Trening w ciąży – prawdy i mity

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1283

Trening to nieodłączny element codzienności wielu z nas, jednak szczególne okresy w życiu sprawiają, że jego zdrowotne właściwości stają pod znakiem zapytania i krążą wokół nich rozliczne mity. Przypadkiem takim jest trening w ciąży.

Ciąża budzi wiele obaw i sprawia, że zastanawiamy się nad ewentualnymi komplikacjami związanymi z aktywnymi treningami w błogosławionym stanie. Jak jednak wykazują badania, istnieje wiele korzyści z regularnych ćwiczeń w trakcie ciąży i po ciąży, stąd być może warto zainteresować się jakąś ciekawą formą treningów w oczekiwaniu na maluszka. Czy trening w ciąży jest bezpieczny?

Pomimo jasno brzmiących wyników licznych badań, wiele kobiet nadal nie ma pewności, co uważane jest za bezpieczne, a co może być ryzykowne. Przyszłe mamy kierowane rozmaitymi teoriami, powinny wiedzieć, że trening w ciąży jest zdrowy i może dać wiele dobrego, oczywiście jeżeli kobieta jest pod stałą opieką lekarską i nie ma żadnych przeciwwskazań do danych rodzajów aktywności.

Wśród zalet jakie ma trening w ciąży, który wpływa zarówno na nasze samopoczucie psychiczne jak i fizyczne warto wymienić:

  • możliwość zapobiegania i leczenia cukrzycy ciążowej,
  • wzmacnianie mięśni, siły i wytrzymałości,
  • pomoc w zmniejszaniu bólów pleców, przy zaparciach, wzdęciach i obrzękach,
  • podniesienie poziomu energii,
  • wspomożenie lepszego snu.

Kobiety, które zaczynają swoją przygodę z treningiem, nie powinny w ciąży ćwiczyć intensywniej niż do momentu w którym nie byłyby w stanie złapać oddechu czy nadmiernie się przemęczać. W kwestii kobiet, które były aktywne już przed ciążą, rutyna treningowa nie musi zmieniać się szczególnie, o ile wysiłek z nią związany nie staje się zagrażający dla zdrowia ich lub dziecka. Bezpieczne są treningi z lekkim obciążeniem, dużo ruchu na świeżym powietrzu – w tym także jogging, jazda na rowerze, lekki aerobik – które pozwolą zachować zdrowie serca i płuc. Podczas treningów warto pamiętać o modyfikacji podłoża na którym trenujemy, o obuwiu, które w ciąży może być przyczyną obrzęków itp.

Decydując się na trening z trenerem czy instruktorem, ważne jest poinformowaniu go o swoim błogosławionym stanie. Dobrze jest dobierać opiekuna treningów pod kątem jego wiedzy na temat zdrowia i możliwości kobiet w ciąży, gdyż niektóre formy aktywności bądź ćwiczenia mogą być niebezpieczne.

Poniżej kilka mitów i prawd na temat treningów w ciąży:

Zbyt intensywne i częste treningi mogą pozbawiać dziecko składników odżywczych?

Jest to mit, gdyż natura tak zaplanowała ciążę, że wszelakie substancje odżywcze przyswajane przez matkę, w pierwszej kolejności trafiają do dziecka. W związku ze zwiększoną objętością krwi w organizmie kobiety w czasie ciąży obieg składników jest intensywniejszy. Konieczna jest zatem odpowiednia dieta, która pozwoli zapewnić wszystkie niezbędne mikro i makroskładniki, zwłaszcza gdy kobieta planuje treningi do porodu i niebawem po nim.

Bieganie jest drażniące dla dziecka?

To kolejny mit, który często zniechęca przyszłe mamy do joggingu. Zdarzają się bowiem nawet kobiety, które biegają maratony będąc w ciąży. Wszystko zależne jest od samopoczucia i dbałości o bezpieczeństwo biegu. Pamiętać należy o odpowiednim obuwiu, bezpiecznych trasach bez niekomfortowych podczas biegu powierzchni, a także o ogólnym komforcie uprawiania sportu. Nie ma znaczenia trymestr ciąży, o ile mama i dziecko czują się dobrze, bieganie jest jak najbardziej OK – mama jest szczęśliwa, a maluszek razem z nią.

Zajęcia jogi nie pomogą zachować sprawności?

To mit, przez który wiele kobiet rezygnuje z zajęć jogi na okres ciąży, a zupełnie niepotrzebnie. Owszem są pozycje, których nie zaleca się ciężarnym, zwłaszcza te, które wymagają pozycji na czworakach, ćwiczeń nadmiernie rozciągających pewne partie – pochylające sylwetkę w tył itp. W czasie ciąży zmienia się środek ciężkości, wiązadła i dyski w kręgosłupie się rozluźniają przygotowując ciało do porodu, dlatego należy uważać. Suma summarum joga pomoże redukować stres i pozwoli skupić się na prawidłowym oddychaniu, co będzie idealnym rozwiązaniem przygotowującym do porodu.

Ćwiczenia brzucha są bezpieczne?

Podczas treningu brzucha w ciąży nie należy przesadzać. Wszelkiego rodzaju brzuszki, a nawet samo w sobie wstawanie z łóżka, powinno zmienić się na łagodniejsze, bez gwałtownych ruchów. Mięśnie brzucha w ciąży mogą się podzielić, muszą spełnić ważną rolę, dlatego samo w sobie utrzymywanie maluszka jest dla nich solidnym wyciskiem.

Podczas treningów można postawić na ćwiczenia na piłce, unoszenie nóg po jednej naraz itp. Muszą to być ćwiczenia lekkie, kontrolowane, nie obciążające.

Na trening brzucha w intensywniejszym wydaniu przyjdzie czas – wiele kobiet już z powodzeniem trenuje 2 miesiące po porodzie.

Przez pierwszych sześć tygodni po porodzie nie należy się forsować, najlepiej skupić się na sobie i maluszku. Dobre będą spokojne ćwiczenia mięśni Kegla, które po naturalnym porodzie wymagają wzmocnienia, delikatne rozciągania, spacery, ćwiczenia oddechu. Warto poczekać aż hormony się uspokoją, wówczas na luzie i zupełnie bezpiecznie można ruszyć z rutynowymi treningami.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu