Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest dla naszego zdrowia solidna dawka snu. 7 do 9 godzin na dobę przeznaczone na sen, pozwoli zatrzymać zdrowie psychiczne, pomaga zregenerować uszkodzone komórki, redukuje stres, a nawet pozwala osiągnąć większe sukcesy w życiu.
Co jednak dzieje się, gdy nie dajemy ciału odpowiedniej dawki wypoczynku jakim jest sen?
Badania przeprowadzone na osobach, które dostarczają sobie zbyt małych ilości snu wykazują, że poważnie osłabiony zostaje układ odpornościowy, zwiększa się również ryzyko pojawienia się chorób jak udar mózgu, problemy z sercem, a także staje się to źródłem powstawania nowotworów. Brak snu wpływa także na naszą dietę, gdyż wpływa na dokonywanie złych wyborów żywieniowych.
Oto pięć głównych przyczyn, dla których warto zainwestować w zdrowy i regularny sen:
Jeżeli śpisz mniej, prawdopodobnie jesz więcej
Jak wykazały liczne badania, nawyki żywieniowe ludzi, są zależne od ilości snu. Osoby, które śpią regularnie i wystarczająco, mają znacznie mniejsze problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Niedosypiający, zjadają z kolei nawet ponad 500 kcal dziennie więcej, co może przyczyniać się do tycia średnio pół kilograma tygodniowo. Badacze przypisują przejadanie się odpowiedzi organizmu na brak snu, jakim jest ograniczenie wytwarzania hormonu leptyny, która jest odpowiedzialna za sygnalizowanie uczucia pełności, a z drugiej strony powoduje nadprodukcję greliny – hormonu, który sprawia, że odczuwamy głód, zwłaszcza gdy nie wysypiamy się wystarczająco.
Brak snu, sprawia, że sięgamy częściej po przekąski
Chociaż niektórzy dietetycy zalecają spożywanie kilku mniejszych przekąsek w ciągu dnia, co ma być zdrowszym sposobem na codzienną dietę, brak snu, może sprawić, że ta metoda przyniesie skłonność do popadania w skrajności. Zaburzenia snu, będą wpływały na zmniejszenie aktywności fizycznej, zwiększenie częstotliwości podjadania, a co za tym idzie, przyczynią się do przybierania niepożądanej wagi.
Nazbyt małe ilości snu zachęcają do zjadania dużych ilości węglowodanów i tłuszczy
Spójrzmy prawdzie w oczy – wieczorne przekąski, rzadko mają formę selera naciowego czy słupków marchewki. Jak wykazały badania, braki snu sprawiają, że pragniemy posiłków bogatych w węglowodany i tłuszcz, a to wszystko dlatego, że jesteśmy zmęczeni. Ma to także swoje konsekwencje odbijające się na naszym zdrowiu psychicznym. Dokonywanie złych wyborów żywieniowych, przejadanie się pustymi kaloriami w postaci cukrów i tłuszczy oraz brak snu, przyczyniają się do efektu domina w naszej diecie – jedna noc złego snu, może prowadzić do zwiększonego apetytu kolejnego dnia i tak dalej...
Zakłócony cykl snu, zmienia wzorce i przyzwyczajenia żywieniowe na znacznie gorsze
Zakłócenia w wewnętrznym zegarze biologicznym, które powodowane są nieodpowiednimi ilościami snu, sprawiają, że nie potrafimy w pełni świadomie dokonywać wyborów żywieniowych. Badania przeprowadzone w 2011 roku, wykazały, że osoby, które nie dosypiają, mają opóźnienia w czasie zjadania posiłków w ciągu całego dnia, zjadają późne kolacje, które są bardziej kaloryczne, w stosunku do „zdrowych wersji”. Nawyki te sprawiają, że pojawiają się dalsze problemy ze snem, utrwalają się niezdrowe cykle snu, a co za tym idzie, również złe nawyki żywieniowe.
Brak snu, to także niedobory kluczowych składników odżywczych
Fakt, że przejadamy się w związku z brakiem snu, nie oznacza, że dostarczamy organizmowi odpowiednich niezbędnych składników odżywczych. Badania z 2013 roku wykazują, że poza nadmiernym spożyciem niezdrowej żywności, pozbawiamy się produktów bogatych w zdrowe składniki odżywcze jak owoce, warzywa czy zdrowe węglowodany i tłuszcze, co przekuwa się w niedobory witamin, składników mineralnych, błonnika i im podobnych. Brak równowagi w diecie ma opłakane skutki dla naszego zdrowia ogólnego i sprawia, że regularne funkcje organizmu zaczynają przywoływać niepożądane symptomy.
Komentarze
Napisz komentarz