Wpływ kofeiny na organizm

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1532

Kofeina - chyba mało kto potrafi się dziś bez niej obejść, a jednocześnie nie uzmysłowiamy sobie, jak wielki wpływ ma ona na nasz organizm. Nazwa tej substancji kojrzy się nam wszystkim nierozłącznie z jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, czyli z kawą. Kofeina (Coffeinum) to alkaloid purynowy roślinnego pochodzenia. Znana jest również jako teina, gdy pochodzi z herbaty, guaranina, gdy jej źródłem jest guarana i mateina, gdy pochodzi z yerba mate. Występuje też w ziarnach kakaowca, orzeszkach cola, ale też w wielu innych roślinach. Po raz pierwszy kofeina została odkryta w 1820 roku w herbacie i nazwana teiną. Znana pod obecną nazwą stała się dopiero jakiś czas później, gdy jej obecność stwierdzono w ziarnach kawy. 

Pozytywny wpływ kofeiny na nasz organizm

Kofeina ma przede wszystkim właściwości silnie pobudzające poprzez oddziaływanie na korę mózgową. Wpływa na polepszenie koncentracji, pozwala pokonać zmęczenie i senność. Liczne badania pokazują, że ma też pozytywny wpływ na pamięć i logiczne myślenie. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to efekt dość krótkotrwały i ginie w momencie, gdy organizm wydali kofeinę. Kofeina to również doskonałe panaceum dla wszystkich panów mających problem z potencją. Obniżone libido wynika często z przemęczenia, a wtedy przysłowiowa "mała czarna" może okazać się zbawienna. Kofeina wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i pobudzenie mięśnia sercowego do rytmicznej pracy, a tym samym wpływa pośrednio na aktywność seksualną. Niektórzy twierdzą, że kofeina to lekarstwo przyszłości. Poprawia metabolizm (wiele suplementów diety wspomagających odchudzanie ma w skladzie tę substancję), stosowana jest w tabletkach przeciwbólowych, pomaga obniżyć poziom histaminy. Trwają też badania nad wpływem kofeiny na zmniejszenie ryzyka występowania niektórych nowotworów i cukrzycy typu 2.

Negatywny wpływ kofeiny na nasz organizm

Zawsze musi być jednak jakieś "ale". Kofeina może mieć także szkodliwy wpływ na ludzki organizm. Spożycie zbyt dużej dawki działa toksycznie. Objawy kofeinowego zatrucia to zaburzenia aktywności psychicznej, torsje i dreszcze. U niektórych osób kofeina wywołuje niepokój i bezsenność. Codzienne spożywanie tej substancji w dużych ilościach może doprowadzić do uzależnienia receptorów dopaminy, a to skutkuje przewlekłym odczuwaniem zmęczenia i ciągłą potrzebą "doładowywania energii". Człowiek uzależniony od kofeiny nie jest w stanie normalnie funkcjonować i potrzebuje coraz większych dawek w celu uzupełnienia niedoborów energetycznych.

Umiar najważniejszy

Kofeina ma więc wiele zalet, ale i wad. Jej negatywny wpływ na nasze zdrowie ujawnia się tak naprawdę dopiero przy spożyciu dość sporej dawki w stosunkowo krótkim czasie. Warto jednak podkreślić, że każdy z nas reaguje nieco inaczej na identyczną dawkę kofeiny. Za bezpieczną dzienną dawkę kofeiny dla organizmu dorosłego, zdrowego człowieka uznaje się maksymalnie 400-500 mg, co przekłada się na około 4-5 filiżanek kawy. Taka ilość nie jest szkodliwa, a może wpływać wręcz pozytywnie na nasz organizm. Przy większej dawce mogą wystąpić skutki negatywne, zaś ilość powyżej 1000 mg staje się już trucizną. 

Jaki suplement z kofeiną wybrać?

Polecamy Muscle Care Caffe

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu