Siłownia – jak wybrać?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1176

Siłownia cieszy się dużym powodzeniem głównie w porze zimowej. Wówczas ciężko jest się nam zmotywować do ćwiczeń na świeżym powietrzu, jak jogging, bieganie czy nawet spacer. Dużo łatwiej jest po prostu wsiąść w samochód i pojechać na siłownię.

Klimatyzowane i ciepłe pomieszczenie jakim jest siłownia, gdzie dostępna jest niemal cała gama najróżniejszych urządzeń treningowych, sprzyja kupowaniu abonamentów. Istotną kwestią jest także moda na ładną i umięśnioną sylwetkę. Atletyczne ciało jest bardzo pożądane przez wielu mężczyzn, a także kobiety. Siłownie można więc dziś spotkać zarówno w dużych aglomeracjach miejskich, jak i malutkich miasteczkach. Niejednokrotnie wielu z nas decyduje się także na zorganizowanie sobie własnej siłowni w bloku, w piwnicy, czy nawet w garażu. Są to metody bardzo amatorskie, aczkolwiek także efektywne.

 

Spis treści:

1.Cechy dobrej siłowni

2.Dogodne godziny otwarcia

3.Szeroki wachlarz ćwiczeń i maszyn treningowych

4.Zajęcia w grupach

5.Cena karnetu

6.Schludne i czyste wnętrze

 

1.Cechy dobrej siłowni

Odradza się uczęszczania na siłownię która jest daleko oddalona od naszego miejsca zamieszkania. Intensywna praca oraz wiele innych codziennych obowiązków nie sprzyjają regularnemu trenowaniu. Po południu ciężko jest znaleźć czas na aktywność fizyczną. Liczy się więc każda minuta. Jeśli zatem będziemy zmuszeni jechać na siłownię oddaloną co najmniej 30 minut drogi od domu, istnieje wielka szansa, że po prostu zrezygnujemy z treningu. Poza tym pół godziny to już dobra rozgrzewka. Lepiej więc wybierać siłownią, która jest usytuowana gdzieś niedaleko, gdzie dojazd zajmie nam zaledwie 5 minut drogi.

2.Dogodne godziny otwarcia

Dziś większość siłowni otwartych jest od bardzo wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych. W krajach zachodnich możemy się spotkać także z siłowniami, które czynne są całą noc. Jest na nie zapotrzebowanie. Istotne jest więc dopasowanie własnych obowiązków do możliwości uczęszczania na siłowni. Nawet trening nocny, choć raczej niewskazany i niezdrowy, może być dla kogoś sposobem na pozbycie się bezsenności, nadmiaru stresu i towarzyszących nam problemów dnia codziennego.

3.Szeroki wachlarz ćwiczeń i maszyn treningowych

Siłownia ma być przede wszystkim efektywna. Jeśli więc korzystamy z ubogo wyposażonej siłowni, która posiada zaledwie kilka klasycznych urządzeń, możemy być bardzo rozczarowani. Wiadomo, że skuteczność takich ćwiczeń będzie zdecydowanie niższa, aniżeli w przypadku bardzo dobrze wyposażonej dużej siłowni w centrum wielkiego miasta. Kupując karnet należy więc mieć na uwadze ilość dostępnych urządzeń oraz ich różnorodność. Będzie to ważne w przypadku dopasowania ćwiczeń do poszczególne grup mięśniowych. Istotny jest także wachlarz wyboru jeśli chodzi o maszyny do treningu kardio.

4.Zajęcia w grupach

Dla niektórych ważniejszy niż trening samodzielny są zajęcia w grupach. Stanowią bardziej motywującą aktywność. Dziś większość siłowni oferuje nam dość duży wachlarz wyboru zajęć grupowych. Tutaj ważne jest dopasowanie naszych możliwości czasowych do pory i długości trwania treningu. Im więcej rozmaitych form aktywności, tym lepiej. Przed zakupem abonamentu warto więc przeanalizować dostępność rozmaitych aktywności.

5.Cena karnetu

Wielu trenujących nie zwraca uwagi na cenę karnetu na siłownię. Bierze pod uwagę raczej szereg innych cech, aniżeli koszt. Ktoś, komu bardzo zależy na kształtowaniu swojej sylwetki i rozbudowywaniu mięśni, liczy się z dużym kosztem. Jednym na co należałoby zwrócić uwagę, to konieczność opłacania kilku miesięcy z góry, a także warunek przekazania danych swojej karty kredytowej. Wiele siłowni sieciowych działających za granicą funkcjonuje właśnie w ten sposób, że samodzielnie pobiera opłatę za karnet na siłownię z konta właściciela. Jeżeli chcemy zrezygnować z akurat tego obiektu, musimy więc dużo wcześniej złożyć stosowne wypowiedzenie, aby należności nie były automatycznie pobierane z naszego konta. Jest to swoiste zabezpieczenie właścicieli, którzy w ten sposób mają zagwarantowaną płynność finansową. Nie jest to jednak zbyt wygodne i komfortowe dla użytkownika, aby ktoś pobierał samodzielnie z konta nasze pieniądze. Co w przypadku gdybyśmy nagle zechcieli zrezygnować z siłowni? Tego zrobić nie można bez kilkumiesięcznego wypowiedzenia. Nie warto więc brać pod uwagę tego typu siłowni.

6.Schludne i czyste wnętrze

Niektórzy sportowcy nie przywiązują większej uwagi do estetyki pomieszczeń. Dla nich liczy się przede wszystkim trening. Jest to jednak dość ważne, jeśli korzysta się z takiego otoczenia dzień w dzień po kilka godzin. Musimy odczuwać komfort przebywania na siłowi, ponieważ korzystanie z rozmaitych maszyn nie może być dla nas odpychające. Schludny wygląd pomieszczeń, wysoki standard i dobre wyposażenie oraz w miarę nowe urządzenia czy zadbana szatnia, także wpływają na wzrost motywacji do ćwiczeń. Chodzi także o higienę. Czystość i sterylność pomieszczeń ogranicza występowanie wielu chorób bakteryjnych oraz wirusowych, które w takich publicznych miejscach mogą się rozwijać ze wzmożoną mocą.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu