organizmu, jest utrzymanie homeostazy, dlatego dla zachowania prawidłowego procesu chłodzenia ciała, konieczne jest spalanie kalorii, które stanowią paliwo naszego organizmu. Nasz organizm magazynuje paliwo w komórkach tłuszczowych. W momencie gdy dostarczamy naszemu ciału mniej kalorii, musimy zachęcić ciało do spalania tych zgromadzonych w tłuszczu. Zakładając, że mit jest prawdziwy, poprzez spożywanie mniejszej ilości kalorii i wykonywaniu większej ilości ćwiczeń, nasz organizm powinien spalać więcej kalorii z zapasów zgromadzonych w naszym ciele. Niestety na skutek mniejszych ilości dostarczanych kalorii, organizm przechodzi na tryb oszczędzania, przez co spalamy mniej i efekt odchudzania (zwłaszcza przy intensywnym wysiłku), mogą nie przynosić zamierzonych efektów. Jeżeli na poważnie myślimy o odchudzaniu lub treningu siłowym, należy planować dietę i ćwiczenia z profesjonalistami, aby działać w sposób zdrowy i trwały.

Mit 5

Kobiety nie nadają się na trening siłowy.

Bardzo często, kobiety mają wrażenie, że ich organizm nie może poradzić sobie z wysiłkiem, a dodatkowo nie są w stanie kontrolować efektów swojej pracy.

Mówiąc, że nie można czegoś wykonać ze względu na płeć, jest zupełnie bez sensu. Anatomia kobiet i mężczyzn, wbrew pozorom nie różni się aż tak, jak nam się wydaje. W kwestii możliwości naszych ciał, treningu fitness, nasze zdolności są równe. Nie należy zatem ograniczać się, wmawiając sobie że nie damy radę, bo jest zupełnie odwrotnie.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu