Śniadaniowe mity krążące wśród trenujących i nie tylko, są różne dlatego warto je zweryfikować!
Na pytanie o to, jaki posiłek jest najważniejszy w ciągu dnia, większość z nas chórem odpowie, że śniadanie. Czy tak jest w rzeczywistości?
Śniadaniowe mity to problem, który warto zweryfikować, gdyż zwłaszcza jeżeli chcemy osiągać swoje zamierzone cele treningowe, musimy bacznie przyjrzeć się każdemu posiłkowi, który zjadamy. A śniadanie jako, że stanowi pierwszy posiłek w ciągu dnia, ma za zadanie pomóc nam rozpocząć dzień jak należy.
Śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia?
Jak wykazują badania, śniadania, być może nie należy nazywać najważniejszym posiłkiem dnia, gdyż to każdy z posiłków w ciągu doby ma swoje znaczenie i jest istotny, niemniej faktem jest, iż to właśnie śniadanie pozwala nam uzupełnić paliwo na początek dnia. Nie oznacza to jednak, że pierwszą rzeczą po przebudzeniu jest konieczność spożycia posiłku – można odczekać nawet kilka godzin. Śniadanie jest niezwykle pomocne zwłaszcza dla tych którzy dbają o formę lub chcą schudnąć. Pierwszy posiłek dnia, spożyty rano, pomaga zapobiegać podjadaniu i późniejszemu przejadaniu się podczas innych posiłków.
Sok to najlepszy napój o poranku?
Śniadaniowe mity bardzo często zakładają, że sok jest najlepszym sposobem na dodanie owoców do śniadania.Często jednak zapominamy, że w przeciwieństwie do soków, to dzięki całym owocom możemy zyskać również uczucie sytości na dłużej. Owoce są również bogatsze w błonnik, dlatego wzbogacenie śniadania w porcję owoców (niekoniecznie w postaci soku), będzie doskonałym rozwiązaniem na dostarczenie niezbędnych składników odżywczych i sytość.
Błonnik zawarty w owocach, stanowi niezbędny składnik diety ludzi aktywnych, gdyż pomaga on w regulacji funkcjonowania przewodu pokarmowego, pomaga obniżać poziom cholesterolu i spowalnia absorpcję cukrów. Średnio potrzebujemy około 25-30 gramów błonnika dziennie, niestety większość z nas, dostarcza go raptem 10-15 g, co jest stanowczo za małą ilością.
Jeżeli nie przepadasz za całymi owocami, a wolisz je w postaci płynnej, doskonale sprawdzą się one w postaci smoothie. Połączone z jogurtem greckim, będą doskonałym połączeniem witamin, minerałów i pożywnej porcji białka. Doskonale dodać do nich również warzywa np. jarmuż.
Węglowodany są złe? Tosty do lamusa?
Z biegiem czasu, niemal każdy składnik odżywczy zaczyna być postrzegany jako zło, dlatego też nie należy sugerować się złą sławą węglowodanów, gdyż tak jak białko czy zdrowe tłuszcze, są nam one niezbędne.
Podstawowym problemem jest tutaj dobór węglowodanów, a najlepsze dla naszego zdrowia i zgrabnej sylwetki są te z pełnych ziaren. Doskonale uzupełniają się one z porcją masła orzechowego i np. bananem, tworząc super pożywne i zdrowe śniadanie. Płatki śniadaniowe nie muszą stanowić pustych kalorii, o ile zostaną odpowiednio dobrane. Najlepsze są wersje bogate w błonnik, gdyż gwarantują one sytość na dłużej.
Kawa to zły pomysł o poranku?
Kawa to produkt, który bez dwóch zdań warto włączyć do śniadania, a tym co warto w nim ograniczyć są dodatki w postaci cukru, śmietanki czy syropów smakowych. Wypełniacze tłuszczowe i puste cukry sprawiają, że może mała czarna mieć więcej kalorii niż całe śniadanie, dlatego nie należy z nimi przesadzać, a najlepiej całkowicie je wykluczyć stawiając na czarną kawę solo.
Kawa jest bogata w kofeinę, która w racjonalnych ilościach pobudza i dodaje energii do działania, jednak w nadmiarze może szkodzić – wpływa na kondycję serca, sprawia, że czujemy niepokój i jesteśmy poirytowani. Warto pamiętać również tym, że sama kawa nie może być traktowana jako śniadanie – w drodze wyjątku, można czasami zastosować kawę kuloodporną z dodatkiem masła lub oleju kokosowego.
Jaja są niezdrowe?
Jaja to doskonałe źródło białka, dlatego są świetnym wyborem na śniadanie. Na podstawie licznych badań wiemy, że cholesterol w żywności nie wpływa tak naprawdę na poziom cholesterolu we krwi, dlatego dzielenia żółtek i białek, nie do końca ma sens i jest potrzebne.
Śniadanie przed porannym treningiem jest konieczne?
Nie, nie jest koniecznym zjadanie śniadania przed treningiem, gdyż niektórzy z nas, zwyczajnie nie mogą później trenować! Nie oznacza to jednak, że niejedzenie przed treningami to świetny pomysł, gdyż przed solidnym wyciskiem na siłowni, posiłek jest wręcz wskazany.
Nie trzeba jednak zjadać wielkiego posiłku – w zupełności wystarczy porcja jogurtu greckiego z dodatkiem banana czy pełnoziarnisty tost z masłem orzechowym – ważne jest dostarczenie energii, którą ciało spożytkuje zamiast spalania tkanki mięśniowej.
Z problemami z jedzeniem przed lub w trakcie ćwiczeń można poradzić sobie poprzez picie smoothie, które jest łatwiej przyswajalne, gasi pragnienie i delikatnie odżywia.
Przygotowanie śniadania to czasochłonne zajęcie?
Jest to kolejna nieprawda! Śniadaniowe mity wprowadzają tym samym w kolejny błąd! Przygotowanie śniadania to na ogół mniej niż 10 minut, dlatego można przygotować coś naprawdę pożywnego w zaledwie chwilę. Jeżeli nie jest to przekonujące, można postawić na posiłki przygotowywane już wieczorem np. owsiankę. Niemniej nie ma co się czarować, spożycie jogurtu z bananem to żadna sztuka!
Komentarze
Napisz komentarz