Dieta rozdzielna, czy warto łączyć białka z węglowodanami?

Dodane przez: . Komentarze: 0 2880


Dieta kopenhaska, Dukana, diety wysokotłuszczowe, monoskładnikowe, wegetariańskie, wegańskie, chyba większość osób dbających o zdrowie wypróbowało chociaż jedną z nich. Łatwo można zauważyć, że ich główną ideą jest wyeliminowanie, jakichś składników lub założenie, które konkretne produkty można spożywać, jak w przypadku diety dr Ewy Dąbrowskiej. Dieta rozdzielna, stworzona przez amerykańskiego doktora Williama Haya jest o tyle rewolucyjna, ponieważ jej założeniem nie jest ograniczanie lub zakaz spożycia pewnych pokarmów, a zmiana dopasowania do siebie makroskładników.


Kanapka z serem i szynką, na obiad mięso z ziemniakami, to chyba najpowszechniejsze połączenia produktów. Na pierwszy rzut oka wyglądają niewinnie, jednak gdyby przyjrzeć im się uważnie, zauważamy, że na talerzu jednocześnie znajdują się białka i węglowodany. W jaki sposób połączenie to oddziałuje na nasz organizm? Według doktora Haya układ trawienny nie jest przystosowany do jednoczesnego trawienia białek z węglowodanami. Podczas trawienia białek oraz węglowodanów aktywowane są różne enzymy trawiące, każda z tych grup posiada różny czas trawienia oraz różne produkty metaboliczne.

W jaki sposób organizm trawi węglowodany?
Trawienie węglowodanów rozpoczyna się już w jamie ustnej, gdzie pokarm miesza się ze śliną o odczynie zasadowym. Następuje rozkład cukrów złożonych na cukry proste, po czym pokarm przedostaje się od razu do dwunastnicy, w której za pomocą enzymów pochodzących z trzustki, dochodzi do dalszego trawienia. Strawiony pokarm trafia do jelita cienkiego i grubego, gdzie dochodzi do wchłaniania składników odżywczych. Cały proces odbywa się w środowisku zasadowym.

W jaki sposób organizm trawi białka?
Podobnie jak z węglowodanami trawienie białek rozpoczyna się już w jamie ustnej, z tym, że w połączeniu ze śliną otrzymujemy odczyn obojętny. W odróżnieniu od węglowodanów pokarm białkowy zatrzymuje się w żołądku, gdzie miesza z kwasem solnym i pepsyną a następnie przedostaje się do dwunastnicy oraz do jelita cienkiego i grubego, gdzie również dochodzi do wchłaniania składników odżywczych.


Co się dzieje w przypadku połączenia węglowodanów i białek w układzie trawiennym?
Kiedy spożywamy jednocześnie białka i węglowodany pokarm, który trafia do żołądka zaczyna neutralizować odczynnik zasadowy za pomocą kwasu solnego zamiast trawić białko, co znacznie wydłuża proces trawienia. Oprócz tego taki pokarm zazwyczaj nie jest do końca strawiony, co odkłada się później w formie toksycznych złogów przez co narażeni jesteśmy na liczne dolegliwości żołądkowe, problemy z trawienie. Niestety, przekłada się to również na odkładanie tkanki tłuszczowej



Oprócz grupy węglowodanowej i białkowej istnieje również grupa neutralna. Produkty te można łączyć zarówno z węglowodanami, jak i białkiem. Produkty należące do tej grupy to między innymi: nasiona, oleje, oliwa, warzywa (z wyjątkiem ziemniaków), miód.

Dieta rozdzielna wspomaga działanie oczyszczające oraz odchudzające nie za pomocą eliminacji produktów spożywczych, lecz dzięki ich odpowiedniemu połączeniu. Typowa dieta doktora Williama Haya zawiera 5 posiłków, a pomiędzy każdym należy zachować czterogodzinną przerwę. Jedynymi przeciwskazaniami są oczywiście takie produkty jak wysokotłuszczowe czekolady, ciasta, kremy, cukier i fast foody.


POLECAMY!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu