Złe nawyki, które szkodzą mięśniom

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1517

Mięśnie to wbrew pozorom delikatne tkanki, o które należy dbać, aby były w najlepszej formie. Opieka i odpowiednie odżywianie mogą zaowocować, niemniej ciężkie treningi, złe nawyki i błędy, które popełniamy mogą zniszczyć efekt i zmniejszyć wydajność mięśni.

Aby ułatwić sobie drogę do pięknej muskulatury wystarczy wystrzegać się kilku błędów, a wszystko ułoży się na naszej myśli. Oto 10 najgorszych rzeczy, złe nawyki, które robisz dla mięśni!

1. Ignorowanie mięśni podstawy

Koncentrowanie swoich treningów na mięśniach klatki piersiowej, ramion czy nóg, często zapominamy o dbałości o mięśnie podstawy całego ciała. Najlepszym sposobem na trening, jest praca na trzech płaszczyznach przy jednoczesnym wzmacnianiu mięśni stabilizujących ramiona, biodra, brzuch. Budując solidny rdzeń, uchronisz ciało przed urazami. Świetnie sprawdzają się w tym wypadku ćwiczenia z piłkami lekarskimi, kettlebells czy ruchy obrotowe.

2. Picie zbyt małej ilości płynów

Woda, to podstawa zdrowych mięśni, pomaga w regeneracji i budowie. Odwodnienie w wysokości zaledwie 3% może powodować utratę nawet 10% siły, utrudniając trening. Picie odpowiedniej ilości wody, soków, herbat ziołowych, a także jedzenie owoców itp. pomaga dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości wody, która pomoże zwiększać wydajność nawet o 1/4. Przy intensywnym wysiłku treningowym zapotrzebowanie na wodę wzrasta, dlatego warto zadbać o odpowiednie nawilżenie.

3. Brak rozgrzewki lub nieprawidłowe jej wykonanie

Już nie od dziś trenerzy i nauczyciele wf-u wałkują, że rozgrzewka to podstawa każdego treningu. Bez małego rozruchu, żaden trening nie będzie w pełni bezpieczny i wydajny. Warto przed każdym treningiem rozgrzać ciało poprzez serię podskoków, desek, mostków, marcu w miejscu. To naprawdę niewiele, a twój trening będzie znacznie bardziej wydajny, ty będziesz bardziej wytrzymały oraz mniej prawdopodobnym jest, że odniesiesz kontuzję. Po treningu z kolei, warto postawić na małą serię rozciągania.

4. Zła organizacja treningu

Jeżeli wykonujesz zestaw ćwiczeń przez 10 minut, a następnie musisz zafundować sobie przerwę, lepszą alternatywą jest trening naprzemienny. Trenując jedną partię mięśni, regenerujesz inną i tak na zmianę;. Po ostrym ćwiczeniu nóg, skup się np. na hantlach. Zaoszczędzisz tym sposobem nie tylko czas, ale i lepiej wytrenujesz całe ciało, które będzie równomiernie wyćwiczone, a także bardziej proporcjonalne.

5. Monotonne zestawy ćwiczeń

Organizm bardzo szybko przystosowuje się do nawet najbardziej intensywnych zestawów ćwiczeń. Ważne jest zatem, aby zachować swego rodzaju różnorodność, która pozwoli stymulować mięśnie różnymi ruchami. Łatwo wpaść w rutynę codziennych treningów, dlatego warto codzienne ćwiczenia urozmaicać. Nie chcesz w końcu by twoje ciało działało niczym autopilot, bezwiednie wykonując ten sam schemat ruchów. Warto pomyśleć o urozmaicaniu.

6. Koncentracja jedynie na pomiarach i wadze

Jeżeli chodzi o budowę mięśni, to często miewamy tendencję do koncentrowaniu się na ich wielkości i masie ciała. Dążymy do większych i bardziej kształtnych. Niestety nie ma co się oszukiwać, że wielkość i rozmiar, wcale nie wpływa na większa wytrzymałość i siłę. Ważne jest aby koncentrować się bardziej na zmniejszaniu ilości tkanki tłuszczowej i budowie mięśni, a nie ich ilości czy wadze, dlatego warto zniwelować te złe nawyki.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu