Twaróg bardzo często polecany jest w przypadku stosowania diet odchudzających. Może on zapewniać uczucie sytości przy niewielkim ładunku energetycznym. Uważany jest za bardzo zdrowy i podaje się go nawet małym dzieciom. Co ciekawe, jego spożywanie jest bardzo ważne w przypadku kształtowania masy mięśniowej oraz w przypadku osób na diecie lekkostrawnej. Czy warto jednak jeść je cały czas?
Wartości odżywcze twarogu
Twaróg jest przede wszystkim skarbnicą cennych aminokwasów i pełnowartościowego białka. Dodatkowo zawiera on również wiele witamin, między innymi witaminy A, E, D i B. W twarogu znaleźć można również wapń, który niezbędny jest do prawidłowego rozwoju kości. Twaróg to produkt uniwersalny, lekkostrawny i stosowany w przypadku wielu schorzeń. Można go również stosować w przypadku chorób układu trawiennego i w przypadku nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Podawanie twarogu bardzo często jest stosowane wśród małych dzieci. Biały ser to pełnowartościowe źródło białka przydatne zwłaszcza osobom pragnącym zbudować masę mięśniową. To również bogate źródło cennych aminokwasów, których organizm nie może wytwarzać samodzielnie i konieczne jest spożywanie ich wraz z pełnowartościowym pożywieniem. Spożywanie twarogu może również mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo znaleźć można również w nim potas i fosfor. Co ciekawe, spożywanie twarogu usuwa z organizmu również wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia się skóry. Spożywanie wapnia zapobiega również niedoborom wapnia, co z kolei poprawia jakość funkcjonowania układu ruchu i zmniejsza ryzyko powstania próchnicy.
Fakty i mity dotyczące twarogu!
Twaróg stanowi źródło niepełnowartościowego białka
Istnieje przekonanie, że twaróg jest niepełnowartościowy, co oznacza, że brakuje mu jakiegoś składnika. Oczywiście założenie to jest nieprawdziwe. Można jednak dostrzec, ze aminogram twarogu przestawia się nieco gorzej, niż aminogram białek mięsnych i jajecznych. Do diety warto włączyć kazeinę, aby uzupełnić niedobory i poprawić profil aminokwasowy.
Twaróg najlepiej spożywać przed snem (MIT)
W świecie fitness bardzo popularne jest spożywanie twarogu zwłaszcza przed snem. Niektórzy twierdzą, że pozwala to ochronić organizm przed szkodliwym katabolizmem. Prawdą jest, że rodzaj białka, które zawarte jest w twarogu, trawione jest powoli, dlatego też aminokwasy, które są w nim zawarte, przedostają się do krwiobiegu powoli. Niestety żadne badania nie stwierdził, że spożywanie twarogu przed snem przynosiłoby korzyści. Nie ma potrzeby podawania białka do organizmu przez całą dobę. Niektóre dowody mówią o tym, że fluktuacje obecne w dowozie aminokwasów mogą nasilać wychwyt związków przez poszczególne komórki mięśniowe.
Nie należy jeść twarogu po treningu (MIT)
Zdaniem wielu osób, twaróg nie nadaje się jako składnik posiłku po treningu. Dzieje się tak ze względu na specyficzne właściwości, a konkretnie o wolną kinetykę wchłaniania i trawienia. Założenie to jednak w praktyce nie jest prawdziwe. Wiele badań wskazuje jednak na to, że spożycie twarogu zawierającego białka kazeiny, bardzo dobrze wpływa na procesy regeneracyjne organizmu.
Twaróg może utrudniać proces odchudzania (MIT)
Wiele plotek mówi o tym, że spożywanie nabiału może mieć negatywny wpływ na odchudzanie i mogą negatywnie wpływać na wygląd sylwetki. Badania naukowe mówią jednak co innego. Dieta, która bogata jest w produkty mleczne, jest efektywna i wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej. Największe efekty można spotkać w przypadku produktów sfermentowanych.
Twaróg to bogate źródło wapnia (FAKT)
W produktach mlecznych bardzo często można duże ilości łatwo przyswajalnego wapnia. To sprawia, że wiele osób uważa, że twaróg to niezwykle bogate źródło tego cennego pierwiastka. Sprawa przestawia się jednak zupełnie inaczej. Duże ilości wapnia znaleźć można w serach podpuszczkowych, gdzie ilość wapnia to około 500-700 g na 100 g sera. W serach twarogowych można znaleźć go tak naprawdę niewiele, gdyż w 100 g sera znajduje się około 100 g wapnia. W twarogu niekorzystny jest stosunek fosforu do wapnia, ponieważ sprawia on, że wchłanianie tego pierwiastka jest utrudnione.
Dlaczego warto jeść twaróg?
- Niska kaloryczność- Biały ser jest bez wątpienia produktem niskokalorycznym. W 100 gramach twarogu znaleźć można jedynie 99 kcal. Dodatkowo jest on sycący i sprawia, że uczucie głodu zostaje wyciszone na długo.
- Niewielka ilość tłuszczu- Ser biały zawiera nie tylko małe ilości tłuszczu, ale również innych, cennych aminokwasów, wśród których znaleźć można witaminę A i wapń.
- Lekkostrawność- Biały ser to produkt lekkostrawny, który doskonale sprawdzi się w wielu posiłkach dietetycznych. Kwas mlekowy, jaki zawarty jest w białym serze, przyczynia się do wytwarzania kwasu mlekowego trawionego nawet przez małe dzieci.
Wady spożywania twarogu
Niestety twaróg nie jest bez wad. Warto wiedzieć, że spożywanie go w nadmiarze może prowadzić do uszkodzeń nerek oraz do znacznego podwyższenia się poziomu cholesterolu. Optymalna dzienna dawka do spożycia to 200 g. Nie należy tej dawki przekraczać, zwłaszcza w podeszłym wieku. Kolejną wadą spożywania twarogu jest możliwość zakwaszenia organizmu. Jest ono jednak neutralizowanie dzięki wapniowi. Spożywanie twarogu przez osoby, którym nie zależy na przyswajaniu kazeiny do budowy mięśni, może również okazać się niekorzystne, gdyż kazeina może oblepiać inne cząsteczki pokarmów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.
Nabiał w ciąży
Każda kobieta w ciąży powinna szczególnie uważać na swoje zdrowie. Warto jednak pamiętać, że nabiał w ciąży jest wysoce wskazany, ponieważ zawiera cenne minerały potrzebne do prawidłowego rozwoju nienarodzonego jeszcze dziecka. Dzięki temu przyszła mama może troskliwie zadbać o dziecko, kiedy jeszcze nie pojawiło się na świecie. Za korzyścią spożywania nabiału w ciąży przemawia również fakt, że jest on lekkostrawny i dietetyczny, dlatego kobieta w ciąży nie musi obawiać się przybrania zbędnych kilogramów. Trzeba jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Spożywany twaróg musi być pasteryzowany! Spożywanie nabiału niepasteryzowanego może być niebezpieczne ze względu na zawartość szkodliwych substancji dla dziecka. Bezwzględnie należy też zwracać uwagę na datę ważności i nie stosować produktów przeterminowanych! To wysoce niewskazane nie tylko w ciąży!
Poznaj przepisy z wykorzystaniem twarogu!
Placki z twarogiem (ŚNIADANIE)
Składniki:
- 3 jajka,
- 250 g twarogu,
- 1 łyżeczka cukru pudru lub ksylitolu,
- 1 łyżeczka cukru wanilinowego,
- 3 łyżki czubate mąki,
- olej kokosowy (do smażenia placków).
Sposób przygotowania:
Do miski należy włożyć twaróg oraz dodać żółtka (białka należy zostawić). Następnie całość rozgnieść z użyciem praski lub widelca i dodać cukier wanilinowy, po czym dalej wszystko rozgniatać. Dodać mąkę. Jeżeli ciasto jest zbyt płynne, można dodać jej więcej, aby gęstość była nieco większa. Białka ubić na pianę i dodać ją to wymieszanego wcześniej twarogu. Całość wymieszać delikatnie łyżką. Nie należy stosować miksera! Na patelni rozgrzewamy olej kokosowy i nakładamy ciasto w postaci niewielkich krążków. Kiedy jedna strona placka będzie dokładnie przypieczona, należy przewrócić go na drugą stronę i smażyć około 3 minuty na wolnym ogniu, aby również druga strona nieco się zarumieniła. Przed podaniem należy odsączyć nadmiar tłuszczu z placków. Podawać ze świeżymi owocami i jogurtem naturalnym.
Pierogi z twarogiem i kaszą jaglaną (OBIAD)
Składniki:
Ciasto pierogowe
- 300 g mąki pszennej,
- odrobina soli,
- 20 g masła,
- 1 jajko,
- 125 ml wrzącej wody.
Nadzienie
- 250 g twarogu,
- 250-300 g ugotowanej kaszy jaglanej,
- 3 łyżki cukru trzcinowego,
- odrobina cynamonu,
- szczypta soli.
Sposób przygotowania:
Mąkę należy przesiać do miski i dodać sól. W przegotowanej wodzie należy rozpuścić masło i całość stopniowo wlewać do miski z mąką. Dodać jajko. Wszystkie składniki wymieszać na gładkie ciasto. Blat posypać mąką i umieścić na nim ciasto. Dodajemy cynamon i wygniatamy ciasto przez 7 minut, zawijamy folią spożywczą i odstawiamy na pół godziny. Na stolnicę należy rozsypać mąkę, a ciasto podzielić na 4 części, które następnie rozwałkowujemy. Kiedy ciasto jest już dokładnie rozwałkowane, za pomocą szklanki robimy otwory i odkładamy na bok. Wielkość szklanki powinna być tak duża, żeby zmieścił się w pierogach farsz. Kaszę jaglaną gotujemy i czekamy, aż ostygnie. Ser rozgniatamy dokładnie z użyciem praski do ziemniaków, łączymy z kaszą, cukrem solą i dokładnie mieszamy. Farsz nakładać na uformowane wcześniej koła z ciasta, jedną stronę zamykamy drugą tak, aby utworzyć półkole. Brzegi zabezpieczamy poprzez dociskanie ich palcami lub widelcem. Dzięki temu farsz nie wypłynie. W osobnym garnku zagotowujemy wodę do połowy i czekamy, aż się zagotuje. Do gotującej się wody wrzucamy pierogi i gotujemy 3-4 minuty. Danie należy podawać z rodzynkami lub bitą śmietaną (osoby niebędące na diecie).
Sałatka z rzodkiewką, twarogiem i grejpfrutem (KOLACJA)
Składniki:
Sałatka
- Mix sałat,
- 5-6 rzodkiewek,
- szczypta soli,
- 70-80 g białego sera,
- szczypta soli morskiej,
- 1 miękki, dojrzały grejpfrut.
Dressing
- 1 łyżka soku z grejpfruta,
- 1 łyżeczka startej skórki z grejpfruta,
- 2 łyżki oliwy extra vergine,
- 1/2 łyżeczki soku z cytryny,
- 1/2 łyżeczki cynamonu zmielonego,
- 2 łyżeczki miodu płynnego.
Sposób przygotowania:
Sałatę dokładnie wypłukać i osuszyć z nadmiaru wody, po czym przełożyć do salaterek lub jednej dużej miski. Skórkę z grejpfruta ścieramy i zostawiamy. Grejpfruta obieramy i dzielimy na tzw ,,dzwonka'' bezpośrednio nad talerzem. Dzwonka należy dokładnie obrać z nadmiaru błonek. Sok otrzymany na talerzyku zlewamy do miseczki i zachowujemy. Sałatę oprószamy solą morską, a na wierzchu układamy cząsteczki grejfpfruta. Posypujemy startymi na tarce rzodkiewkami i obkładamy białym serem. Teraz przechodzimy do robienia dressingu. Do miseczki z sokiem grejpfrutowym dodajemy oliwę, sok z cytryny, skórkę z grejpfruta, miód i cynamon. Dokładnie mieszamy i polewamy dressingiem sałatkę.
Komentarze
Napisz komentarz