Produkty spożywcze podnoszące poziom testosteronu

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 3985

Prawidłowy poziom testosteronu jest kluczowy jeśli chodzi o stan zdrowia, siłę i witalność mężczyzny. Przekłada się również na męską sylwetkę i sprawność erotyczną. Czy to co jedzą i piją mężczyźni ma wpływ na poziom testosteronu? Naukowcy twierdzą, że zdecydowanie tak. Po jakie produkty spożywcze sięgać, a jakich unikać - tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Testosteron – co to takiego?

Zacznijmy od tego czym jest testosteron. To najważniejszy męski hormon płciowy, należący do androgenów. Wpływa na kształtowanie cech płciowych u płodu. Ma również wpływ na powstawanie wtórnych cech płciowych (budowa ciała, zarost) oraz spermatogenezę (powstawanie plemników) i aktywność seksualną. Wpływa także na syntezę białek, a więc może wspomagać budowanie masy mięśniowej.

Poziom testosteronu można sprawdzić poprzez badanie krwi. Prawidłowe wyniki – w zależności od miar stosowanych w laboratorium – to: 8-12 nmol/l, 2,3-3,4 ng/ml albo 230-345 ng/dl. Objawy testosteronu o wartościach poniżej normy to: osłabienie, bierność, nerwowość, obniżenie aktywności (także seksualnej) i bezsenność.

Testosteron a dieta

Męska siła kojarzy się wielu z jedzeniem mięsa. Nie jest to wcale prawda. Nadmiar tłuszczów zwierzęcych wpływa negatywnie na organizm, osłabiając go. Ma również niekorzystny wpływ na sprawność seksualną. Panowie powinni zatem unikać tłustych mięs, fast-foodów, a także nadmiaru masła, śmietany i smalcu w swojej diecie. Produkcję testosteronu zaburzać również może także nadmiar stresu i niedobór snu, a z czynników spożywczych: alkohol i nadmiar cukrów prostych.

Co zatem powinno znaleźć się w męskim menu? Jak powinna wyglądać męska dieta? Przede wszystkim dieta powinna składać się z 5-6 posiłków i uwzględniać zapotrzebowanie kaloryczne.

W codziennym menu powinny znaleźć się:

  • warzywa i owoce, zwłaszcza te bogate w witaminę C: papryka, pomarańcze, czarne porzeczki, pomidory, granat
  • warzywa bogate w indol-3-karbinol: brokuły, kalafior, brukselka, kapusta
  • produkty białkowe: chude mięso drobiowe i chude mięso czerwone
  • produkty będące źródłem dobrych kwasów tłuszczowych: orzechy, nasiona, oliwa z oliwek, masło orzechowe, awokado
  • produkty bogate w minerały takie jak cynk, magnez, witaminę B6 i kwasy omega-3: pieczywo pełnoziarniste, fasola, jajka, pestki dyni, mleko i produkty mleczne, ciemne kasze, kakao, fasola, ryby morskie, ostrygi

Włączenie do diety określonych super-produktów może zwiększyć poziom testosteronu nawet do 50%. Szczególną moc ma pod tym względem granat zawierający przeciwutleniacze oraz witaminy A, C, E. Z owoców morza warto sięgnąć po ostrygi, które posiadają wysoką zawartość cynku, przez co także w naturalny sposób zwiększają poziom testosteronu i poprawiają libido. Z tłuszczy polecana jest przede wszystkim oliwa z oliwek, a z ryb – łosoś – ten dobrej jakości zawiera potężną dawkę kwasów tłuszczowych omega. Wspomniane wyżej warzywa kapustne bogate w indol-3-karbinol regulują natomiast naturalny poziom hormonów we krwi i pomagają wydalić nadmiar estrogenu. Warto też sięgać po zdrową przekąskę w postaci migdałów lub pestek dyni – to doskonałe źródła minerałów i zdrowych tłuszczy.

Z testosteronem nie należy jednak przesadzać. Jego zbyt duża ilość w organizmie jest również niekorzystna i może zwiększyć ryzyko wystąpienia pewnych chorób (zawał, choroby wątroby, rozrost prostaty). Pamiętajmy, że we wszystkim potrzebny jest umiar, tylko w taki sposób zapewnimy organizmowi niezbędną energię do prawidłowego, harmonijnego funkcjonowania.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu