Głównym założeniem, jakiem kieruje się dieta dla zrównoważonego pH jest to, że niektóre pokarmy podczas trawienia mogą tworzyć kwasowe produkty uboczne w organizmie, co powoduje zakwaszenie organizmu.
Można zmniejszyć negatywne skutki zdrowotne jakie niesie zakwaszenie organizmu przez dietę i ograniczenia żywności zakwaszającej, poprzez spożywanie produktów alkalizujących ciało.
Korzyści diety alkalizującej są bardzo złożone:
- pomaga zachować zdrowe kości
- łagodzi choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie tętnicze oraz zmniejsza ryzyko udarów
- poprawia stan układu sercowo-naczyniowego
- pozwala na zwiększenie zdolności poznawczych
- jest to tani i łatwy w wykonaniu sposób na zdrowie
Dlaczego warto jeść produkty alkalizujące?
Jest to dieta, która jest niezbędnym elementem przetrwania człowieka, gdyż ułatwia utrzymanie prawidłowego pH krwi, która wynosi około 7,4. W skali pH to odczyn lekko zasadowy. Jednym z głównych sposobów, w jaki nasz organizm radzi sobie z zakwaszeniem są nerki. To one filtrują nadmiar kwasów w naszym systemie, które następnie wydalane są z moczem.
Problem pojawia się jednak wówczas, gdy spożywamy pokarmy kwasotwórcze w nadmiarze. Nerki nie zawsze są w stanie nadążyć za ilością odpadów, przez co kwas zaczyna gromadzić się w tkankach.
Jak wykazały badania, w przypadku zakwaszania organizmu, następują liczne przeciążenia, pogarsza się stan zdrowia, wyostrzają się objawy chorób przewlekłych. Mogą pojawiać się kamienie nerkowe, zmniejsza się gęstość kości, mięśni i powstają liczne degradacje, które mogą wiązać się z zapaleniem stawów, cukrzycą i nowotworami.
Grupy produktów alkalizujących
Jak zalecają lekarze i dietetycy, nasza dieta w 80% powinna składać się z żywności alkalizującej. Pozostałe 20% może stanowić żywność obojętną i kwaśną, niemniej powinna być ona ograniczona do minimum.
Najlepiej jest wybierać świeżą i ekologiczną żywność (jeżeli jest tylko taka możliwość). Ważną częścią alkalizującej diety są bogate w składniki mineralne produkty, które pomagają neutralizować odpady kwasowe. Zdrowa żywność ma znacznie większą wartość odżywczą, dlatego to na nią najlepiej stawiać.
Warzywa
Wszystkie warzywa są alkalizujące. Najlepszym zatem sposobem na odkwaszanie organizmu jest jedzenie ich w jak największych ilościach. Najbardziej wartościowe są te w wersji jak najmniej przetworzonej. Surowe lub gotowane na parze są doskonałe. Smażone na głębokim tłuszczu lub wykonane na bazie marchewki ciasto już nie są tak wartościowe.
Wśród warzyw, warte uwagi są w szczególności te zielone jak szpinak, pietruszka, jarmuż czy rzeżucha. Warto również pamiętać o herbatkach ziołowych i świeżych sokach warzywnych.
Owoce
Większość owoców to również produkty alkalizujące. Nieliczne wyjątki jak borówki, żurawiny czy śliwki zostały uznane jako zakwaszające. Zaleca się jeść owoce surowe, te w wersjach gotowanej, pasteryzowanej czy przetworzonej tracą wiele z mocy odkwaszającej. Wszystko to dlatego, że podczas obróbki tracą sporo witamin, takich jak witamina C.
Wśród owoców, najbardziej godne uwagi są melony, cytryny, limonki, daktyle, figi czy rodzynki. Świeże soki owocowe czy koktajle, to również doskonałe rozwiązanie.
Podobne działanie alkalizujące wykazuje np. ocet jabłkowy, a jest to dosyć mylące, zważywszy na fakt, że ocet sam w sobie jest kwaśny.
Orzechy i nasiona
Migdały, kasztany, nasiona chia czy sezamu, to bez wątpienia alkalizujące produkty, które warto spożywać jak najczęściej. Są to wyjątki, ponieważ wiele orzechów i nasion bywa kwasotwórcze.
Duża ilość orzechów po zamoczeniu, zyskuje właściwości alkalizujące.
Przetworzone orzechy i nasiona w postaci olei, uważane są za neutralne, dlatego można je jeść jednak z umiarem. Wśród nich wyróżnić warto olej migdałowy, słonecznikowy, rzepakowy czy sezamowy. Ważne jest jednak jedzenie olejów świeżych, gdyż te zjełczałe nie działają na nas korzystnie.
Ziarna i rośliny strączkowe
Amarantus, proso, kwinoa to ziarna neutralne. Świeże rośliny strączkowe jak zielony groszek, fasola czy świeże produkty sojowe jak tofu czy tempeh to produkty alkalizujące, które bardzo korzystnie na nas wpływają.
Poza powyższymi, większość z ziaren zalicza się do tych zakwaszających. Szczególnie odnosi się to do pieczywa, płatków, makronów czy innych przetworzonych ziaren i fasoli.
Niemniej podobnie jak orzechy i nasiona, zboża i strączkowe, które zostaną wymoczone, mogą stać się alkalizujące.
Jakich produktów unikać?
Wśród produktów, które powodują zakwaszenie organizmu należy w głównej mierze wymienić te pochodzenia zwierzęcego. Najbardziej kwasotwórcze jest mięso. Ryby są nieco lepsze w porównaniu do innych mięs. Podobnie jak w przypadku mięs, sytuacja wygląda w przypadku produktów mlecznych oraz jaj. Wśród wyrobów mlecznych najmniej zakwaszające jest mleko kozie, z kolei najbardziej zakwaszają sery twarde.
Ostatnią grupą zakwaszającą są sztuczne słodziki. Biały cukier jest zdecydowanie najgorszy, warto uważać również na nadmiar miodu, melasy czy syropu klonowego.
Alkalizacja diety polega na zapewnieniu organizmowi równowagi w tym, co jemy. Nie chodzi tutaj o unikanie lub wykluczenie w całości produktów kwasotwórczych, ale o takie zbilansowanie posiłków, które pomoże utrzymać prawidłowe pH organizmu i zneutralizuje nadmierne zakwaszenie organizmu.
Komentarze
Napisz komentarz