Superfoods stały się modnym sposobem na zdrowe odżywianie, jednak często ich mylne wyobrażenie sprawia, że zapominamy o tym, że są one dostępne w każdym jarzyniaku!
Gdy swoje dni świetności mają kwinoa, a także jarmuż, czy żywność bezglutenowa i nasiona chia, zapominamy o tym, co powszechnie znane i równie wartościowe, a do grona prawdziwych hitów odżywczych z pewnością należy.
Superfoods nie muszą być synonimem wyrafinowania i wysokiej ceny, gdyż w każdym jarzyniaku można znaleźć perełki zdrowej diety, które są tanie jak barszcz i kochamy ich smaki! Kwinoa czy nasiona chia to produkty warte uwagi i nie należy z nich rezygnować, jeżeli je lubicie, ale niech trendy w odżywianiu nie przysłonią tego, co mamy w zasięgu ręki.
Oto 10 superfoods, które często są przez nas niedoceniane, a są niezbędne w każdej kuchni!
Jabłka
Bogactwo witamin i minerałów – w szczególności witamin C, B6 oraz potasu, a także wspomagającego trawienie błonnika. Kolorowe czerwone skórki jabłek, bogate są w substancje fitochemiczne zwane kwercetyny, znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Jedzenie jabłek to liczne korzyści zdrowotne, w tym zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, astmy czy choroby Alzheimera.
Karczochy
To bogactwo witaminy C, magnezu, manganu, potasu czy niacyny. Zawierają także mnóstwo błonnika, a do tego mają naprawdę niewiele kalorii. Karczochy zawierają również polifenole o właściwościach podobnych do przeciwutleniaczy, które pomagają chronić komórki naszego organizmu przed działaniem wolnych rodników. Wyciąg z karczochów może pomóc w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu we krwi.
Banany
To jeden z najpopularniejszych składników naszej diety. Osoby dbające o linię zapewne stosują go w koktajlach owocowych i białkowych, gdyż dodaje on dobrej i zdrowej słodyczy. Banany bogate są również w potas, który pomaga równoważyć poziomy sodu w organizmie. Dodatkowo owoce te są pełne przeciwutleniaczy i związków podobnych do neuroprzekaźnika dopaminy.
Kapusta
Kapusta to proste pożywienie, które w swojej liściastej strukturze zawiera mnóstwo witaminy K, która jest niezbędna dla prawidłowego krzepnięcia krwi. Kapusta zawiera także sporo wapnia, witaminy C, witaminy A, witaminy E oraz witamin z grupy B. Warzywo to zawiera także inne dobroczynne związki jak kwas chlorogenowy czy kwas kawowy, które mogą być zbawienne dla naszego zdrowia. Pozytywnym aspektem kapusty jest także niewielka zawartość kalorii.
Marchew
Marchew to produkt tani i super pożywny. Jest doskonałym źródłem witaminy A, która jest niezbędna dla zdrowia naszych oczu i wszystkich komórek organizmu. Dodatkowo, marchewki są cenny źródłem błonnika i mają niewiele kalorii. Bogate są także w przeciwutleniacze zwane poliacetyleny, beta-karoten i luteinę, które mają liczne walory prozdrowotne.
Seler
Seler to wspaniałe źródło wapnia, magnezu, potasu i innych składników odżywczych doskonałych dla zdrowia naszych kości, mięśni i układu nerwowego. Zawiera dużo witaminy A oraz K, jest niskokaloryczny i bogaty w błonnik, który wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego. Seler stanowi doskonały składnik diety odchudzającej. Pełen jest on także flawonoli jak luteolina i apigenina, które mają właściwości przeciwzapalne.
Cebula
To aromatyczne warzywo, to dodatek niezbędny w każdej kuchni. Pozwala zmniejszać stany zapalne, ponieważ zawiera flawonoidy i związki zawierające siarkę. Korzystanie w kulinariach z dodatku cebuli jako przyprawy, stanowi świetny sposób na zmniejszenie spożycia sodu w diecie. Najlepsze jest spożywanie cebuli w postaci świeżej lub suszonej, gdyż ta w mieszankach przyprawowych może być wzbogacana dodatkami soli i sztucznych ulepszaczy.
Pomarańcze
Najczęściej spożywamy te owoce w postaci soku owocowego, z reguły przy okazji śniadania, niemniej najwięcej korzyści daje nam zjadanie tych owoców w całości. Stanowią one bogate źródło witaminy C, a także potasu, kwasu foliowego, błonnika i innych wartości, które są często utracone poprzez spożywanie owoców w formie soku. Regularne spożywanie pomarańczy ma działanie przeciwzapalne.
Truskawki
Słodkie i soczyste truskawki to bogactwo witaminy C, której nasz organizm potrzebuje dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i silnej tkanki łącznej. Dodatkowo są one dobrym źródłem kwasu foliowego – jednej z witaminy z grupy B. Zawierają także korzystne związki takie jak kwas elagowy, antocyjany, kwercetyna oraz katechiny, które mają silne działanie przeciwzapalne.
Pomidory
Pomidory to jedne z najbardziej uniwersalnych warzyw superfoods. Bogate są w witaminy A oraz C, a także zawierają związki zwane likopen i alfa-tomaryna, które mają właściwości prozdrowotne. Podobnie jak truskawki mają one także silne właściwości przeciwzapalne.
Komentarze
Napisz komentarz