Mięso z kurczaka jest bardzo uniwersalnym składnikiem, z którego możemy wyczarować wiele naprawdę ciekawych potraw. Jest łatwe w przygotowaniu, zazwyczaj wszystkim smakuje i bardzo trudno zepsuć danie z jego dodatkiem. Właściwie nie są konieczne specjalne przyprawy, bo mięso z kurczaka spakuje dobrze nawet z dodatkiem soli i pieprzu, które każdy ma w domu. Chude mięso z kurczaka z racji delikatnego smaku jest również bardzo lubiane przez dzieci, dzięki czemu mamy pewność, że dania z jego dodatkiem będą smakowały także młodszym członkom rodziny. Ponadto mięso z kurczaka można łączyć z wieloma fantastycznymi dodatkami i zawsze będzie pysznie smakować.
Jeśli szukamy szybkiego i smacznego pomysłu na obiad czy kolację z dodatkiem tego mięsa, warto pomyśleć o zapiekance z kurczakiem. Same zapiekanki są bardzo popularnym daniem, tzw. "jednogarnkowym". Są szybsze w przygotowaniu niż obiad składający się z dwóch dań, a poza tym możemy do tej potrawy dorzucić mnóstwo wartościowych składników, które trudno byłoby zmieścić w zwykłym obiedzie. Przepisów jest bardzo wiele i każdy może wybrać odpowiedni dla niego - z dodatkiem dużej ilości warzyw, makaronową, która nasyci nawet największych głodomorów, z ryżem czy ziemniakami. Każda z nich ma jednak niezaprzeczalną zaletę - jest daniem uniwersalnym i szybkim, bo właściwie robi się sama, przez co będzie idealnie pasować na wszystkie okazje, nawet urodziny lub większe imprezy, ale i na zwykły, codzienny obiad. Zapiekanka to również świetny pomysł dla osób na diecie! Zamiast zwykłego, pszennego makaronu czy białego ryżu zawsze możesz wybrać zdrowsze i bardziej wartościowe ciemne makarony pełnoziarniste lub ryż brązowy. Oto kilka łatwych i szybkich przepisów, które będzie w stanie wykonać nawet kompletny kucharski laik.
Lekka zapiekanka z cukinią, brokułem i kurczakiem
Sezon na cukinię rozpoczął się na dobre i wreszcie możemy zajadać się tym pysznym i zdrowym warzywem. Cukinia jest tania i daje naprawdę wiele możliwości w kuchni, ponieważ pasuje niemal do wszystkiego. Podobnie jak brokuł, który ma o wiele więcej zwolenników niż jego bledszy kolega - kalafior. Dodatkowo zielone warzywa są cennym źródłem witaminy K odpowiadającej za właściwą krzepliwość krwi, a sam brokuł ma w sobie więcej witaminy C niż cytrusy. Oba warzywa idealnie smakują w sałatkach, jednak świetnie sprawdzą się także jako dodatek do zapiekanki. Czego potrzebujemy do jej przygotowania?
Składniki
1 filet z piersi kurczaka
2 szklanki suchego makaronu świderki
mała cukinia
mały brokuł
1 ząbek czosnku
200 g słodkiej śmietany
100 g serka topionego
sól, pieprz
Przygotowanie
1. Makaron gotujemy al dente. Myjemy i wydrążamy cukinię, a następnie kroimy ją w cienkie plasterki. Podsmażamy delikatnie z dwóch stron na łyżce masła. Brokuła dzielimy na małe różyczki i gotujemy w osolonej wodzie. Ważne! Uważajmy, by go nie rozgotować! Kurczaka kroimy w kostkę lub języczki, przyprawiamy wedle uznania i gotujemy na parze przez 20 minut lub podsmażamy na patelni, by lekko się zarumienił.
2. Śmietankę wraz z przeciśniętym przez praskę czosnkiem podgrzewamy w rondelku. Kiedy będzie już ciepła, dodajemy do niej serek topiony i podgrzewamy aż do całkowitego rozpuszczenia na małym ogniu. Od czasu do czasu mieszamy, a na końcu doprawiamy pieprzem.
Przygotować naczynie żaroodporne. Na samym dole wykładamy makaron, a na to cukinię, kurczaka i brokuła. Na koniec polewamy przygotowanym sosem śmietanowo-serowym. W trakcie pieczenia zapiekankę możemy dodatkowo posypać startym żółtym serem.
3. Pieczemy w piekarniku w temperaturze 190 stopni przez 15 minut aż do zrumienienia, najlepiej w termoobiegu.. W zależności od rodzaju piekarnika czas może się wydłużyć lub skrócić.
Zapiekanka z fasolką i kurczakiem
Lato jest bardzo obfite w smaczne warzywa i owoce. Oprócz cukinii czy brokułów pojawia się także bardzo lubiana fasolka szparagowa. Najczęściej obecna jest na polskich stołach w postaci dodatku do mięsa, polana omastą z bułki tartej i mimo że oryginalnie pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej, to jest w naszym kraju bardzo popularna. Jest warzywem uniwersalnym i smacznym, więc świetnie sprawdzi się także w zapiekanych daniach.
Składniki
40 dag makaronu rurki lub kokardki
30 dag piersi kurczaka
50 dag zielonej fasolki
10 dag pomidorków cherry
10 dag pieczarek
5 dag tartego sera gouda
2 łyżki tartego parmezanu
5 łyżek oliwy
po 5 dag masła i mąki
po 1 szklance mleka i bulionu warzywnego
4 łyżki bułki tartej
1 pęczek natki pietruszki
sól, pieprz, gałka muszkatołowa
tłuszcz do formy
Przygotowanie
1. Mięso z kurczaka myjemy, solimy i podsmażamy na 1 łyżce oliwy po 5 minut z każdej strony. Zdejmujemy z patelni, studzimy, koimy w kostkę lub dłuższe języki.
2. Myjemy fasolkę szparagową, a następnie kroimy na połówki. Podsmażamy ją na 1 łyżce oliwy parę minut, a następnie zdejmujemy z patelni. Następnie również na 1 łyżce oliwy smażymy pokrojone w plasterki pieczarki. Doprawiamy.
3. Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, odcedzamy. Mąkę zasmażamy z masłem, wlewamy mleko oraz bulion. Gotujemy około 5 minut na małym ogniu, ciągle intensywnie mieszając, by z mąki nie utworzyły się grudki.. Dodajemy startą goudę i posiekaną natkę pietruszki. Doprawiamy solą, pieprzem i gałką, a na końcu mieszamy z makaronem.
4. W natłuszczonym naczyniu żaroodpornym układamy makaron wymieszany z mięsem, fasolką, pomidorkami cherry i pieczarkami. Posypujemy bułką tartą zmieszaną z parmezanem i resztą oliwy. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200°C, zapiekamy około 15 min, najlepiej przy włączonej funkcji termoobiegu. Na koniec dekorujemy natką pietruszki.
Zapiekanka z kurczakiem, ryżem i kukurydzą
Jeśli makaron niespecjalnie zalicza się do naszych ulubionych potraw, możemy skutecznie zastąpić go lżejszym, ale równie sycącym, ryżem. Będzie on idealny dla osób dbających o linię, a dodatkowo możemy jeszcze wybrać, zamiast białego, ryż brązowy. W każdym przypadku będzie to świetne danie zarówno na rodzinny obiad, jak i na większe przyjęcia.
Składniki
3 pojedyncze piersi kurczaka (około 500 g)
po 1/2 łyżeczki papryki słodkiej i ostrej
2 łyżeczki kurkumy
1 łyżeczka suszonego oregano
1 łyżeczka mąki
1 cebula
3 ząbki czosnku
2 pomidory (po sezonie - 250 g pomidorów z puszki)
2 kukurydze cukrowe (lub po sezonie 1 puszka kukurydzy)
1/2 papryczki chili lub w łagodnej wersji 1/2 zwykłej czerwonej papryki
650 ml bulionu drobiowego
500 ml przecieru pomidorowego, passaty
1 łyżka masła klarowanego
200 g ryżu surowego
tarty ser do posypania
Przygotowanie
1. Piersi kurczaka kroimy w kosteczkę, doprawiamy solą. Następnie obtaczamy w mieszance papryki w proszku (słodkiej i ostrej), kurkumy oraz mąki.
2. Cebulę obieramy i kroimy w kosteczkę,czosnek przepuszczamy przez praskę lub trzemy na drobnej tarce. Pomidory należy sparzyć, obrać, pokroić na ćwiartki, wyciąć szypułki oraz usunąć pestki. Miąższ kroimy w kosteczkę, jeśli to pomidory z puszki, to miksujemy je lub blendujemy.
4. Kukurydzę obieramy z liści, należy obkroić ją z nasion, a kolby wyrzucić. W przypadku kukurydzę z puszki - jedynie odcedzamy na sitku i przepłukujemy wodą.
5. Papryczkę chili lub zwykłą paprykę kroimy w kosteczkę.
6. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni C. Przygotowujemy garnek żaroodporny lub prostokątną formę do zapiekanek o pojemności około 5 litrów.
7. Gotujemy bulion razem z przecierem pomidorowym, jeśli trzeba - doprawić solą i pieprzem, dodać oregano.
8. Na dużej i w miarę wysokiej patelni rozgrzewamy masło, dodajemy cebulę z posiekaną papryką i smażmy przez około 5 minut do zeszklenia na małym ogniu. Zwiększamy ogień, dodajemy czosnek, piersi kurczaka i obsmażamy je przez około 3-4 minuty. Następnie dodajemy kukurydzę i ryż, mieszamy i smażyć razem przez 2 minuty. Dodajemy pomidory i, mieszając, smażymy przez 1 minutę. Następnie zalewamy to 1 szklanką gorącego bulionu z przecierem i zagotowujemy. Przekładamy zawartość patelni do żaroodpornego garnka lub naczynia, zalewamy resztą bulionu, mieszamy i zagotowujemy. Przykrywamy i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Piec przez 35 minut w funkcji termoobiegu. W trakcie pieczenia posypujemy startym serem.
Zapiekanka z kurczakiem i ziemniakami
Do zapiekanek idealnie nadają się jednak nie tylko makaron czy ryż. Równie dobrze spiszą się ziemniaki, które będą świetnym wyborem dla tych, którzy nie przepadają za dwoma wcześniejszymi dodatkami. Wśród ludzi funkcjonuje mit, jakoby ziemniaki były bardzo tuczące i nieodpowiednie dla ludzi dbających o dietę. Jest to nieprawda, a legendę tę zawdzięczamy naszemu przyzwyczajeniu do jedzenia ich z tłustymi sosami czy polanych tłuszczem. Dobrze przygotowane dania z ziemniaków nie tuczą, a są równie sycące, co makaron czy ryż i nie powinniśmy się ich obawiać.
Składniki
1 podwójna pierś z kurczaka pokrojona w kostkę
6 dużych ziemniaków, obranych, pokrojonych w plastry o grubości ok 1cm, ugotowanych al dente
400ml pomidorów w puszce
1 opakowanie kukurydzy konserwowej
1 opakowanie groszku konserwowego
biała część pora pokrojona w piórka
sól, pieprz, papryka wędzona, zielona czubryca
olej do smażenia
masło
Przygotowanie
1. Pierś kurczaka przekładamy do miski, dodajemy 2 łyżki oleju, łyżeczkę zielonej czubrycy, a następnie dokładnie mieszamy. Smażymy na patelni do momentu zarumienienia i utworzenia się chrupiącej skórki.
2. W dużym garnku rozgrzewamy łyżkę masła, wrzucamy do niego pokrojony por i podsmażamy, by stracił lekko na ostrości. Następnie wlewamy pomidory, wrzucamy kurczaka i dokładnie mieszamy. Gotujemy około 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Doprawiamy solą, pieprzem, wędzoną papryką. Dodajemy groszek oraz kukurydzę, a następnie mieszamy.
3. Dno formy do zapiekania smarujemy odrobinką oleju i wykładamy połową plastrów ziemniaka, które oprószamy zieloną czubrycą. Na ziemniaki wylewamy gulasz z kurczakiem i warzywami konserwowymi. Na nim układamy drugą cześć plastrów ziemniaków, które również oprószamy czubrycą i wędzoną papryką.
4. Zapiekankę pieczemy około 20 minut w temperaturze 180 stopni w termoobiegu, by ziemniaki lekko się podpiekły.
Komentarze
Napisz komentarz