Śniadanie białkowo tłuszczowe vs białkowo węglowodanowe?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1814

Nie bez powodu mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Ma ono mocny wpływ na przebieg dnia - szczególnie gdy jest pominięte. Dla osób dbających o swoją dietę istnieją dwa popularne schematy pierwszego posiłku: śniadanie białkowo tłuszczowe oraz białkowo węglowodanowe. Każde z nich ma swoje plusy i minusy i to od naszych potrzeb zależy to, co będzie dla nas odpowiednie. Kiedy warto wybrać dany typ posiłku i czym one się różnią miedzy sobą?

Śniadanie białkowo tłuszczowe

Odchudzanie

Coraz częściej i intensywniej dostrzega się potrzebę zamiany paliwa węglowodanowego na tłuszcz. Szczególnie taki trend można zaobserwować wśród ludzi się odchudzających. Istnieje przekonanie, że o ile węglowodanami można się objadać i tyć - ciężko to robić samym tłuszczem. Nawet dla największego łasucha wizja objadania się smalcem nie jest szczególnie przyjemna. Dlatego też takie śniadania są popularne wśród ludzi chcących zrzucić kilka kilogramów. Warto wymienić tutaj dietę Low Carb High Fat (LCHF), która m.in. się do tego przyczyniła.

Skoki stężenia glukozy

Dlaczego coraz więcej ludzi sięga po śniadanie białkowo tłuszczowe? Głównie dlatego, że nie powoduje ono gwałtownych skoków stężenia glukozy. Zapobiega również większym wyrzutom insuliny, co jest kluczową sprawą dla osób z hiperinsulinemią i insulinoopornością. Takie śniadanie pomaga spalać tkankę tłuszczową co obok faktu, że trudno objadać się tłuszczem jest powodem do sięgnięcia po taką dietę przez odchudzające się osoby. W porównaniu do śniadania białkowo węglowodanowego wersja z tłuszczem daje uczucie sytości na dłużej.

Śniadanie białkowo węglowodanowe

Sportowcy

Od dawna jest to bardzo popularny model posiłku spożywanego z rana. Wielu sportowców nie wyobraża sobie śniadania bez swojej porcji płatków owsianych. Dlaczego warto sięgnąć po to śniadanie? Dlatego że wzrost insuliny, który ma miejsce po spożytym przez nas posiłku, dokłada pokaźną cegiełkę do procesów anabolicznych tkanki mięśniowej. Śniadanie białkowowęglowodanowe jest ważne dla każdej osoby, która pracuje fizycznie - tak, aby miała siłę do wykonywania swoich obowiązków.

Błonnik i witaminy

Śniadanie z węglowodanami to także dostarczenie organizmowi błonnika, który ma istotny wpływ na perystaltykę jelit. Witaminy z grupy B obecne w zbożach są bardzo cenne dla każdej osoby a szczególnie np. dla alkoholika który cierpi na ich niedobór.

Indeks glikemiczny

Porównując ze sobą śniadania białkowo tłuszczowe i białkowo węglowodanowe musimy wziąć pod uwagę indeks glikemiczny (IG) danego cukru. Śniadanie z węglowodanami o niskim IG będzie sprzyjało powolnemu uwalnianiu cukru przez dłuższy czas, co da nam równy poziom energii przez kilka godzin. Jednak gdy zjemy coś o wysokim IG jak np. zwykły biały cukier (sacharoza), to doświadczymy ogromnego skoku cukru, a następnie jego mocnego obniżenia — czyli dostaniemy na krótko energię, a za chwilę dopadnie nas senność.

Jakie śniadanie i dla kogo?

To wszystko zależy od naszych preferencji i obecnej diety. Jeśli nie wiemy jak zbilansować to, co jemy w ciągu dnia, to najlepiej udać się w tym celu do dietetyka. Śniadanie białkowo tłuszczowe będzie korzystne dla osób borykających się z insulinowymi problemami, a także dla tych na diecie odchudzającej, Paleo czy LCHF. Znowu śniadanie białkowo węglowodanowe będzie korzystne dla sportowców czy dla ludzi pracujących fizycznie potrzebujących z rana energii do pracy. Obie wersje śniadań, odpowiednio dobrane, będą dla nas zdrowe.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu