Spalanie i budowanie masy – podstawowe błędy

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 990

Spalanie i budowanie masy to cel jakim kierują się mężczyźni udajając się na siłownie.

Dla zyskania odpowiednich kształtów, stania się bardziej atrakcyjnymi lub dla nabrania zdrowej masy mięśniowej i formy, potrafimy wiele poświęcie. Siłownia to jednak miejsce, gdzie można popełnić kilka błędów, przez co spalanie i budowanie masy staje się znacznie utrudnione.

Oto 10 najczęstszych błędów treningowych, które mogą zrujnować wysiłki każdego kto rozpoczyna swoją przygodę z siłownią:

Zbyt wiele – zbyt szybko

Jednym z najczęstszych problemów jakie napotykamy podczas treningów zwłaszcza redukujących tkankę tłuszczową, jest presja jaką na sobie wywieramy. Chcemy wykonać dużo i osiągnąć jak najszybsze rezultaty. Nazbyt silny nacisk oraz zbyt duże oczekiwania, mogą doprowadzić do przedwczesnego wypalenia się i kontuzji. Najlepszym rozwiązaniem jest spójny plan treningowy, który zapewni stałą motywację oraz poprawę wyników w dłuższym czasie.

Słuchanie „dobrych rad”

Wielu z nas w zamian za nawiązanie współpracy z profesjonalnym trenerem, stawiamy na „dobre rady” kolegów czy kompanów z siłowni. Bywa, że trafiamy dobrze, niemniej najczęściej skutki bywają niezbyt zadowalające, dlatego na początku drogi, warto skonsultować się z fachowcem.

Zbyt dużo cardio

Wielu mężczyzn przystępując do spalania tłuszczu, stawia na trening cardio w największym wymiarze, przez co siłownia zostaje zaniedbana. Niestety jest to poważny błąd, gdyż to budowanie mięśni staje się najlepszym sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej. Ponadto treningi cardio stają się zbyt szybkie i intensywne, przez co znika zapał i motywacja do dalszych starań.

Zbyt duże obciążenia treningowe

Trening siłowy to doskonały sposób na piękną sylwetkę i wzmocnienie siły. Niestety nadmierne obciążenia mogą okazać się poważnym błędem. Mitem jest, że większe obciążenie jest lepsze – z kolei właściwym jest stawianie na mniejsze ciężary, które pozwolą wykonywać ćwiczenia bardziej efektywnie, w tym także osiągnąć pożądane rezultaty.

Pomijanie oceny funkcjonalnej

Dobry trener przeprowadzi prawidłową ocenę funkcjonalną, a następnie pomoże zrealizować program ćwiczeń funkcjonalnych. Można w ten sposób odkryć obszary naszych słabości lub ewentualnych ograniczeń w zakresie ruchu, które to mogą mieć duży wpływ na wydajność podczas treningu siłowego, bądź utrudniać utratę wagi. Brak tej oceny, może mieć poważne konsekwencje, także zdrowotne.

Brak złożonych ćwiczeń

Jeżeli zdarza Ci się trening na jedną grupę mięśni naraz – nie rób tego! Najlepsze dla osiągania optymalnych rezultatów są złożone ćwiczenia wytrzymałościowe, wymagające pracy wszystkich grup mięśni, które pomogą budować siłę. Złożone ćwiczenia są bardziej wydajne i efektywne, przez co zyskuje na nich całe ciało. Przykładem ogólnorozwojowych ćwiczeń są przysiady, martwy ciąg czy deska. Warto pamiętać o nich podczas każdego treningu, gdyż pozwalają również na efektywne spalanie i wzmacnianie ciała.

Zaniedbania w tematyce odżywiania

Wielu z nas często zapomina o ważnym aspekcie redukcji i budowania masy mięśniowej, jakim jest dieta. Treningi i zdrowe, odpowiednio zbilansowane odżywianie powinno iść w parze, gdyż stanowi gwarancję zgrabnej sylwetki, doskonałej formy i zdrowia ogólnego.

Opieranie się na suplementach

O ile pewne z nich są jak najbardziej adekwatne podczas budowania sylwetki i utraty wagi, nie należy opierać swych wyników jedynie na nich. Tabletki czy proszki proteinowe są jedynie elementem odżywiania się podczas treningów, dlatego ich najlepsze działanie możemy uzyskać poprzez połączenie ich z pełnowartościowymi składnikami znajdującymi się w żywności stałej. Najlepiej opierać się na prawdziwym jedzeniu, a suplementy stosować tylko gdy to niezbędne.

Zbyt mało urozmaicone treningi cardio

O ile nie należy z nimi przesadzać, warto je urozmaicać. Są one gwarancją zdrowia serca, a trenując dla zrzucenia masy tłuszczowej, należy wykonywać je na różnych poziomach intensywności – od ćwiczeń lekkich, po bardziej wymagające. Warto zadbać o utrzymanie się w odpowiednich wartościach wysokości tętna, co pozwoli utrzymać organizm na wysokich obrotach, dzięki czemu spalimy więcej.

Nie ilość, a jakość

Tylko wprowadzenie odpowiedniej ilości czasu spędzonego na siłowni zagwarantuje optymalne wyniki spalania tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie odchudzaniu. Pamiętać jednak warto o tym, aby czas ten był wykorzystany efektywnie. Nie należy opierać się jedynie na ilości poszczególnych ćwiczeń, a raczej skupić się na dokładności i jakości ich wykorzystania. Intensywność i stopień trudności powinny wzrastać, konieczne jest wypychanie siebie ze strefy swego rodzaju komfortu – to pozwoli osiągnąć maksimum zadowolenia.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu