Trening siłowy- jak bezpiecznie zacząć?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 886

Każda nowa umiejętność, w tym konkretny rodzaj treningu, wymaga od nas odpowiedniego przygotowania, okresu nauki i wytrwałości. Wszystkie te elementy pozwolą dojść do należytej wprawy i płynności wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

Aby mieć solidną podstawę i prawidłowo wykonywać elementy treningu siłowego należy się porządnie przyłożyć i poznać podstawowe zasady, które zapewnią efektywny i co ważniejsze – bezpieczny trening. Trening siłowy ma to do siebie, iż nie można od tak ruszyć na siłownię bez przygotowania.

Tylko powoli! Podstawowym błędem amatorów, jest brak cierpliwości. Będąc bez wprawy, nazbyt szybko podnosząc poprzeczkę i nie potrafiąc obiektywnie ocenić własnych możliwości można wyrządzić sobie poważną krzywdę.

Aby prawidłowo rozpocząć trening, należy zrobić to małymi kroczkami. Chcąc wyrobić w sobie prawidłowy nawyk treningu siłowego, trzeba rozpocząć tę aktywność stopniowo, powoli i płynnie. Nie można zacząć od podnoszenia największego obciążenia przy pierwszym podejściu!

Treningu siłowego nie można opanować w jeden dzień czy nawet tydzień. Wymaga on czasu i sporych pokładów wytrwałości i konsekwencji. Tego rodzaju trening wymaga ciągłej pracy, gdyż jest niczym rzemiosło, które tylko z długą praktyką może być doskonałe. Małe, ale regularne treningi mogą zapewnić sukces na dłuższą metę.

Poznaj swoje ciało. Stan zdrowia i możliwości na moment rozpoczęcia treningów, są czynnikami decydującymi o tym czy i jak możesz ruszyć z miejsca. Ciało jest niczym fundament do rozbudowy, a tylko poznając swoją biomechanikę i zdolności możesz bezpiecznie rozpocząć treningi. Warto zacząć od ćwiczeń wykorzystujących Twój własny ciężar ciała, a dopiero z czasem wprowadzić obciążenia dodatkowe. Chyba każdy przyzna, iż bezpieczniej jest zacząć od przysiadów, niż od razu zarzucić sobie na ramiona 50 kg ciężar! Ćwiczenia siłowe bez obciążenia pozwalają poznać swoje możliwości i przygotowują do kolejnych etapów treningu siłowego.

Postaw na złożone ćwiczenia. Zaczynając przygodę z treningiem siłowym, znacznie lepiej jest wybierać ćwiczenia ogólnorozwojowe jak właśnie przysiady czy martwy ciąg. Pozwalają one bowiem na pracę kilku grup mięśniowych – ten sposób sprawia, iż zyskujemy większą odpowiedź metaboliczną – szybciej spalamy kalorie. Trenując np. jedynie biceps czy plecy skupiamy się na mniejszej ilości mięśni, a to, jeżeli chcemy uzyskać optymalne efekty wymaga częstych treningów naprzemiennych (obejmujących poszczególne części ciała).

Złożone ćwiczenia siłowe pozwalają również zaoszczędzić czas, gdyż pozytywnie wpływając na całe nasze ciało, poprawiają jego stabilność oraz wspierają cały układ sercowo- naczyniowy.

Zwiększaj swoją siłę. Pracując z ciałem, staraj się zwiększać swoją siłę i wytrzymałość, stopniowo podnosząc poprzeczkę. Wykorzystując jedynie lekkie obciążenia, nie zbudujesz ciała o jakim marzysz. Nuda i monotonność treningów sprawia, że nie zyskujemy na mocy, a przecież zależy nam na rozwoju i osiąganiu zamierzonych celów. Często szczególnie panie, zniechęcają się do treningu siłowego, mając przed oczami wyobraźni muskularne kulturystki.. Na szczęście dla takich efektów, musiałyby chyba nic nie robić tylko ćwiczyć i zajadać kolejne porcje białka! Kobiety z racji mniejszej niż panowie ilości testosteronu, zwyczajnie mają utrudnione zadanie związane z budową mięśni. Dlatego trening siłowy wcale nie szkodzi kobiecej sylwetce!

Podnoszenie ciężarów, o masie stosownej do aktualnych możliwości, jest bardzo zdrowe – pozwala bowiem poprawiać stabilność, leczy bóle i zapewnia zdrowe kości, gdyż np. przeciwdziała osteoporozie. Trenując siłowo odprężamy umysł, a do tego pozytywnie wpływamy na jego sprawne funkcjonowanie! Stereotyp tępego pakera jest zatem ewidentnie bardzo naciągnięty!

Postaw na jakość! Nie chodzi o jak największą ilość powtórzeń. Ważne są prawidłowo wykonane ćwiczenia, które działają na jak największą ilość mięśni. Trenując przez pół godziny wykonując ćwiczenia złożone, w stosunkowo krótkim czasie trenujemy wiele partii mięśni, pobudzając je do działania. W przypadku długiego treningu, podczas którego wykonywane są liczne powtórzenia na poszczególne mięśnie, które wymagają przerw i odpoczynku sprawiamy, iż trening jest mniej wydajny pomimo wielości powtórzeń. Idąc na siłownię załóż, że masz tam iść wykonać to, po co przybyłeś i wyjść! Żadnych ceregieli – akcja, reakcja!

Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń to niezbędny detal, który chroni przed kontuzjami. Ucząc się złych nawyków, możesz nabawić się licznych urazów, a nawet zwyrodnień, których skutki odczuwać będziesz przez długo, o ile nie na zawsze! Nie bądź samoukiem – pytaj! Na każdej siłowni, możesz zyskać (darmowe) wskazówki jak korzystać z poszczególnych sprzętów, w jaki sposób prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia. Musisz poznać swoje limity dotyczące czasu treningu czy wielkości obciążeń, które w Twoim indywidualnym przypadku nie zaszkodzą. Postaw na rozwój właściwej techniki, a nie tylko swojej formy, gdyż tylko w ten sposób uzyskasz optymalne rezultaty.

Nie zapominaj o odpoczynku i regeneracji! Trening siłowy, wymaga od nas nie lada wysiłku, dlatego czas pomiędzy kolejnymi treningami należy odpowiednio zagospodarować. Prawidłowa dieta, odpoczynek i regeneracja pozwolą sprawić, iż nasze ciało prawidłowo przybiera na masie mięśniowej i sile. Efekty przychodzą stopniowo, dlatego rozpoczynając pracę nad ciałem, należy założyć, iż realizacja planów wymaga długoterminowych planów – nie warto zniechęcać się na wstępie, gdyż pojawiające się rezultaty są warte zachodu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu