Trening podczas kontuzji?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 3172

Rozmaite kontuzje, mają niewątpliwy wpływ na nasz regularny trening. Każdy kto nie może żyć bez ruchu i stałej aktywności na tym cierpi, zwłaszcza, gdy musi powstrzymać się przed ulubionym sportem na okres kilku tygodni czy nawet miesięcy. 

Nie należy jednak załamywać rąk, gdyż w przypadku wielu kontuzji, można z powodzeniem wprowadzić nieco inny, ale nadal przyjemny program ćwiczeń. Fakt, że możliwości rutynowego treningu są wówczas ograniczone, nie oznacza, że trening staje się całkowicie wykluczony.

Dobrą wiadomością jest to, że zawsze możesz dopasować formę aktywności bezpieczną dla obrażeń jakie odniosłeś, pamiętając przy tym o wszelakich zaleceniach lekarskich.

Basen

Jeżeli jesteś biegaczem, a twoja kontuzja dotyczy dolnych części ciała i uraz uniemożliwia powrócenie na bieżnię czy na leśny dukt, nadszedł być może czas na basen. Głęboka woda oraz odpowiednia stabilizacja urazu (np. poprzez specjalną taśmę ochronną), pozwala kontynuować trening w nieco odmiennej, ale równie satysfakcjonującej formie. W obu treningach przemierzasz odległości i wykonujesz zadanie na czas, z tym, że w przypadku basenu, nie obciążasz nazbyt kończyn dolnych. Podczas treningu na pływalni, czujesz łagodne działanie wody i jesteś zmuszony do pracy nad oddechem, co jest również podobne do sytuacji podczas joggingu.

Jazda na rowerze

Jeżeli odniosłeś kontuzję która eliminuje cię z gry w koszykówkę czy hokeja, możesz pomyśleć o rowerze. Nie tylko ułatwia pozostanie w formie, ale jednocześnie utrzymuje układ krążenia w rytmie, który ułatwia leczenie urazu. Możesz wykorzystać w tym wypadku zarówno rower stacjonarny jak i tradycyjny. Rower jest doskonały nawet przy niektórych urazach niższych części ciała przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości nóg i wydolności oddechowej. Trzeba jednak uważać z intensywnością przy urazach górnych części ciała oraz pleców i ramion.

Ergometr – trening na górne części ciała

Kiedy przydarzy się bardziej poważna kontuzja i masz gips na nodze lub blokadę kolana, każdy lekarz pewnie nakaże odpoczynek dolnych partii ciała, zanim rozpocznie się rehabilitacja. Na szczęście nadal możesz trenować górne partie ciała z użyciem ergometru. Jest to rodzaj treningu podobny do jazdy na rowerze, tyle że skupia się na górnych partiach ciała, dając wytchnienie dolnym. Pozwala budować wytrzymałość, zachować prawidłowe krążenie oraz wspomaga budowanie mięśni górnych partii ciała. Jeżeli zazwyczaj angażujesz głównie dolne partie cała podczas treningu takiego jak rower, bieganie, siłownia i trening poszczególnych grup mięśniowych, warto skonsultować aktywność z lekarzem, aby zmniejszyć obciążenie kontuzjowanych części ciała.

Inteligentny trening siłowy

Jeżeli jesteś już na etapie fizykoterapii, która ma pomóc w rehabilitacji urazów, trening siłowy może wspomóc mięśnie, które wspierają poszkodowane kontuzją punkty, co stanowić może klucz do odzyskania długoterminowej sprawności. Nie ma przeciwwskazań do treningu siłowego w wielu rodzajach urazów, o ile zostają one mądrze zmodyfikowane. Przykładem jest kontuzja kolana – należy unikać obciążających przysiadów, a wykorzystać trening o niskim obciążeniu, a odnośnie górnych partii ciała pozostać przy stałej rutynie. Podobnie jest w przypadku kontuzji barku, gdzie stałą procedurę możesz przeprowadzać na dolnych partiach ciała, a przy treningu góry wykorzystywać łagodne obciążenia, które powoli wzmocnią, ale nie przyczynią się do nawrotu kontuzji.

Aerobik w wodzie

Jeżeli kochasz gimnastykę i fitness w grupach, aqua aerobik będzie idealnym wyborem w przypadku kontuzji. Wypór wody pozwala na łagodny, nie obciążający stawów trening, w szczególności gdy dały ci popalić ćwiczenia zumby, kolarstwa, boksu czy jogi. W wodzie masz zwiększony zakres ruchów, a przy tym intensywność treningu jest podobna – tyle że w łagodniejszej formie. Trening w wodzie pomoże także szybko wrócić do formy i ulubionych zajęć.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu