Trening całego ciała- trening doskonały

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1039

Trening całego ciała – trening doskonały

Skupiając się na jednej grupie mięśni czy określonej części ciała osiągniesz efekty, jednak tylko wówczas gdy masz dużo czasu np. szykując się do zawodów kulturystycznych. Konieczne jest bowiem regularne i bardzo skrupulatne pilnowanie poszczególnych części treningu, co nie jest łatwe gdy prowadzisz aktywny, zabiegany tryb życia.

W przeciwnym wypadku, może się okazać, ze np. nieregularny trening i pobieżne ćwiczenia pojedynczych mięśni, sprawią, że efektu nie będzie, a już na pewno nie taki jakiego oczekujesz.

W sytuacji, gdy biegasz na trening gdy masz chwilę czasu najlepszy jest trening całego ciała, który uwzględniając liczne grupy mięśniowe pozwala budować piękną sylwetkę w jednym czasie.

Wielu fizjologów, twierdzi, iż nasze ciało stanowi jeden mięsień, ponieważ wszystkie poszczególne mięśnie tworzą spójną całość. Trenując, ważne jest zatem aby skupiać się na wszystkich po trosze, aby zapewnić proporcjonalny przyrost tkanki. Bardziej naturalnym jest zatem trenować wszystkie grupy mięśniowe, gdyż to najlepiej ukształtuje nasze ciało. Dodatkowo trening całego ciała, winien obejmować wiele wzorców ruchów mięśni, wykonywanych podczas uprawiania różnych dyscyplin sportowych, gdyż tym sposobem współdziała wiele grup mięśniowych jednocześnie. Dzięki stosowaniu treningu całego ciała nasza sprawność i siła jest wyrównana. Najlepiej jest zatem skomponować sobie taki układ ćwiczeń, aby dolna i górna część ciała pracowała z wykorzystaniem różnych rodzajów ruchu podczas jednego spójnego treningu.

Trening całego ciała ma jeszcze kilka innych zalet. Sprawia on między innymi, iż rezultat treningu jest szybszy i efektowniejszy. Wymaga on najczęściej jedynie kilku ćwiczeń na górną i dolną część ciała z umiarkowanym obciążeniem – co stopniowo buduje i wzmacnia mięśnie. Wykonując bardziej złożone ruchy, trening trwa znacznie krócej niż ćwiczenie jednego elementu. Ponieważ trening całego ciała jest również bardziej intensywny i wymaga więcej wysiłku, można robić go np. co dwa, trzy dni aby mieć czas na regenerację.

Całe ciało zyskuje najbardziej w równomiernym treningu wszystkich jego części, gdyż zwiększa się wówczas zwinność i siła, co przydać się może szczególnie sportowcom wyczynowym, dla których ważna jest doskonała kondycja, wytrzymałość i moc.

Treningi przeprowadzane kilka razy w tygodniu są idealne dla płynnego wzrostu mięśni, trenując w ten sposób jedynie poszczególne partie mięśni, byłoby to znacząco mniej wydajne. Najlepiej wybrać sobie 3 dni np. poniedziałek-środa-piątek i regularnie odbywać w nie treningi całościowe – taki rozkład ćwiczeń pozwoli idealnie wypracować mięśnie, które w dniach odpoczynku będą odzyskiwać siłę, aby na czas wytężonego wysiłku być gotowe do kolejnej stymulacji.

Nie wykonuj treningu całościowego codziennie! Może to bowiem skutkować wyczerpaniem ośrodkowego układu nerwowego, zmęczeniem i utrudnieniami w przyroście mięśni. Ma to również niemały wpływ na zwiększone ryzyko urazów i kontuzji.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu