Nie od dziś wiadomo że pływanie jest najlepszym sposobem na odchudzanie i poprawienie kondycji naszego organizmu. To zdecydowanie najlepsza aktywność fizyczna i dyscyplina sportowa, jaką kiedykolwiek wymyślono.
W wodzie nasze ciało jest lżejsze, dzięki czemu łatwiej radzimy sobie z wykonywaniem określonych ćwiczeń fizycznych. Nie działa tu grawitacja, stąd możliwość tak swobodnego poruszania się, jaka gwarantowana jest podczas czynności jaką jest pływanie, odciąża kręgosłup.
Spis treści:
1.Pływanie a nadwaga
2.Basen modeluje sylwetkę
3.Poprawa wydolności serca i ogólnego zdrowia
4.Jak trenować na basenie?
5.Basen buduje mięśnie
6.Inne zalety pływania
1.Pływanie a nadwaga
Pławanie jest idealne dla ludzi z nadwagą. Osoby, które charakteryzują się dość dużą otyłością, mają mniejsze lub większe problemy z poruszaniem się. Codzienna samoobsługa także wiąże się z pewnym wysiłkiem, a co dopiero wymagająca oraz intensywna aktywność fizyczna.
W większości przypadków nie mogą sobie pozwolić na bieganie czy długi półtora godzinny trening. Szybciej się męczą, mają mniejszą wydolność serca i więcej sprzężonych chorób, jak cukrzyca, a nawet astma. Wymagają intensywnej pomocy lekarza i ciągłego monitorowania zdrowia. To dlatego ich treningi muszę się odbywać wraz trenerem personalnym. Poważnym problemem jest zbyt duża waga ciała, która wyklucza np. jogging. Byłoby to zbyt obciążające dla stawu skokowego oraz kolan i mogłoby się skończyć nawet operacją. W przypadku basenu nie trzeba się obawiać takich konsekwencji, ponieważ ciało jest lekkie i swobodnie utrzymuje się na wodzie, nie obciążając stawów i kręgosłupa. Bez problemu mogą wykonywać więc wiele ruchów. Właśnie dlatego tak często korzystają ze zorganizowanych zajęć, jakim jest np. aerobik w wodzie. Oczywiście bezwzględnie mogą też pływać różnymi stylami.
2.Basen modeluje sylwetkę
Basen jest także idealny dla osób, które chcą się pozbyć nadmiaru tłuszczyku, mimo że nie mają go zbyt wiele. Szczególnie chętnie na basen wybierają się kobiety chcące poprawić wygląd własnego dekoltu, bioder czy biustu. Pływanie ma także wielkie znaczenie w przypadku osób rehabilitujących się po urazach, operacjach i leczących dolegliwości kręgosłupa. Wystarczy tylko 30 min pływania, aby zastąpić jazdę na rowerze, bieganie czy spacer.
3.Poprawa wydolności serca i ogólnego zdrowia
Trening fizyczny nie jest wskazany dla osób z problemami układu krążenia. W tym przypadku poleca się właśnie basen, ponieważ podczas pływania nie odczuwa się zbytniego zmęczenia. Poprawia się kondycja organizmu i jego sprawność. Serce zyskuje lepszą wydolność, krew pobudza się do krążenia. To dzięki pływaniu możemy uzyskać idealny dekolt, biodra, ujędrnić piersi oraz uda. Woda działa doskonale także na skórę która pozbywa się cellulitu.
4.Jak trenować na basenie?
Trening na basenie powinien obejmować co najmniej trzy dni w tygodniu i trwać od 30 do 45 min. Jeśli ktoś wytrzyma więcej to bardzo dobrze, choć nie należy się przemęczać. Trudno będzie nam uchwycić moment, kiedy będziemy naprawdę wycieńczeni, co może się skończyć nawet omdleniem. Nie poleca się pływania przez kilkadziesiąt minut zaledwie jednym stylem pływackim. Warto je zmieniać co kilka długości, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli rozbudowywać poszczególne grupy mięśni. Jeśli myślimy o odchudzaniu, to nie wolno po basenie rzucać się na kolację. Zwykle wtedy mam największy apetyt, ponieważ niższa temperatura wody sprzyja wzmaganiu uczucia głodu. W przypadku ćwiczeń rekreacyjnych na basenie spalamy 400 kcal, natomiast godzina pływania kraulem pozwala pozbyć się 1000 kcal. Takich wyników nie osiągniemy w żadnej innej aktywności fizycznej i dyscyplinach sportowych.
5.Basen buduje mięśnie
Ćwiczenia na basenie poleca się także sportowcom, którzy pragnął przyrostu mięśni. Pływanie wzmacnia sylwetkę, odciąża kręgosłup, koryguje wady postawy. Ma znaczenie także dla kulturystów, którzy narażeni są na znaczne obciążenia w wyniku podnoszenia ciężarów. Wystarczy dostosować odpowiedni trening, który będzie polegał na pływaniu trzema zmiennymi stylami: pływaniu klasycznym, kraulem na piersiach, kraulem na plecach oraz delfinem. Każda z tych technik pozwala rozbudować konkretną grupę mięśni. Istotne jest jednak trenowanie niezmiennie w ciągu 1 godziny lub więcej, trzy razy w tygodniu bądź codziennie. Basen nie wycieńcza organizmu i daje poczucie relaksu. Po takim treningu nasze mięśnie staną się twardsze i mocniejsze.
6.Inne zalety pływania
Poza wspomnianym odchudzaniem oraz budowaniem mięśni, basen jest doskonałym sposobem na powrót do zdrowia po przebytych dolegliwościach, np. dla osób po urazach stawu biodrowego i kolanowego, po przebytych udarach mózgu czy zawałach serca. Podczas pływania zwiększa się pojemność płuc, serce pobudza się do pracy. Ponadto basen jest dobrym sposobem na profilaktykę schorzeń psychicznych, jak np. depresja. Wystarczy zaledwie godzina treningu, a poziom endorfin w mózgu znacznie się powiększa. Ci, którzy regularnie uprawiają aktywność fizyczną na basenie szybko zauważą pozytywne efekty w codziennym funkcjonowaniu psychicznym oraz fizycznym, a także w bezpośrednim wyglądzie własnej sylwetki.
Komentarze
Napisz komentarz